Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Mühendisliği Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir

Havacılık ve uzay mühendisliği yazıma başlamadan önce, tüm öğretmenlerimizin ve öğretmen olma yolunda gayret gösteren tüm öğrenci arkadaşlarımın “Öğretmenler Gününü” kutlar, başarılı ile dolu bir meslek yaşantısı dilerim. Bilimin ve vatan menfaatlerimiz doğrultusunda yol gösterecek tüm dostlarımızın yanındayız…

24 Kasım 2016

Bu yazımda bilgi eksikliği çektiğimiz özellikle “salt” ve doğru bilgi bulmakta zorlanılan bir noktaya değinmek istiyorum. Gelişen ve değişen dünyada şüphesiz ki meslek grupları da değişecek, farklı sektörler yükselecek bugüne kadar çok büyük değerde tutulmuş bazı sektörlerde çökecek. Hiç ummadığımız daha doğrusu hakkında bilgi sahibi olmadığımız meslek grupları hayatımıza giriverecek. Örneğin Uzay Mühendisliği gibi.

Diğer yazılarıma göz atan veya takip eden okuyucularımın bildikleri üzere sitemizin Havacılık ve Uzay Bilimleri köşesini yazmaktayım. Bugün biraz teknik ve bilimsel bilgilerden ayrı olarak size “havacılık meslek grupları ağırlıklı olmak üzere uzay mühendisliği” hakkında bilgi vereceğim.

Tüm sorularınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz. İyi okumalar…

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ile ilgili bölümler, meslek dalları nelerdir, nasıl mesleklerdir? Öncelikle bilinmesi gereken havacılık sektörü kesinlikle ve kesinlikle tahmin ettiğimizin çok çok üzerinde bir büyüklüğe sahip bir sektör. Ülkemiz üzerinden globale doğru baktığımızda bugün aşina olduğumuz sivil havacılık yani havayolu taşımacılığı (THY, PGS, ATLAS, Onur Air, Borajet vs vs) dışında askeri havacılık, turistik havacılık, havayolu kargo, özel havacılık gibi birçok alt yapı bulunduran devasa bir sektör. Ve tabii ki sektörün büyüklüğü ile istihdam edilen çalışan oranı da doğru orantılı olarak artmakta.

havacilik-ve-ucak-muhendisligi-nedirÜlkemizde havacılık 2000’den yılından sonralarda biraz daha halka açılmaya başlandı. Son 5-6 yılda bazı özel sektör şirketlerimizin sağladığı düşük fiyat konseptiyle uçan kitle çok daha yükseldi. Tahmin edeceğiniz üzere uçağa binmek bir lükstü ve çoğu insan havayoluna kültürüne bile uzaktı. Batı ve Avrupa ülkelerinde 1930’lu yıllarda ticari uçuşlar başlamıştır. Evet bizim ülkemizde de THY ülkemizi gururla temsil eden şirketimiz 1933 yılında kurulmuştur. Fakat diğer ülkelere göre havacılığın yaygınlaşması ve büyümesinde çok büyük farklar vardır. Bunun başlıca sebebi dünya üzerinde en büyük iki uçak üretici şirket olan Boeing ve Airbus’un, Amerikan ve Avrupa malı olmasıdır. Havacılık sektörü çok uçuk miktarların döndüğü bir sektördür. Savaştan çıkmış büyüme yolunda taze ve genç cumhuriyet Türkiye 1933’de bu sektöre adım atmış ve bugünlere güçlü çıkmıştır. Bu bizim için azmin ve çalışmanın meyvesidir. İşte sektör hakkında kısa bir bilgiden sonra bizler/sizler nasıl daha da geliştireceğiz ve bayrağı daha ileriye taşıyacağız? Bunun için havacılık sektöründe yapılabilecek meslekleri konuşacağız.

Havacılıktaki meslekleri kolay belirtmek amacıyla birkaç parçaya ayıracağım.

 1. Uçucu Personal: Pilot, Kabin Memuru
 2. Teknik Personel: Mühendis, Bakım Mühendisi, Teknisyen (Mekanik ve Aviyonik)
 3. İşletme Personeli:
  • Havalimanı Personeli (Havalimanın yönetiminden ve işletiminden sorumlu personel)
  • Havayolu Personeli (Havayollarında, uçaklarının işletiminden sorumlu olan personel)
  • Kule/Hava Trafik Personeli (Hava trafiğini kontrol eden personel)

Bu yazıda Teknik personel gruplarından, üniversitedeki bölümleri

 1. Uçak Mühendisliği
 2. Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Arkadaşlar bu bölümlerde okumak için ingilizcenin olmazsa olmaz olduğunu mutlaka hatırlatmak istiyorum.

havacilik-ve-uzay-muhendisleri-ne-yapar

Uçak mühendisleri ve havacılık ve uzay mühendisleri; üretim, ARGE, tasarım aşamalarında çalışırlar. Yeni bir araç üretmek, var olan aracı geliştirmek, tasarlamak üzere görev alırlar. İş imkanları çok geniştir. Kontenjanı yüksek bölümler değillerdir ve mutlaka disiplin özverili çalışma gerektiren meslek gruplarıdır. Fizik ve matematiğe son derece hakim olmak gereklidir. Aerodinamik fiziğin alt dallarından biridir ve bir hava aracı tasarımındaki en etkin noktadır. Aerodinamiğin, aerodinamik kuvvetlerin tüm inceliklerini bilmeden kesinlikle üretim, tasarım yapılamaz. Havacılık hata kabul etmeyen, tüm işlemlerin 2 kat özveriyle yapıldığı bir sektördür.

havacilik-ve-ucak-muhendisligi-bayanEğitimi de bir o kadar zordur. Termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, bilgisayar, elektrik-elektronik, aerodinamik, gaz dinamiği, yapı-malzeme, itki sistemleri, ısı transferi gibi dersler verilir.

Evet, biraz çetrefilli bir meslek olmakla birlikte getirileri bir o kadar fazladır. Çok iyi alanlarda, ülkelerde ve fabrikalarda çalışılabilir çok iyi paralar kazabılabilir. Birkaç şirkete örnek vermek gerekirse ülkemizde TAI, TEI, TUSAŞ, TSK, THY gibi özel havayolu şirketleri. Yurtdışında Boeing, Airbus, Lockeed Martin, Nasa gibi kurumlarda çalışma fırsatı bulunabilir. Bu şirketlerde uçak ve uzay mühendisleri oldukça geniş bir kadroya sahiptir. Havacılık ve uzay mühendisliği maaşları konusu özellikle merak edilen bir konu, kısaca şöyle değinmek istiyorum. Ülke ve şirketlere göre değişmekte birlikte 3000$ civarında ücret almaktadırlar.

arıcılık malzemeleri

39 Yorum

 1. İTÜ Uçak Mühendisliği ile Odtü havacılık/uzay arasındaki farkı tam anlatabilir misiniz? İnternette düzgün bilgi bulmak hakikaten zor…

  • Benim bildiğim uzay ve havacılık bölümünün tümü yani hem pilotluk hem uçak tamir hem de uzay mühendisi bölümlerini bilip ayrıca gerekli testlerden geçirilmiş olman lazım yani bide ileri düzey ingilizce ayrıca başın çok döner bide zor bir meslek ayrıca yükseklik veya darlık korkusu varsa hiç deneme ama para için değil istek ve ilgi için diyorsan ve çok fedakarlık istiyorsan yolun açık bide bunların hepsini yap &60-&70 astronotsun seni astronot yapalım derlerse kabul edersin ama etmezlerse başvuru yaparsın

 2. Merhaba, ben sorumu bu bölümi okumuş veya okuyan kişilere yöneltöek istiyorum. Bu bölümden mezun olduktan sonra tam olarak ne oluyor? İşsiz kalabilir miyiz? Gelir genelde 3000$ mı hep? Yurtdışına çıkış kolay oluyor mu yani genel olarak mezun olduktan sonra olan şeyler neler? Bu bölümü okumaya hevesli genç bir beyin olarak soruyorum cevaplarsanız sevinirim :)

  • aslında bu seninle alakalı kendini geliştirip diğerlerinden bi tık üstte olduğun sürece maaşında farklı olur konumunda

 3. uzay mühendisi olmayı düşünüyorum ama merak ettiklerim var acaba uzay mühendisinin çalışma alanları ve araştırma yaptığı bölümler nelerdir

 4. Bir sorum var havacilik ve uzay muhendisligi okuyan biri universite yillarinda hava trafik kontrol egitimi alirmi

 5. Benim aklıma takılan tek şey acaba okunması çok mu zor bir bölüm? Lise müfredatında ki fizik bile zorsa onu düşünemiyorum artık.

 6. kendime net bir hedef koymak istiyorum aklımda olan net meslek mühendislik fakat hangi mühendisliği okumak istediğimden pek emin değilim aklımda mekatronik uzunca bir süre vardı fakat şimdi bu bölümüde görünce iyice kararsızlaştım çalışmak istediğim yer ASELSAN ve ASELSAN çoğunluğu ODTÜ de ki mühendisler ile çalışıyor o yüzden aklımda ki üniversite de belirli tek sorun hangi mühendislik. Hobilerimin arasında bitkiler ve yazılım ağırlıkta bunlarla ilgili bölüm önerirseniz sevinirim ve önü açık olan bölümler hakkında bilgilendirme yapılırsa baya iş görür
  Saygılarımla…

 7. 16 yaşındayım kendime meslek edinmek istiyordum yani hedef belirlemek istiyorum ve roketleri cok seviyorum . Şimdi sorum roket tasarlamak icin ne okumam gerek nerde okumam gerek

 8. Merhaba Arkadaslar,

  Sizleri Havacilik ve Uzay Muhendisligi ve Ucak Muhendisligi konularinda bilgilendirmek istiyorum. Havacilik ve Uzay Muhendisligi Turkiye’de sadece ODTU’de bulunur. Havacilik ve Uzay Muhendisliginin ingilizce karsiligi ise Aerospace Engineering’dir. Ucak Muhendisligi ise Aeronautical Engineering’dir. Uzay Muhendisligi ise Space veya Astronautical Engineering’dir. Aerospace Engineering 2’ye ayrilir; Aeronautical Engineering ve Astronautical Engineering diye. Yani Ucak ve Uzay Muhendisliginin birlesiminden Aerospace Engineering olusur. Bu daha avantajli bir bolumdur cunku mezun oldugunuzda elinizdeki diplomada hem ucak hem uzay muhendisi diye yazar. ITU’de okursaniz ucak ve uzay bolumleri ayridir. Yani ITU’den mezun olan arkadas, sadece ya ucak muhendisi olarak ya da uzay muhendisi olarak mezun olur. Hem ucak hem uzay muhendisligi diplomasi alamaz ama ODTU’deki arkadas alir. Havacilik ve Uzay Muhendisligi cok zordur. Ingilizce olmazsa olmazdir. Hatta bu konularda hep ingilizce akademik kitaplari okuyarak calisacaksiniz. Turkce akademik kitap yok havacilik ve uzay konularinda. Havacilik ve Uzay Muhendisligini okumak istiyorsaniz bir kere ingilizcenizin cok iyi oldugundan emin olun ondan sonra matematik ve fizik derslerinizin cok iyi oldugundan emin olun kimya’da iyi olsun. Umarim yazim faydali olmustur sizlere.

  • İtü den mezun olan arkadaş uçak mezunuysa uzay mühendisi değildir. Ama uzaydan mezunsa uçak mühendisidir. Uçmadan uzaya gidilmez. Milleti yanlış bilgilendirmeyin. Uzay Müh.=Aerospace Eng.=Astronautics… Kısaca Uzay hepsini kapsar. Diplomanda uçak ya da helikopter yazmasına gerek yok. Bilmediğin konu hakkında sallamışsın biraz anlaşılan.

   • milleti yanlis bilgilendiren sensin. Bana bu konularda hic akil verme luksune sahip degilsin. Sen bir kere uzay muhendisliginin ingilizce karsiligini ogren dogru duzgun ondan sonra gel karsima. Seninle yazismam bile hata ne yapacan iste cahil turk milleti boyle.. bilmedigi konularda bilene ahkam keser. ingilizceyi bildigini sanan ahmak milleti boyle kandiriyor iste….

    • Aslında doğru demiş uzay mühendisliği hepsini kapsadığı için Astronautics de uçak üreticisi, uzayda yolculuk birimi olarak geçer. İTÜ Hedefi olan biri olarak söyleyebilirim ki ilk sene zaten mühendisliğin temel kavramları olacak. Uzay mühendisi olmak isteyen de uçak mühendisi olmak isteyen de aynı dersleri görecek. Sadece uzay mühendisi olanlar uçak mühendisi olarak da çalışabilir. Fakat uçak mühendisi ben uzay mühendisiyim diyemez.

  • Merhaba

   Degerleri yorumunuz icin cok tesekkur ederim. Bir sorum olcak.
   ODTUnun Aerospace Ingeneering bolumunu ve baska universitede (ITU orn) bir Astronomi- Uzay bilimleri bolumne nasil bir sekilde baglanmasi mumkun. BIldiyim kadariyla ODTUde astronomi bolumu yok cunku.
   Yani diyorsunuz ya ODTUde okumak bir avantaj, cunku ikisi bir arada oluyo (havacilik ve uzaycilik). Simdi bu mantigi daha da ilerletirsek, bu bolumu Astronomiyle nasil baglaya biliriz? BIr kishinin hem astronomide hem de uzay muhendisliyinde yetkli olmasi, kendisi cok daha ustun bir duzeye cikracagini dusnuyorum.
   En otpimum sekilde bu bolumlerden nasil mezun oluna bilinir; atiyorum: orn birnden mezun olursan, digerinde 4 sene deyil 3 sene okumak gerekir belki?!

   Saygilarimla,

 9. Öncelikle herkese merhabalar, uzay mühendisliği dünyanın en zor bölümlerinden biridir, ingilizce eğitim veren okullar ise ,Türkiyede Türk Hava Kurumu Üniversitesi, odtü ve itüdür ancak thkü haricinde diğer okullar dersleri zaman zaman türkçeye çevirmektedir, uzay mühendisi iş yapar? Bu arkadaşlar , savaş uçağı , roket , füze, uydu , uzay sistemleri , jet motor ve yüksek savunma kompleks yapılarının mühendisidir uçak mühendisleri yerden havaya kadar uzay da yerden hava dahil uzaya kadar çalışırlar , fazla bilinmeyen bir bölüm olması ise çok ilginçtir çünkü bir ülkenin bütün icraatleri savunma sanayiinde toplanır ve ülkeler savaş uçakları roketler füzeler gemiler vs yapar , bu işleri yapacak yegane mühendislerin başında gelen uzay mühendisliğine ve uçak mühendisliğine ülkemizin çok çok önem vermesi gereklidir.

 10. Evet bende bu bolumu çok seviyorum. Ve astronot olmak istiyorum. Bu yüzden hangisinde okuyacağımı tam olarak bilmiyorum. ODTÜ mu İTÜ mü?

  • Türkiye ‘de uzay mühendisliği okuyarak astronot olamazsın. Fizik, kimya, matematik, biyoloji ya da bilgi teknolojileri eğitimi almalısın. Yüksek Lisans ve Doktora yapanlar daha avantajlı . Pilot/komutan olmak istiyorsan 1000 saat uçuş tecrüben olmalı ve Nasa da çalışmak istiyorsan ABD vatandaşı olmalısın vatandaşlık görev uzmanı için de geçerli. Herhangi bir sağlık probleminde olmalı.

 11. İyi günler öncelikle size şu soruyu sormak istiyorum odtü deki uzay ve havacılık mühendisliği ile itü deki uzay mühendisliğinin farkı nedir ? bilgilendirirseniz çok sevinirim tekrar iyi günler

  • Benim duyduğuma göre odtü havacılık ve uzay bölümü biraz daha havacılık yani uçak mühendisliğine yakın bi alanmış.İtü Uzay müh. ise roket ve uydularla daha içli dışlı.Ancak ben de bu yıl tercih yapıcam ve yanlış yönlendirmek istemem benim de kesin bilgim yok henüz.Ben de İTÜ Uzay Mühendisliği düşünüyorum bilgilendirebilecek birileri varsa memnun oluruz.

  • Merhaba. İTÜ mezunu bir Uzay Mühendisi olarak sorunuzu yanıtlamak istedim. Çünkü konu hakkında çok az kişi bilgi sahibi anladığım kadarıyla. Öncelikler Uçak/Havacılık Mühendisi aynı zamanda Makina Mühendisi’dir. Uzay Mühendisliği ise bu iki bölümü de kapsayan bir bölümdür. Yani Odtü’deki Uzay Mühendisliği daha çok havacılıkla ilgili diye birşey söz konusu değildir. İyi bir Uzay Mühendisi olmanın önşartı iyi bir Uçak/Havacılık Mühendisi olmaktır.
   Şu şekilde de açıklayabiliriz; Uçak/Havacılık Müh. Makina Müh.’nin gelişmiş versiyonudur. Uzay Müh. ise Uçak/Havacılık Müh.’nin gelişmiş versiyonudur. İTÜ ders planını incelerseniz Uçak/Havacılık Müh. son sınıf derslerinin Uçuş Mekaniği,Jet İtkisi…etc olduğunu göreceksiniz. Uzay Müh. inde ise uçuş mekaniğinin daha gelişmiş hali olan yörünge mekaniğini ve yine jet itkisinin bir alt dalı olan ve daha ileri bir teknolojiyi içeren roket itkisini öğrenmeniz gerekecektir.
   Umarım faydalı olmuştur.

