Ana Sayfa Bilim Enigma Satıldı

Enigma Satıldı

Bu konu hakkında konuşmak için öncelikle Enigma nedir konusunu irdelememiz lazım peki soruyorum; Enigma Nedir?

Enigma 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılan şifreleme ve şifre çözme makinesine verilen özel addır. İlk olarak 1920’li yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlansa da Nazi Almanya’sı için tasarlanan Werchmacht Enigma en çok konuşulan model oldu. İlk dönemlerde olumlu söylentilerle anılan makine daha sonraları müttefiklerin yoğun uğraşı sonucu şifresinin çözülmesiyle bu sefer olumsuz söylentilerle anılmasının yanında bu makinenin şifresinin çözülmesinin savaşı 2 yıl erken bittiği uzmanlar tarafından desteklenmektedir.

Enigma’nın bazı kusurları olduğu bilinmekle birlikte bilim adamlarına en çok yardım eden şeyin enigma kodlarının bir bölümünün açıklandığı kod kitabı olması önemli bir detaydır.

Dönemin en iyi mühendis ve bilim adamlarını toplayan Amerika ve İngiltere’nin şifreyi çözmesi için görevlendirdiği insanlar buradaki verileri de kullanarak daha sonra bilgisayar biliminin ilk yapı taşlarını oluşturmuşlardır.

Romanya’da düzenlenen açık artırmada, Enigma şifreleme makinesi yaklaşık 52 bin dolara alıcı buldu.

enigma nedir

CNN’de yer alan haberde, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyasında kullanılmış, nadir bulunan çalışır haldeki Enigma şifreleme cihazının Bükreş’te Artmark müzayede evinde düzenlenen açık arttırmada 52 bin dolara satıldığı belirtildi. Artmark Müşteri İlişkileri Müdürü Vlad Georgescu, bir koleksiyoncu tarafından bit pazarından 114 dolara satın alınan Enigma makinesinin 1941 yılında Almanya’da yapıldığını söyledi.

Nazi Almanyasında gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacıyla kullanılan Enigma, ilk olarak 1920’li yıllarda ticari amaçla üretilmişti. Daha sonra pek çok ülkede ordu ve devlet kurumlarında kullanılmak üzere özel olarak üretilen Enigma, 1939’da Alman silahlı kuvvetlerinin iletişim cihazı haline gelmişti.

Filmi Yapılmıştı

 2013 yılında çekimlerine başlanan The İmitation Game aslında Enigma’nın çözülmesinde en büyük pay sahibi olan Alan Turing’in hayatının bu makine için önemli anlarını derleyip yapılan film Hollywood sektöründe geniş yankı uyandırdı. Başrollerini bir dönem Sherlock dizisi ile ismini duyuran Benedict Cumberbatch ile Keira Knightley oynayınca bir sürü eleştirmenden tam not alarak acaba Akademi Ödülleri’ne layık olabilecek mi sorusu medyada geniş yankı buldu.

Günümüzdeki bilgisayarların temelini atan ‘universal machine’ teorisinin ilk pratiği olan ‘bombe’ makinesi ile çözülemez denilen Enigma’yı çözen İngilizlerin belki de dünyaya en büyük katkısı Alan Turing’den özür dilercesine yapıldığının da altını çizmek gerekir.

Kaynakça: ntv.com.tr/teknoloji/enigma-52-bin-dolara-satildi,X9Qdtf2eSUah4pyw2Dsq2A

Hakan Sıcakyüz
Hakan Sıcakyüz
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makine Mühendisliği #1

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar