Yapı Doktoru Nedir

6658
Yapı Doktorları Geliyor

Yapı doktorları geliyor… Çevremizde gördüğümüz köprüler, raylı sistemler, barajlar ve çelik konstrüksiyon gibi yapıların çeşitli kalite standartları ışığında imalat aşamasında ya da belirli periyotlarda muayene edildiğini biliyor musunuz?

Yapı MuayenesiBu testlerin yapılmadığı bir durumda nasıl bir felaketle karşı karşıya kalacağımızın ihtimalini tahmin etmek zor olmasa gerek. Tahribatsız muayene yöntemleri kalite kontrolün önemli bir kısmını oluşturmakta ve malzeme türüne ve kullanım alanına göre zorunlu kılınmaktadır. Tahribatsız muayene yöntemi malzeme yapısına zarar vermeden malzemenin yüzeyinde ve/veya içerisindeki kusurların, süreksizliklerin tespitinde kullanılır.

Kaynak çalışmalarında işlem gören parçalar, dövme, döküm, sac plaka gibi çeşitli malzemelerin belli kalite kriterlerinin sağlaması için bir ya da birden fazla muayene yöntemine başvurulmaktadır.

Malzemenin kusur tespitinde muayene yöntemleri iç ve dış muayene yöntemleri olarak ikiye ayrılır. Dış muayene yöntemleri gözle muayene, sıvı penetrant testi ve manyetik test olarak ayrılırken ultrasonik test ve radyografi testi gibi yöntemler kaynak içerisindeki bulguları saptamamızı sağlayan önemli muayene metodlarını oluşturmaktadır.

Malzeme MuayenesiÖzetle bahsedecek olursak; radyografi yöntemi ile kaynak içerisinin bir röntgen görüntüsünü almak mümkün iken ultrasonik muayene yönteminde bir görüntüden ziyade ultrasonik test cihazının ekranında görülen yankıların belirli standartlar doğrultusunda yorumlanmasıyla malzemede kusur tespiti yapılır.

Burada unutulmaması gereken her bir muayene yönteminin avantajlar ve dezavantajlar içermesidir.

Örneğin radyografi testi 40 mm nin altındaki parçalar için test edilir ya da manyetik test uygulanacak malzeme ferromanyetik özelliklere sahip olmalıdır gibi. Tüm bunları detaylı olarak inceleyeceğiz.

Test yöntemlerini bağımsız mühendislik firmaları veya bu alanda sertifikasyonunu tamamlamış freelance personeller gerçekleştirmektedir.

Önümüzdeki haftalarda her bir muayene yönteminin kullanıldığı alanlar, test cihazlarının yapısı ve işleyişi, her bir test yöntemine özgü kalite standartları, yöntemlerin avantaj ve dezavantajları konusunda detaylı bir çalışma bulacaksınız.

İnşaat yapıları muayenesi

1 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ediyor ve başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum. Saygılarımla.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.