Ana Sayfa Makine Mühendisliği Hidrolik Hibrid Araç Teknolojisi

Hidrolik Hibrid Araç Teknolojisi

Bu yazımızda alışkın olduğumuz hibrid araç tasarımlarına alternatif olan belki de çoğunuzun yeni duyacağı bir modeli sizlere tanıtmak istiyorum.

Hibrid araçlar tekerlekleri tahrik etmek için iki güç kaynağı kullanırken hidrolik hibrid araçlar (HHV) normal içten yanmalı motor ve bir hidrolik motor tahrik için kullanılır. Hidrolik hibrid sistemi iki ana bileşenden oluşmaktadır.

Bunlar; deniz araçlarındaki yüksek basınçlı hidrolik sıvı olarak adlandırılan bataryalar ve hidrolik pompa/motor tahrikleridir. Bataryalar basınçlı sıvıyı depolamak için kullanılmakta olup etkili motorlardaki  hidrolik tahriklerde tekerleklerin dönmesi için sıkıştırılmış sıvı kullanılır. Pompalardaki hidrolik tahrikte ise araçlardaki momentum kullanarak tekrarlı hidrolik sıvı basıncı kullanılır. Bu işlemlerde yeniden kullanılan potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümü regeneratif frenleme olarak adlandırılır.

bm-institute

HHV’nin paralel ve seri olmak üzere iki türü vardır. Paralel HHV de hem motor hem de mekanik olarak hidrolik tahrik sistemi tekerleklerle, hidrolik pompa-motor ise  tahrik mili yada diferansiyel ile etkileşim içerisindedir. Motor, tekerleklere mekanik gücü direk olarak sağlamadığından seri HHV tekerlekleri tahrik etmek için tamamen hidrolik basınçla yapmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda seri HHV’deki motor yapısına motor/pompayı tahrik etmek için sıvı basıncı sağlayan hidrolik motor pompası eklenmiştir.

Hidrolik Hibrid Araç Amacı

siber güvenlik

Maliyete ek olarak emisyonun azalması ve yakıt ekonomisinin artması gözardı edilse de seri HHV teknolojisinde bu çok önemlidir. Çalışması için büyük miktarda güce gerek duyduğundan hidrolik teknolojisi son derece çok güçlü ve etkilidir. HHV sadece üstün performans sağlamak için değil yapabilirliğinin yanında geleneksel araçlarla birlikte de gerçekleştirebilmektedir.

Hidrolik hibrid araç teknolojisi bir çok uygulama alanına sahiptir. Bunlara örnek olarak; hibrid elektrikli araçlar ve askeri uygulamaları, otobüsler, şehir içi taşımacılığı, çekiciler, toplumsal yarar sağlayan araçlar ve bisikletler. HHV’nin yüksek etkili regeneratif frenleme sistemi ve hızlı kontak kapama çalışma modeli sayesinde ideal şehir araçları yapan trafiğin dur-kalk olduğu yerlerde yaygındır.

Sonuç olarak hidrolik hibrid araç teknolojisi basit, temiz, verimli ve düşük maliyete sahiptir.

  • Basit: Bu teknoloji uygun fiyat ya da imal edilmiş  olması için yeniliklere ihtiyaçı yoktur.
  • Temiz: Yüzde 40’a kadar emisyonu düşürmesi kanıtlanmıştır.
  • Verimli: Seri HHV’ de yakıt verimliliğini %60 dan %100’e çıkarmıştır.
  • Düşük Maliyet: Yakıt veriminin artması sonucu araçların ömründen binlerce dolar kurtarılması ve fren bakımının düşürülmesi ile düşük maliyette üretimi birleştirildi.

hibrid araç teknolojisi

Neden hidrolik hibrid Araçlar daha verimli?

Bütün HHV’lerin maksimum yakıt verimliliğini sağlamasında  üç temel tasarım özelliğiyle ortaya çıkar.

Rejeneratif Frenleme: HHVs fren yaptığın zaman, tekerleklerdeki enerjiyi tutar ve depolar. Daha sonra araç harekete başladığı zaman depolanan enerji aracın hızlanması için kullanılır. Bu süreçte frenleme boyunca boşa harcanan enerjinin %70’i depolanır ve yeniden kullanılır. Bu aynı zamanda frendeki sürtünme aşınmasını azaltır.

Enerjinin gerekli olmadı zaman kapatılmasıİhtiyaç duyulmadığı zaman, motorun tamamen kapalı olmasına izin veren ve tekerlekleri motora bağlayan alışılmış dişli kutusu ve tahrik mili yoktur. Bu sayede sadece gerek duyulduğunda hibrid kontrolcüler tarafından motor aktifleştirilir. Sonuç olarak şehir içindeki dur-kalk durumlarında motor kullanımı neredeyse yarı yarıya düşer.

Optimum motor kontrolü: Motoru tekerlek tahriklerini mekanik olarak değilde, hibrid kontrolcüler tarafından kontrol edilir. Gerek gördüğünde maksimum verimlilikte çalıştırır. Yada ‘sweet’ moduna geçerek optimum ekonomik yakıt sağlar.

Bir dahaki yazımızda hidrolik hibrid araçların seri ve paralel yapısını daha detaylı inceleyeceğiz…

Kaynak: epa.gov/otaq/technology/research/research-hhvs.htm

arıcılık malzemeleri
Cengiz Zafer
Cengiz Zafer
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve daha önceki yıllarda ise Meslek Lisesi ve Meslek Yüksekokulunda eğitim almıştır. Uluslararası projelerde görev almıştır. Mühendislik hesaplamaları, mekanik tasarım ve PMP (Proje Yönetimi) deneyimlerine sahiptir. 'Kişi inandığı ve sevdiği işte başarılı olur' sözüne değer vermektedir.

1 Yorum

  1. Hybrid olarak kullanılmasa bile hidrolik tahrik sisteminin mekaniğe göre verimmli olacağı şüphesiz çunkı motorun her devir aşamasında güç oldukça yüksek bir oranda aktarılabilir .tekerlekler tek çift dördü birden tahrik edilebilir.motor güç gereksimnimi olmayan durumlarda çok alçak bir devirde vasıtayı yüksek hızlarda sevk edebilir… tüm sistemler yağ içinde çalıştiği için sürtünmeler ve aşınma çok daha düşük seviyelerde olacaktır buda mekanik aktarma organlarına göre uzun ömür ve yüksek randıman demektir….

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Geleceğin en gözde mesleklerini oluşturacak olan yapay zeka mühendisliği, ilk geliştirilme aşamasından bugüne dek oldukça fazla yol kat etmiştir. İlk aşamalarda kullanılamayan ancak testlere...

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere petrol ve doğal gaz mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle petrol ve doğal gaz mühendisliği nedir; petrol, doğal gaz, buhar, su,...

Ulaşım Mühendisliği Maaşları

Ulaştırma günümüzde başlı başına bir mühendislik endüstrisi haline gelmiştir. Bu nedenle ulaşım sektöründeki gelişmeler için ihtiyaç duyulan iş gücü potansiyeli de artmıştır. Özellikle ulaştırma...

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırdığımız bilgileri sizlere sunacağız. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, sık sık...