Ana Sayfa Makine Mühendisliği Hidrolik Hibrid Araç Teknolojisi

Hidrolik Hibrid Araç Teknolojisi

Bu yazımızda alışkın olduğumuz hibrid araç tasarımlarına alternatif olan belki de çoğunuzun yeni duyacağı bir modeli sizlere tanıtmak istiyorum.

Hibrid araçlar tekerlekleri tahrik etmek için iki güç kaynağı kullanırken hidrolik hibrid araçlar (HHV) normal içten yanmalı motor ve bir hidrolik motor tahrik için kullanılır. Hidrolik hibrid sistemi iki ana bileşenden oluşmaktadır.

Bunlar; deniz araçlarındaki yüksek basınçlı hidrolik sıvı olarak adlandırılan bataryalar ve hidrolik pompa/motor tahrikleridir. Bataryalar basınçlı sıvıyı depolamak için kullanılmakta olup etkili motorlardaki  hidrolik tahriklerde tekerleklerin dönmesi için sıkıştırılmış sıvı kullanılır. Pompalardaki hidrolik tahrikte ise araçlardaki momentum kullanarak tekrarlı hidrolik sıvı basıncı kullanılır. Bu işlemlerde yeniden kullanılan potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümü regeneratif frenleme olarak adlandırılır.

HHV’nin paralel ve seri olmak üzere iki türü vardır. Paralel HHV de hem motor hem de mekanik olarak hidrolik tahrik sistemi tekerleklerle, hidrolik pompa-motor ise  tahrik mili yada diferansiyel ile etkileşim içerisindedir. Motor, tekerleklere mekanik gücü direk olarak sağlamadığından seri HHV tekerlekleri tahrik etmek için tamamen hidrolik basınçla yapmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda seri HHV’deki motor yapısına motor/pompayı tahrik etmek için sıvı basıncı sağlayan hidrolik motor pompası eklenmiştir.

Hidrolik Hibrid Araç Amacı

Maliyete ek olarak emisyonun azalması ve yakıt ekonomisinin artması gözardı edilse de seri HHV teknolojisinde bu çok önemlidir. Çalışması için büyük miktarda güce gerek duyduğundan hidrolik teknolojisi son derece çok güçlü ve etkilidir. HHV sadece üstün performans sağlamak için değil yapabilirliğinin yanında geleneksel araçlarla birlikte de gerçekleştirebilmektedir.

Hidrolik hibrid araç teknolojisi bir çok uygulama alanına sahiptir. Bunlara örnek olarak; hibrid elektrikli araçlar ve askeri uygulamaları, otobüsler, şehir içi taşımacılığı, çekiciler, toplumsal yarar sağlayan araçlar ve bisikletler. HHV’nin yüksek etkili regeneratif frenleme sistemi ve hızlı kontak kapama çalışma modeli sayesinde ideal şehir araçları yapan trafiğin dur-kalk olduğu yerlerde yaygındır.

Sonuç olarak hidrolik hibrid araç teknolojisi basit, temiz, verimli ve düşük maliyete sahiptir.

  • Basit: Bu teknoloji uygun fiyat ya da imal edilmiş  olması için yeniliklere ihtiyaçı yoktur.
  • Temiz: Yüzde 40’a kadar emisyonu düşürmesi kanıtlanmıştır.
  • Verimli: Seri HHV’ de yakıt verimliliğini %60 dan %100’e çıkarmıştır.
  • Düşük Maliyet: Yakıt veriminin artması sonucu araçların ömründen binlerce dolar kurtarılması ve fren bakımının düşürülmesi ile düşük maliyette üretimi birleştirildi.

hibrid araç teknolojisi

Neden hidrolik hibrid Araçlar daha verimli?

Bütün HHV’lerin maksimum yakıt verimliliğini sağlamasında  üç temel tasarım özelliğiyle ortaya çıkar.

Rejeneratif Frenleme: HHVs fren yaptığın zaman, tekerleklerdeki enerjiyi tutar ve depolar. Daha sonra araç harekete başladığı zaman depolanan enerji aracın hızlanması için kullanılır. Bu süreçte frenleme boyunca boşa harcanan enerjinin %70’i depolanır ve yeniden kullanılır. Bu aynı zamanda frendeki sürtünme aşınmasını azaltır.

Enerjinin gerekli olmadı zaman kapatılmasıİhtiyaç duyulmadığı zaman, motorun tamamen kapalı olmasına izin veren ve tekerlekleri motora bağlayan alışılmış dişli kutusu ve tahrik mili yoktur. Bu sayede sadece gerek duyulduğunda hibrid kontrolcüler tarafından motor aktifleştirilir. Sonuç olarak şehir içindeki dur-kalk durumlarında motor kullanımı neredeyse yarı yarıya düşer.

Optimum motor kontrolü: Motoru tekerlek tahriklerini mekanik olarak değilde, hibrid kontrolcüler tarafından kontrol edilir. Gerek gördüğünde maksimum verimlilikte çalıştırır. Yada ‘sweet’ moduna geçerek optimum ekonomik yakıt sağlar.

Bir dahaki yazımızda hidrolik hibrid araçların seri ve paralel yapısını daha detaylı inceleyeceğiz…

Kaynak: epa.gov/otaq/technology/research/research-hhvs.htm

arıcılık malzemeleri
Cengiz Zafer
Cengiz Zafer
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve daha önceki yıllarda ise Meslek Lisesi ve Meslek Yüksekokulunda eğitim almıştır. Uluslararası projelerde görev almıştır. Mühendislik hesaplamaları, mekanik tasarım ve PMP (Proje Yönetimi) deneyimlerine sahiptir. 'Kişi inandığı ve sevdiği işte başarılı olur' sözüne değer vermektedir.

1 Yorum

  1. Hybrid olarak kullanılmasa bile hidrolik tahrik sisteminin mekaniğe göre verimmli olacağı şüphesiz çunkı motorun her devir aşamasında güç oldukça yüksek bir oranda aktarılabilir .tekerlekler tek çift dördü birden tahrik edilebilir.motor güç gereksimnimi olmayan durumlarda çok alçak bir devirde vasıtayı yüksek hızlarda sevk edebilir… tüm sistemler yağ içinde çalıştiği için sürtünmeler ve aşınma çok daha düşük seviyelerde olacaktır buda mekanik aktarma organlarına göre uzun ömür ve yüksek randıman demektir….

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bilişim sistemleri mühendisi kimdir? Üniversitelerin dört yıllık eğitim veren bilişim sistemleri mühendisliği bölümünü bitiren bir kişi; basit bilgisayar programlarını tasarlayabilir, bilgisayar donanımları ile alakalı her...

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Merhabalar bu yazımda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında internetten yaptığım bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlere bilgi vereceğim. Bu bölümü bitiripte çalışan arkadaşlar...

Güvenilirlik Mühendisliği Maaşları

Bir sistem ve bu sistemin parçalarının, hesaplanan bir zaman süresinde ve belirtilen şartlarda, istenen işi yapabilme yeteneğine güvenilirlik tanımlaması yapılır. Güvenilirlik eğitimi almış kişiler...

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Mimarlık bölümleri gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin bu süreç içerisinde meslek grupları hakkında bilgi edinmek için yoğun araştırma dönemine de...