Ana Sayfa Tekstil Mühendisliği Tekstil Üretimi Nasıl Yapılır

Tekstil Üretimi Nasıl Yapılır

Küreselleşen dünya ile birlikte tekstil üretiminde büyük bir talep ve artış olmuştur. Bu talepler değişen dünya kültürleriyle kendini yenileyen dinamik bir yapıdadır. Gelişen dünya içerisinde tekstil sektörü üretim standartlarını en iyi seviyede tutarak insanlara sürekli yenilenen bir hizmet sunmaktadır. Sunulan bu hizmet ağı için yoğun bir üretim süreci gerçekleşmektedir.

Tekstil

1. Ham madde temini nasıl olur?

Tekstil üretiminin ham maddesi dokuma sanayidir. Dokuma sanayi için pamuk temin edilir. Pamuk daha çok Akdeniz ve güneydoğu Anadolu kıyılarında yetiştirilerek toplanır. Pamuk toplama işlemi için yüksek sayıda insan gücüne ihtiyaç vardır. Bu insan gücü genelde maddi durumu yetersiz ailelerin pamuk toplama işi için mevsimsel göç etmesiyle karşılanır. Aileler aşırı sıcak altında gündelik ücret karşılığı çalışırlar. Ancak artık makina ile toplamayı tercih eden üreticilerin sayısı artmıştır.

2. Ham maddenin işlenme süreci

Dokuma sanayinde iplik üretimi için fabrikalar kurulur. Bu fabrikalarda çalışacak işçiler bulunur. Makinelerin kurulumu ile birlikte tarlalardan gelen pamuklar işlenerek ipliğe dönüştürülür. Bu ipliklerle kaliteleri ve renkleri farklı kumaşlar elde edilir.

3. Kumaşların yolculuğu

İplikten üretilen kumaşlar farklı renkler ve desenlerle bezenerek başka fabrikalara gönderilir. Bu fabrikalar hazır giyim tekstil üretimi yapan fabrikalardır. Günümüz modasına ve piyasa ihtiyaçlarına göre belirlenen modellerden giyim ürünleri dikilir. Bu dikim modern makinalarla ya da el üretimi olarak ortaya konur.

4. Ürünlerin İnsanlara Ulaşımı

Dikilmiş ürünler butik, giyim mağazaları, pazarlar ve internette satılmak üzere satıcılara ulaştırılır. Bu ürünler uzun ve zahmetli bir yolculuğun ardından raflarda yerlerini alır. Kimisi erkek giyim, kimisi kadın, çocuk giyim gibi ayrım yapılarak kendi türlerine göre ayrılır. İnsanların ihtiyaç duydukları ürünü bulabilmeleri için titiz bir hizmet sunulması önemlidir. Dikilen ürünlerin hızlı satışı için müşteriler aradıkları giysiye kolay ulaşmak zorundadırlar. Ürünlerin hızlı satışı ile birlikte üretim döngüsü aynı hızda devam eder.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar