Ana SayfaEğitimGenel Kültür Neden Önemlidir

Genel Kültür Neden Önemlidir

Çok sık karşımıza çıkan genel kültür kavramı içerik olarak tek bir alanı kapsamaz. Bu nedenle her bir ifadesinin ayrı değerlendirilmesi daha doğrudur, genel kültür ifadesindeki kültür bilindiği üzere yıllar içinde gelişen birikimli bir kavramı karşılar. Kültür bir toplumun zaman içinde birlikte meydana getirdiği bir oluşumdur ve o toplumun her parçasının izlerini taşır. Bu oluşum esnasında bireyler isteyerek ya da tamamen farkında olmadan kültürün işlenip birikim sürecine dahil olurlar.

genel kültür

Farkında olmak önemli ancak farkında olmayarak bu birikime boyut kazandırmış gelişmeler de aynı önemsiz değil, aksine aynı ölçüde, hatta bazen daha etkili sonuçlar doğurabilmektedir. Bu şekilde ifade edilmesine neden olan, aslında kültürün yazılı ya da sadece elle tutulur gözle görülür ögeler barındırmaması kaynaklıdır.

Genel Kültürün Günlük Hayattaki İzleri

Bir davranış biçimi, bir tepki bile o toplumun kültürel mirasından önemli izleri yansıtarak günümüze taşıma gücüne sahiptir. Her şeyden önce o toplumu oluşturan bireylerin birbiri ile iletişimi için bu kültür seviyesindeki ortaklıklar önem taşır. İnsanlar arası etkili iletişimi gerçeğe dönüştüren onların günlük hayatlarının akışı dışında kalan olaylara verdiği tepkiler ya da birbirlerine olan katkılarıdır. Kendi genel kültürümüze ne kadar hâkim olabilirsek, bu başkalarını çözümlememiz açısından bize kolaylık sağlayacaktır. Diğer taraftan bunu aktarma yeteneği de aynı ölçüde geliştiğinde bu da karşı tarafın bizi çözümlemesine fırsat tanıyarak gerçek bir iletişim bağı kurulmasını mümkün kılacaktır.

genel kültür

Genel kültür dendiğinde alanın belli sınırı olmadığı için bunu geliştirmek tamamen kişinin elindedir. İster sanat ister tarihi ister kendi ilgi duyduğu bir alanda kültürel mirasını zenginleştirmeyi tercih edebilir. Önemli olan ve unutulmaması gereken bu mirasını sadece paylaşarak artırabileceğidir. Kültürü diğerlerinden ayıran en temel özelliklerden biri budur zira.

Birikim Sürecine Dahil Olmak

Alanında yeterli kültürel birikimi edinmiş kimseleri daha çok kendi sahalarında gözlemleriz. Neden bir arada olduklarının ve genel paylaşımlarının farkında olan bu bireyler aynı kültürel etkileşim seviyesi ile birbirleri etkiler. Farklı alanların bir araya gelme fırsatı bulduğu her ortamda asıl çeşitlilik oluşumuna zemin hazırlanır. Gerçek bir etkileşim hatta öğretim süreci gerçekleşir. Kültürel birikimin ve genel kültürün önemi farkında olmadan katkı sağladığımız bu süreçtir.

İlginizi çekebilir: genel kültür testi

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?