Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir

10542
havacilik-ve-uzay-muhendisligi

Havacılık ve uzay mühendisliği yazıma başlamadan önce, tüm öğretmenlerimizin ve öğretmen olma yolunda gayret gösteren tüm öğrenci arkadaşlarımın “Öğretmenler Gününü” kutlar, başarılı ile dolu bir meslek yaşantısı dilerim. Bilimin ve vatan menfaatlerimiz doğrultusunda yol gösterecek tüm dostlarımızın yanındayız…

24 Kasım 2016

Bu yazımda bilgi eksikliği çektiğimiz özellikle “salt” ve doğru bilgi bulmakta zorlanılan bir noktaya değinmek istiyorum. Gelişen ve değişen dünyada şüphesiz ki meslek grupları da değişecek, farklı sektörler yükselecek bugüne kadar çok büyük değerde tutulmuş bazı sektörlerde çökecek. Hiç ummadığımız daha doğrusu hakkında bilgi sahibi olmadığımız meslek grupları hayatımıza giriverecek. Örneğin Uzay Mühendisliği gibi.

Diğer yazılarıma göz atan veya takip eden okuyucularımın bildikleri üzere sitemizin Havacılık ve Uzay Bilimleri köşesini yazmaktayım. Bugün biraz teknik ve bilimsel bilgilerden ayrı olarak size “havacılık meslek grupları ağırlıklı olmak üzere uzay mühendisliği” hakkında bilgi vereceğim.

Tüm sorularınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz. İyi okumalar…

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ile ilgili bölümler, meslek dalları nelerdir, nasıl mesleklerdir? Öncelikle bilinmesi gereken havacılık sektörü kesinlikle ve kesinlikle tahmin ettiğimizin çok çok üzerinde bir büyüklüğe sahip bir sektör. Ülkemiz üzerinden globale doğru baktığımızda bugün aşina olduğumuz sivil havacılık yani havayolu taşımacılığı (THY, PGS, ATLAS, Onur Air, Borajet vs vs) dışında askeri havacılık, turistik havacılık, havayolu kargo, özel havacılık gibi birçok alt yapı bulunduran devasa bir sektör. Ve tabii ki sektörün büyüklüğü ile istihdam edilen çalışan oranı da doğru orantılı olarak artmakta.

havacilik-ve-ucak-muhendisligi-nedirÜlkemizde havacılık 2000’den yılından sonralarda biraz daha halka açılmaya başlandı. Son 5-6 yılda bazı özel sektör şirketlerimizin sağladığı düşük fiyat konseptiyle uçan kitle çok daha yükseldi. Tahmin edeceğiniz üzere uçağa binmek bir lükstü ve çoğu insan havayoluna kültürüne bile uzaktı. Batı ve Avrupa ülkelerinde 1930’lu yıllarda ticari uçuşlar başlamıştır. Evet bizim ülkemizde de THY ülkemizi gururla temsil eden şirketimiz 1933 yılında kurulmuştur. Fakat diğer ülkelere göre havacılığın yaygınlaşması ve büyümesinde çok büyük farklar vardır. Bunun başlıca sebebi dünya üzerinde en büyük iki uçak üretici şirket olan Boeing ve Airbus’un, Amerikan ve Avrupa malı olmasıdır. Havacılık sektörü çok uçuk miktarların döndüğü bir sektördür. Savaştan çıkmış büyüme yolunda taze ve genç cumhuriyet Türkiye 1933’de bu sektöre adım atmış ve bugünlere güçlü çıkmıştır. Bu bizim için azmin ve çalışmanın meyvesidir. İşte sektör hakkında kısa bir bilgiden sonra bizler/sizler nasıl daha da geliştireceğiz ve bayrağı daha ileriye taşıyacağız? Bunun için havacılık sektöründe yapılabilecek meslekleri konuşacağız.

Havacılıktaki meslekleri kolay belirtmek amacıyla birkaç parçaya ayıracağım.

 1. Uçucu Personal: Pilot, Kabin Memuru
 2. Teknik Personel: Mühendis, Bakım Mühendisi, Teknisyen (Mekanik ve Aviyonik)
 3. İşletme Personeli:
  • Havalimanı Personeli (Havalimanın yönetiminden ve işletiminden sorumlu personel)
  • Havayolu Personeli (Havayollarında, uçaklarının işletiminden sorumlu olan personel)
  • Kule/Hava Trafik Personeli (Hava trafiğini kontrol eden personel)

Bu yazıda Teknik personel gruplarından, üniversitedeki bölümleri

 1. Uçak Mühendisliği
 2. Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Arkadaşlar bu bölümlerde okumak için ingilizcenin olmazsa olmaz olduğunu mutlaka hatırlatmak istiyorum.

havacilik-ve-uzay-muhendisleri-ne-yapar

Uçak mühendisleri ve havacılık ve uzay mühendisleri; üretim, ARGE, tasarım aşamalarında çalışırlar. Yeni bir araç üretmek, var olan aracı geliştirmek, tasarlamak üzere görev alırlar. İş imkanları çok geniştir. Kontenjanı yüksek bölümler değillerdir ve mutlaka disiplin özverili çalışma gerektiren meslek gruplarıdır. Fizik ve matematiğe son derece hakim olmak gereklidir. Aerodinamik fiziğin alt dallarından biridir ve bir hava aracı tasarımındaki en etkin noktadır. Aerodinamiğin, aerodinamik kuvvetlerin tüm inceliklerini bilmeden kesinlikle üretim, tasarım yapılamaz. Havacılık hata kabul etmeyen, tüm işlemlerin 2 kat özveriyle yapıldığı bir sektördür.

havacilik-ve-ucak-muhendisligi-bayanEğitimi de bir o kadar zordur. Termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, bilgisayar, elektrik-elektronik, aerodinamik, gaz dinamiği, yapı-malzeme, itki sistemleri, ısı transferi gibi dersler verilir.

Evet, biraz çetrefilli bir meslek olmakla birlikte getirileri bir o kadar fazladır. Çok iyi alanlarda, ülkelerde ve fabrikalarda çalışılabilir çok iyi paralar kazabılabilir. Birkaç şirkete örnek vermek gerekirse ülkemizde TAI, TEI, TUSAŞ, TSK, THY gibi özel havayolu şirketleri. Yurtdışında Boeing, Airbus, Lockeed Martin, Nasa gibi kurumlarda çalışma fırsatı bulunabilir. Bu şirketlerde uçak ve uzay mühendisleri oldukça geniş bir kadroya sahiptir. Havacılık ve uzay mühendisliği maaşları konusu özellikle merak edilen bir konu, kısaca şöyle değinmek istiyorum. Ülke ve şirketlere göre değişmekte birlikte 3000$ civarında ücret almaktadırlar.

Yazımızı Beğendiniz mi?

5 Yorum

 1. Evet bende bu bolumu çok seviyorum. Ve astronot olmak istiyorum. Bu yüzden hangisinde okuyacağımı tam olarak bilmiyorum. ODTÜ mu İTÜ mü?

 2. İyi günler öncelikle size şu soruyu sormak istiyorum odtü deki uzay ve havacılık mühendisliği ile itü deki uzay mühendisliğinin farkı nedir ? bilgilendirirseniz çok sevinirim tekrar iyi günler

  • Benim duyduğuma göre odtü havacılık ve uzay bölümü biraz daha havacılık yani uçak mühendisliğine yakın bi alanmış.İtü Uzay müh. ise roket ve uydularla daha içli dışlı.Ancak ben de bu yıl tercih yapıcam ve yanlış yönlendirmek istemem benim de kesin bilgim yok henüz.Ben de İTÜ Uzay Mühendisliği düşünüyorum bilgilendirebilecek birileri varsa memnun oluruz.

  • Merhaba. İTÜ mezunu bir Uzay Mühendisi olarak sorunuzu yanıtlamak istedim. Çünkü konu hakkında çok az kişi bilgi sahibi anladığım kadarıyla. Öncelikler Uçak/Havacılık Mühendisi aynı zamanda Makina Mühendisi’dir. Uzay Mühendisliği ise bu iki bölümü de kapsayan bir bölümdür. Yani Odtü’deki Uzay Mühendisliği daha çok havacılıkla ilgili diye birşey söz konusu değildir. İyi bir Uzay Mühendisi olmanın önşartı iyi bir Uçak/Havacılık Mühendisi olmaktır.
   Şu şekilde de açıklayabiliriz; Uçak/Havacılık Müh. Makina Müh.’nin gelişmiş versiyonudur. Uzay Müh. ise Uçak/Havacılık Müh.’nin gelişmiş versiyonudur. İTÜ ders planını incelerseniz Uçak/Havacılık Müh. son sınıf derslerinin Uçuş Mekaniği,Jet İtkisi…etc olduğunu göreceksiniz. Uzay Müh. inde ise uçuş mekaniğinin daha gelişmiş hali olan yörünge mekaniğini ve yine jet itkisinin bir alt dalı olan ve daha ileri bir teknolojiyi içeren roket itkisini öğrenmeniz gerekecektir.
   Umarım faydalı olmuştur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.