   • Uzay Muhendisi olmussunuz fakat ODTU’deki bolumden haberiniz yok. ODTU’de HAVACILIK VE UZAY MUHENDISLIGI vardir. sadece Uzay Muhendisligi diye bir bolum yoktur ITU’deki gibi. Havacilik ve Uzay Muhendisligi(In English: Aerospace Engineering)’dir. Aerospace Engineering okuyan biri hem ucak hem uzay muhendisliginin derslerini gorur. Uzay Muhendisliginin ingilizce karsiligi ise SPACE ENGINEERING veya ASTRONAUTICAL ENGINEERING’dir. Ucak Muhendisliginin ingilizce karsiligi ise Aeronautical Engineering’dir. Aerospace Engineering ise Aeronautical ve Astronautical Engineering’in birlesimidir. Yani Aerospace Engineer unvanina sahip biri hem ucak hem uzay muhendisidir. Orijinal adi ise Havacilik ve Uzay Muhendisidir.

    • Kardeş sende nasıl bir arıza var anlamadım ama sırf insanları yorumunla yanlış yönlendirme diye yazıyorum bunu. Evet odtüde havacılık ve uzay yazar. Aerospace ingilizcedeki Air ve Space kelimelerinin kombinasyonudur. Ancak sadece uzay bile olsa yani space/astronautics, bu da hava kısmını kapsar. Çünkü uzaya araç yollayacaksan onun önce uçması gerekir. Hem uçak hem uzay aracı mühendisi olmak istiyorsan Aerospace veya sadece Space/Astronautics okuman yeterli. Galiba sen içeriğini bilmeden vikipediden bakmışsın sadece…. Mühendis olsaydın anlardın olayıda ….

     • Tamam kardes, simdi dogru soyledin iste. Aero(Ucak veya Havacilik)Space(Uzay) demektir. Aerospace Engineering de havacilik ve uzay muhendisligi oluyor dogal olarak. Uzay Muhendisi olan da ucak muhendisidir tabi ki yoksa uzaya arabayla gidecek hali yok. Uzay Muhendisi ucak muhendisi olmadan zaten uzaya cikamaz. Bu bolumler aynidir sadece biri atmosferin icindeki hava araclarin tasarimiyla, uretimiyle gelistirilmesiyle ugrasirken digeri de atmosfer ici ve disindakiyle ugrasiyor.

     • O zaman neden Havacilik ve Uzay Muhendisligi diye bir kavram var? Neden boyle bir bolum ortaya cikmis? Bu bolumu okuyan arkadaslar hem ucak hem uzay muhendisi oluyor resmiyette. Sadece ucak muhendisligini okuyan biri uzay muhendisi olamaz ki. Ama uzay muhendisligini okuyan biri ucak muhendisi olur cunku uzaya cikmak icin herhalde araba surecek hali yok, hava araci tasarlayacak.

     • Bir Ucak Muhendisi, astrodynamics, spacecraft flight, rockets, missiles gibi dersler gormuyor. Ucak Muhendisligini okuyan biri uzay derslerini gormemis oluyor. Fakat havacilik ve uzay muhendisligini okuyan biri hem ucak hem uzay derslerini goruyor. Anladin mi gardas simdi? Kafan aliyor mu simdi? Anla artik.

   • İTÜ uçak mühendisliği ve ODTÜ uzay ve havacılık mühendisliklerinde ingilizce hazırlık var mı? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum:)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Meteoroloji Mühendisliği Maaşları

Kamu ve özel sektörde farklı olan meteoroloji mühendisliği maaşları hakkında net bir rakam söylemek oldukça zordur. Bu yalnızca meteoroloji mühendisliğinde değil hemen hemen diğer...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Maaşları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları ve iş imkanlarının geniş olmasından dolayı sayısal öğrencileri arasında oldukça tercih edilen bir bölümdür. Eğitim 4 yıllık lisans programı...

Gıda Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımda gıda mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Gıda mühendisliği hakkında daha önceki yazılarımızda bilgilendirme yapmış idik. Gıda mühendisliği hakkında bilgi için...

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bilişim sistemleri mühendisi kimdir? Üniversitelerin dört yıllık eğitim veren bilişim sistemleri mühendisliği bölümünü bitiren bir kişi; basit bilgisayar programlarını tasarlayabilir, bilgisayar donanımları ile alakalı her...