Engelleri Zıplayarak Geçebilen 4 Bacaklı Robot

1
1509
engelleri zıplayarak geçebilen çita robot
robolink-banner

MIT’de robot arge ve geliştirme departmanında çalışan mühendisler 5 yılı aşkındır ürettikleri quadruped robot (4 bacaklı robot)  bir insan kadar hızlı koşabiliyor. Yeni geliştirilen algoritma ile 4 bacaklı robot, gerçek zamanlı engel tanımlama ve aşma işlemlerini sıfır hata ile yapabiliyor. Önüne gelen tüm engellerden zıplayarak geçebiliyor.

Yeni algoritma sisteminde LIDAR sensörler kullanılmaktadır. Sensörler araziyi tarayarak engellerin yerini saptar. Eşsiz algoritma sayesinde 4 bacaklı robot önüne çıkan engelleri yarım saniye içinde fark edip, 12 elektrikli motorun verdiği güç ile bu engellerden kurtulabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için videoya göz atabilirsiniz.

Engelleri Zıplayarak Geçebilen Çita Robot

Paylaşır mısınız?
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin editörüyüm, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here