Ana SayfaSerbest KürsüGöbek Yağlarınızdan Kurtulmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 6 Kolay Yolu

Göbek Yağlarınızdan Kurtulmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 6 Kolay Yolu

Göbek yağları, başka bir deyişle Abdominal yağları, çoğu kişinin hayalini kurduğu bir kilo verme şeklidir. Göbek yağları ve bel bölgesindeki yağlanmalar, sağlığa oldukça zararlı kilo tiplerinden biridir. Araştırmalar, bu tür yağlanmaların tip 2 diyabet gibi birçok önemli hastalıkla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, göbek yağları eritme veya karındaki fazla kiloları vermek hem fiziksel hem mental sağlığa oldukça faydalı olabilir.

Belinizi, bir mezurayı etrafına sararak kolayca ölçebilirsiniz. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm üzeri çıkan ölçüler, abdominal obeziteye işaret etmektedir. Belli başlı kilo verme yöntemleri, vücudun diğer bölgelerinden ziyade direkt olarak göbek yağlarını yakmaya yönelik ve daha etkilidir.

İşte karşınızda göbek ve bel yağlarından kurtulmanın kanıtlarla sabit 6 yolu…

1- Şeker ve Şekerli İçeceklerden Kaçının

Şeker ilaveli yiyecekler sağlığınızın düşmanıdır. Bu tür yiyecekleri fazla tüketmek kilo alımına sebep olacaktır. Araştırmalar, şeker ilavesinin metabolizma sağlığı üzerinde inanılmaz kötü etkileri olduğunu gösteriyor. Ayrıca sayısız çalışma, fazla şekerin çoğunlukla yüksek oranda fruktoz nedeniyle- karaciğer ve bel bölgesinde yağlanmaya sebep olduğunu kanıtlar nitelikte. Şeker, yarı glukoz yarı fruktozdan oluşmaktadır.  Çok fazla şeker tükettiğinizde, karaciğerde aşırı fruktoz yüklenmesi oluşur ve karaciğeriniz bunu yağa çevirmeye zorlanır.

şekerin beyne zararları

Bazıları bu işleyişin, şekerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri arasında esas etken olduğuna inanmaktadır. Aynı şekilde bu durum, insülin direnci gibi çeşitli metabolik problemlere sebep olan karaciğer ve abdominal yağlanmayı arttırır. Hele şurup benzeri sıvı şekerler bu bakımdan en kötüleridir. Beynimiz sıvıyla alınan kalorileri, katıyla alınanlara kıyasla daha farklı algılar; sanki daha az kalori tüketmişiz gibi, diyebiliriz. Yani, şekerli bir içecek içtiğinizde, aslında sandığınızdan daha fazla kalori almış olabilirsiniz.

Yapılan bir araştırma, çocuklarda günlük normal şeker alımına ek olarak tükettiği her tatlandırıcılı içecekle beraber %60 oranında daha fazla obezite geliştiği gözlemlemiştir. Beslenmenizde şekeri minimalize etmeyi ve şekerli içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarmayı deneyin. Bu tabi ki, tatlandırıcılı veya gazlı içecekler, meyve suları ve yüksek oranda şeker içeren çeşitli sporcu içecekleri gibi birçoğunu içerir. Satın aldığınız ürünün rafine şeker içermediğine emin olmak için etiketi okuyunuz. Biliniz ki, sağlıklı-doğal besin ya da ‘diyet’ olarak pazarlanan yiyecekler dahi kayda değer oranlarda şeker içerebilmektedir. Unutmayınız ki bunlar hiçbir meyve için geçerli değildir. Aksine, meyveler oldukça sağlıklıdır ve yapılarında fruktozun olumsuz etkilerini yatıştıran bolca lif bulundurur.

ÖZETLE: Fazla şeker tüketimi, karaciğer ve bel bölgesindeki fazla yağlanmaya sebep olan en büyük etkendir. Ve bu, özellikle şekerli alkolsüz içecekler için geçerlidir.

2- Daha Fazla Protein Tüketin

Protein, kilo kaybetmek için belki de en önemli role sahip besin ögesidir. Araştırmalar gösteriyor ki, protein şiddetli iştahı %60 oranında düşürebilir, her gün 80 ila 100 kalori ile metabolizmayı hızlandırabilir ve günlük 441 kalori daha az almanıza yardımcı olabilir! Eğer hedefiniz kilo vermekse, daha fazla protein tüketmek beslenmenizde yapabileceğiniz belki de en etkili yöntem olabilir. Üstelik, protein yalnızca kilo vermenize değil aynı zamanda verdiğiniz kiloları geri almanızı önlemeye de yardımcı olur. Protein, özellikle bel bölgesindeki yağları eritmekte etkili olabilir. Yapılan bir çalışma, daha fazla ve kaliteli protein tüketen bireylerin çok daha az karın yağına sahip olduklarını gösteriyor.

karbonhidratlar ve proteinler

Başka bir çalışma ise, proteinin kadınlarda abdominal yağlanma şansının 5 yılı aşkın süreyle önemli oranda azalmasıyla bağlantılı olduğunu öne sürüyor. Bu araştırma aynı zamanda rafine karbonhidrat ve yağların bel kilosuna sebep olduğunu, meyve ve sebzelerin ise tam tersi bu yağları azalttığına ilişkin bilgiler sunuyor. Birçok çalışma, %25-30 kalorisini proteinden alan bireylerin daha kolay kilo verdiğini gösteriyor. Dolayısıyla, denemeye değer bir başlangıç olabilir, ne dersiniz? Yumurta, balık, fındık, et, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri gibi yüksek protein içerikli doğal besinleri daha fazla tüketmeyi deneyin. Bunlar en iyi protein depolarıdır.

Eğer yeterli protein alımında sorun yaşıyorsanız, peynir altı suyu gibi kaliteli protein içeren ek gıdalar günlük ihtiyacınızı karşılamak için sağlıklı ve uygun alternatiflerdir. Ayrıca birçok protein tozu seçeneğine de online olarak kolayca erişebilirsiniz.

ÖZETLE: Birçok çalışma gösteriyor ki protein bel yağlarına karşı etkili bir silah gibidir. Bolca protein tüketmek metabolizmanızı hızlandırır ve açlık hissinizi azaltır, bu da onu kilo vermek için vazgeçilmez yollardan biri kılar.

3- Daha Az Karbonhidrat Tüketin

Daha az karbonhidrat tüketmek oldukça etkili kilo verme yöntemlerinden biridir. Sayısız çalışma tarafından desteklenen bir bilgidir. Bireyler karbonhidratı azalttığında, iştah da azalır ve kilo kaybı meydana gelir. 20’den fazla rastgele seçilmiş kontrollü çalışma gösteriyor ki, düşük karbonhidratlı diyetler bazen düşük yağ içerikli diyetlere göre kilo kaybında 2-3 kat daha fazla etkili oluyor. Ayrıca şu da doğrudur ki düşük karbonhidrat diyetindeki bireyler istedikleri kadar yiyebilmekte özgürken, düşük yağ diyetindeki bireylerde kalori kısıtlaması olmaktadır.

nişasta bazlı şeker

Karbonhidratı azaltarak beslenmek ayriyeten vücuttaki ödemi kısa sürede atmanızı ve bu yolda hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Kişiler genellikle 12 gün içerisinde ölçülerindeki değişikliği görmektedir. Düşük yağ ve karbonhidratlı beslenme şekillerini karşılaştıraran araştırmalar, karbonhidratı azaltarak beslenmenin özellikle bel bölgesindeki, karaciğer ve organlar etrafındaki yağlanmayı azalttığına yönelik bulgular sunuyor. Bu da demek oluyor ki, düşük karbonhidratlı diyetlerde kaybedilen bazı yağlar aslında zararlı karın bölgesinde biriken göbek yağlarıdır.

Şekerleme tarzı abur cuburlar, beyaz ekmek ve direkt şeker gibi rafine karbonhidratlardan kaçınmak yeterli olabilir, hele ki bol protein tüketmeyi göz ardı etmiyorsanız. Eğer amaç hızlıca kilo vermekse, bazı kişiler karbonhidrat tüketimlerini her gün 50 gram düşürürler. Bu durum, ketozise yani vücudunuzun öncelikli olarak yağları yakmasına ve iştahın azalmasına neden olur. Düşük karbonhidratlı diyetler kilo kaybının yanı sıra sağlığımız için birçok faydaya sahiptir. Örneğin, tip 2 diyet hastalarının sağlığı için oldukça yapıcıdır.

ÖZETLE: Çalışmalar gösteriyor ki karbonhidratı azaltmak özellikle bel ve başta karaciğer olmak üzere organlar etrafındaki yağlanmadan kurtulmanın oldukça etkili bir yoludur.

4- Lif Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Besinsel lif genel olarak sindirmesi zor bir bitki maddesidir. Bolca lif tüketmek kilo kaybınıza yardımcı olacaktır. Fakat, tükettiğiniz lif çeşidi oldukça önemlidir. Görünen o ki, bilhassa çözünebilir ve viskozlu lifler kilonuz üzerinde bir etkiye sahiptir. Bunlar suyu tutan ve bağırsağınızda bulunup, kalın bir jel oluşturan liflerdir. Bu jel, besinin sindirim sistemi boyunca ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatır. Ayrıca, sindirimi ve besin emilimini de yavaşlatır. Bunun sonucunda, tokluk hissi oluşur ve iştah azalır.

Tekrar gözden geçirilen bir araştırmada anlaşıldığı üzere, günlük lif alımını 14 gram arttırmak %10 daha az kalori tüketimine sebep olmakta ve devamında 4.aydan sonra 2 kg civarı kilo vermenizi sağlamaktadır. 5 yıllık bir çalışmadan elde edilen bilgiler göre, günlük 10 gram çözünebilir besinsel lif tüketmek, bel çevresindeki yağlanmayı %3.7 oranına kadar azaltabilir. Buradan anlaşılıyor ki çözünebilir lifler karın bölgesindeki zararlı göbek yağlarından kurtulmak için etkili birer yardımcıdır.

Vücuda daha fazla lif almanın en iyi yolu meyve ve sebzeler içinde olmak üzere bolca bitkisel gıda tüketmektir. Kuru bakla giller bu açıdan oldukça iyi birer  kaynaktır, aynı şekilde yulaf gibi bazı tahıllar da yardımınıza koşacaktır. Ayrıca, Glucomannan gibi lif içerikli takviye edici gıdaları da deneyebilirsiniz. Bol viskozlu besinsel lif içeriklerinden biridir ve çalışmalar kilo kaybına yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Fakat unutmayın ki bu tür takviye herhangi bir gıdayı diyetinize eklemeden önce diyetisyeninize, doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

ÖZETLE: Bazı kanıtlar gösteriyor ki besinsel lifli gıdalar tüketmek bel bölgesindeki yağlanmadan kurtulmanızda etkili bir yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda metabolizmanızın sağlığına katkıda bulunup, belli başlı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır.

yerçekimsiz ortamda egzersiz

5- Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, uzun sağlıklı bir yaşamın ve hastalıklardan korunmanın yegane sırlarından biridir. Abdominal yağları azaltmak, egzersizin başlıca yararlarından biridir. Fakat bu, bölgesel kilo kaybı için sadece karın egzersizleri yapmanın işe yarayacağı anlamına gelmiyor. Bir çalışmada, 6 hafta boyunca yalnızca karın kasları üzerinde çalışılmış, fakat bel çevresi ya da karın boşluğunda kayda değer bir etki gözlenememiştir. Ağırlık çalışmaları ve kardiyo egzersizleri tüm vücutta yağ kaybına sebep olacaktır. Yürümek, koşmak, yüzmek gibi aerobik egzersizler göbek yağlarını yakmakta önemli ölçüde etkili olabilmektedir.

Bir başka çalışma, egzersizin kaybedilen abdominal kiloların geri alınmasını tamamen önlediğini göstermektedir, bu da düzenli egzersizin kilo kaybında önemli bir yere sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bunlara ek olarak egzersiz, iltihaplanmanın azalmasına katkıda bulunur, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve göbek yağları ile ilgili gelişen diğer metabolik problemlerde elinizden tutan bir dost görevi görür.

ÖZETLE: Egzersiz yapmak, bel yağlarından kurtulmakta oldukça etkilidir ve sağlığımıza bunun gibi birçok faydası bulunmaktadır.

6- Yediklerinizi Gözlemleyin

Çoğu kişi bilir ki ne yediğimiz önemlidiri Fakat yine birçoğumuz spesifik olarak tükettiği besinleri bilmez, farkına varmaz. Kişi, yüksek proteinli beslendiğini ya da düşük oranlarda karbonhidrat tükettiğini düşünebilir. Fakat kayıt tutup gözlemlemeden, olduğundan az ya da fazla oranlar tahmin etme ve buna göre beslenmeyi sürdürme hatasına düşmek mümkündür.

Yediklerinizi not etmek, tükettiğiniz her yiyeceği ölçüp tartmanız gerektiği anlamına gelmez. Yediklerinizi ara sıra, birkaç gün art arda olacak şekilde listelemek gidişatı gözlemlemenize ve daha bilinçli ilerlemenize olanak sağlayacaktır. Önünüzdeki günleri planlamak, ‘aldığınız kalorilerin %25-30’unu proteinden almak ve sağlıksız karbonhidrat tüketimini kesmek’ gibi spesifik hedeflere başarıyla ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Uzun Lafın Kısası…

Abdominal kilolar yani ‘göbek yağları’ belli başlı hastalıklara yakalanma riskinin artmasıyla ilişkilendirilir. Birçok birey bol protein, meyve, sebze, kuru baklagiller gibi sağlıklı gıdalar tüketip düzenli egzersiz yaparak hayatlarına daha sağlıklı devam edebilir, göbek yağları ve karın etrafındaki yağlardan kurtulabilir.

Yağmur GÖKSEL

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?