Ana Sayfa Ürün İnceleme Google Pixel ve Pixel XL Özellikleri

Google Pixel ve Pixel XL Özellikleri

Geçtiğimiz günlerde Google merakla beklenen ilk akıllı telefonlarının tanıtımını yaptı. Uzun zamandır beklenilen ve üzerinde birçok varsayımlar yapılan bu akıllı telefonların İphone’a rakip olabilmesi bekleniyor.

Google, bu akıllı telefonları Android 7.1 ve arkasındaki parmak izi sensörü ile birlikte karşımıza çıkartıyor. Bu cihazlarda ağırlıklı materyal kısmında Google’in tercihinin alüminyum olduğu görülüyor. Pixel ve Pixel XL’da hiçbir fiziksel sistem tuşu yer almıyor. Google Pixel 5 inç’lik FULL HD bir ekrana sahipken Pixel XL ondan biraz daha büyük olan 5.5 inç’lik QHD bir ekrana sahip.

Google, günümüzün en önemli problemlerinden biri olan şarj problemine kendince bir çözüm bulmuş. Bu akıllı telefonlar 15 dakikalık hızlı şarj ile yaklaşık 7 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Bununla beraber son zamanlarda akıllı telefonlarda en çok önem verilen bir diğer özellik kameraları. Bu akıllı telefonlar, arka kamera 12.3 megapiksel (f/2.0), ön kamera ise 8 megapiksel (f/2.4) çözünürlükleriyle dikkat çekiyor. Bu özelliklerle Dx0Mark skoru 89 olarak belirlenmiş ve Google’in yaptığı açıklamaya göre dünyanın en iyi kamerasına sahip akıllı telefonu olduğu öne sürülmüştür. Tabi bunlar şu an için ne kadar doğru bilemeyiz. Telefonların 13 Ekim’de ön siparişte ve 20 Ekim’de ise resmi olarak satışa sunulması bekleniyor. Kullanıcı yorumlarıyla beraber bu bilgilerin ne kadar doğru olduğu, sadece belgeler üzerinde mi olduğu ispatlanacaktır.

Google Pixel

google-pixel-xlGoogle Pixel ve Pixel XL’in diğer özelliklerini sayacak olursak; her iki cihazda da dört çekirdekli Snapdragon 821 işlemci ve 4 GB RAM’e yer veriliyor. Bu cihazlarda 32 ve 128 GB olmak üzere iki farklı dahili depolama seçeneği sunuluyor. Aynı zamanda microSD bellek kartı desteğine da sahipler.

Her iki cihazda da Google Assistant (Google Asistan) özelliği bulunuyor. Bu özellik ile tıpkı İphone’da olduğu gibi müziği açabilir, mesaj yazabilir hatta sesli sorularınıza yanıt alabilirsiniz (İngilizce). Ayrıca Google, Pixel kullanıcılarına özel Google Photos (Google Fotoğraflar) uygulamasında sınırsız depolama hakkı sunuyor.

Google bu bebeklerini siyah, mavi ve gümüş olmak üzere üç farklı renk seçeneğinde satışa sunmayı planlıyor. Google’in bebekleri patlayan Samsung’lardan sonra beklenildiği gibi İphone’a rakip olabilecek mi? Bu sorunun cevabını yakın zamanda öğrenebileceğiz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
Merhaba ben İbrahim ARSLAN Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Burada sizlerle birşeyler paylaşabilmekten mutluluk duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar