Ana Sayfa Algoritma ve Programlama Google'ın Yeni İşletim Sistemi "Fuchsia"

Google’ın Yeni İşletim Sistemi “Fuchsia”

Google’ın geliştirmiş olduğu Android ve ChromeOS gibi işletim sistemlerine bir yenisi eklenecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde, internet üzerinde “Fuchsia” adı verilen sistemin kodlarının bir kısmı internet üzerinde paylaşıldı ve birçok forum benzeri portalda sistem hakkında söylentiler ve tahminler oluşmaya başladı.

Varsayımda bulunacak olursak, bu işletim sisteminin mobil ve bilgisayar ortamında ortak olarak kullanılabileceği düşünülebilir. Bu varsayımı kafalarımızda oluşturan neden ise, Android gibi bir işletim sistemi üzerinde oluşması istenilen yenilikleri güncelleme ile getirilebilecek olması, fakat bunun yerine yeni bir işletim sisteminin tercih edilmesi.

Bu işletim sisteminin her iki cihaz ortamı için de gelmesinin pozitif ve negatif detaylarına inecek olursak, pozitif açıdan senkronize ve eş zamanlı çalışabilecek yeni uygulamalar cihazlarımıza entegre edilerek tüm işlemler birden fazla cihaz üzerinden yürütülebilir.

Bilgisayar ortamında çalışan uzantıya sahip  bir dosyanın mobil cihazlar tarafından da 3.parti uygulamalara gerek kalmadan desteklenmesi, güvenlik başlığı altında çıkabilecek sorunların minimum düzeye indirilmesi gibi çalışmalar da yapılabilir.

Google'ın Yeni İşletim SistemiNegatif açıdan bakacak olursak, Android’e gelen desteğin sona ermesi veya yavaşlaması söz konusu olabilir. Aynı zamanda yeni çıkacak işletim sisteminin kod diziliminin çok daha farklı boyutlarda olması durumunda uygulama geliştiricileri için yeni sorunlar ortaya çıkabilir ve yeni bir mobil işletim sistemi girişimi tıpkı Windows Phone’da olduğu gibi yavaşlayabilir.

Ama bu konuya yorum getirmem gerekirse, Google’ın yine kendi bünyesinde sunmuş olduğu diğer işletim sistemi için çalışmakta olan geliştiricilere zorluk çıkarmamak ve uygulama eksikliği gibi bir sorun yaşayarak IOS’in gerisinde kalmamak adına kod diziliminde büyük değişiklikler yapacağını düşünmüyorum.

Yine farklı bir düşünce, bu işletim sisteminin sadece bu iki cihaz ortamı için değil, akıllı televizyon gibi sistemler için de tasarlanmakta olduğu yönünde.

Eğer Fuchsia sistemine ait geliştirilmekte olan kodları görmek isterseniz Github üzerinden  kodları inceleyebilirsiniz.

Önceki İçerikDijkstra Algoritması
Sonraki İçerikRuh Molekülü Nedir (DMT)

1 Yorum

 1. Konu tam olarak anlatılmadığı için bir fikir öretemiyorum.
  Ama eğer çapraz platformları destekliyorsa html dili tabanlı bir işletim sistemi olacak.
  Sonucta çok farklı işletim sistemlerine sahip birçok telefon vede multimedya cihazını web arayüzünden yani html dilini kullanarak başka farklı bir işletim sistemiyle kontrol edebiliyoruz.

  Not: evrensel elektronik iletişimin html dili ile sağlandığını unutmayın.
  Eğer sizde her işletim sistemiyle iletişim kuran bir işletim sistemi yapmak istiyorsanız size joomla’yı tasfiye edebilirim.
  En son joomlayla denemelerim simbian tabanlı Nokia ve android tabanlı bir başka telefonla 1985in bilgisayar biosuyla iletişim kurabildim ama sadece web arayüzünden bunu yapabildim.yani simbian ile ve androidle bir bilgisayardan html dili yardımıyla bir resmi bu telefonlarda açtım.
  Bu işleme kısaca çapraz platformları birbirleriyle iletişim kurdurtmak denir.

  Böyle bir işletim sistemi yapmak isteyenler için linux tinycor işletim sistemi(sadece 5 mb böyüklüğünde)ve joomlayla(30 veya 40 mb böyüklüğünde).
  Hadi kolay gelsin size arkadaşlar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar