Hemşire Maaşları

14970
hemşire maaşları

Ülkemiz, sağlık açısından son zamanlarda dünya standartlarına erişebilmek adına büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Büyük hastaneler açılmış, son teknoloji cihazlar bu hastanelere yerleştirilmiştir. Fakat halen sağlık personeli konusunda bazı eksiklikler olduğu açıktır. En alt kademeden en üst kademeye kadar sağlık çalışanlarının sayısındaki azlık herkesi etkilemektedir. Durum böyle olunca yeni nesil için iş anlamında sağlık sektörü cazip bir hal almıştır. Ebelik, hemşirelik, ATT’lik ve en nihayetinde doktorluk tercih edilebilir güzel ve geliri yüksek meslekler olmuştur. Sayılan meslekleri seçenler hem kamu hastaneleri hem de özel hastanelerde çalışabilir. Burada hemşireler için ayrı bir başlık açmak daha da yerinde olacaktır. Hemşireler yaptıkları iş bakımından önemli bir pozisyondadır.
hemşire maaşları ne kadar

Hemşire Maaşları Nasıl?

Hemşirelik, sağlık alanında kutsal meslekler arasında yer alır. Ülkemizde farklı istihdam alanları bulunan hemşireler, devlet kademelerinde olduğu kadar özel hastanelerde iş sahibi olabilirler. Devlette beli sınırda bir maaş verilirken, özel hastanelerde daha düşük maaşla istihdam sağlandığı bilinmektedir. Hemşire maaşları hizmet yılına ve tecrübeye göre de değişimler gösterir.

Ülkemizde hemşire maaşları devlet hastanelerinde 3-4 bin lira civarındadır. Her türlü yardımcı sağlık hizmetini veren hemşirelerin, kıdem yılına göre devletteki maaşları değişiklik gösterebilir. İşe yeni başlamış bir hemşire ortalama 2.500-4.000 TL arası maaş alır, her yıl devlet tarafından belirlenen oranlarda zam alan hemşirelerin maaşları yıldan yıla artmaktadır. 2017 yılı için bakıldığında 657 sayılı kanuna göre hizmet veren lise mezunu bir hemşirenin maaşı 11’inci derece 3’üncü kademe baz alınmak üzere 3.013 TL’dir. Üniversite mezunu ise 3800 TL civarı almaktadır. Bu maaşlar 2017 yılı ilk 6 aylık dönemi için geçerlidir.

Özel hastanelerde istihdam edilen bir hemşire ise yine kıdemine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 1800-3000 TL arası değişen miktarlarda bir maaş alır. Devlet kademesinde hemşire maaşları daha yüksek iken, özel hastanelerde daha düşüktür.

Hemşireler Ne İş Yapar?

Doktorlara her konuda yardımcı hizmet sağlayan hemşireler, hastanın takibatı süresince önemli bir hizmeti ifa ederler. İğne yapılmasından serum bağlanmasına, ateş ölçülmesinden tansiyonun belirlenmesine kadar basit görünen ama çok önemli olan tüm işler hemşirelerin yetkisindedir. Hastanın sağlık durumunun takip edilerek ilgili doktora iletilmesi de hemşirelerin sorumluluğundadır…

11 Yorum

 1. Hemşireler sanki doktorlara kul köle olmak için lisans eğitimi alıyor. Hemşirelik lisans eğitimimiz sırasında binlerce sayfalık textbook kitapların bilgi yoğunluğu altında doktor yardımcısı olmak için ezilmedik. Doktor tıbbi tedaviyi verir, hemşire ise bunu uygular ve sonuçlarını değerlendirir. Bunun dışında hemşirelik doktorlukdan bağımsızdır ve tıbbi bakım ve tıbbi uygulalamar konusunda hiçbir doktor bir hemşireye direktif veremez. Bilmiyorsanız susun, yalan yanlış şeyler yazmayın.

 2. Lisans mezunu bir hemsire de mühendis gibi 4 yil egitim alir ve profesyonel saglik personelidir. Zor sartlarda çalışan bir meslek gurbudur. Maaslari iyilestirilip haklari verilmelidir.

 3. Hemşirenin görev ve yetkilerini serum takmak, iğne yapmak, tansiyon ateş ölçmek diyen zihniyeti kınıyorum. Bizim hakkımızda hiçbir şey bilmeden, çalışma koşullarımızı sorumluluklarımızı bilmeden bu yazıyı nasıl yazabiliyorsunuz anlamıyorum.

 4. Sağlık Bakanlığında hemşire olarak otuzuncu yılımı çalışıyorum .Birinci derecenin dördüncü kademesindeyim.Dört yıllık üniversiteyi bitirip üzerine de yüksek lisans yaptım.Medyada yazılan çizilen hemşire /ebe/sağlık memurlarının abartılı maaşlarını görünce hem şaşırıyorum,hem üzülüyorum.Çünkü maaşımız hić bir zaman öyle olmadı.Şu anki net maaşım ( ki yüksek lisansımı yapmam hic birseyi değiştirmiyor yazılmış olanlar gibi )2300.Yani hiç bir zaman maaşımız söylenildiği gibi olmadı.İyileştirmeler bize yapılmadı maalesef.Bu yüzden lütfen gece gündüz demeden özveriyle çalışan ve her zaman unutulan ,yalnız bırakılan sağlık sektöründeki çalışanlar için algıda oluşturulan yanılgılarla lütfen kesin bir dille konuşmayalım.Çünkü hiç bir zaman böyle olmadı.Saygılar.

 5. Hemşirelik mesleğinin tanımını bilmeyen,hele ki doktorların yardımcısı olarak görüp bu haberi yapan kimse cahilliğinde boğulsun ?

 6. Mühendis beyinler nokta net ama pek bi’ alakası olmayan yakıştırma olmuş? Özel bir hastanede çalışma şartları daha yoğun olduğundan devlet hemşiresinden daha az maaş alamaz. İstisnai durumlar haricinde. Bu durum da kıdem, eğitim ve donanıma bağlıdır?

 7. Hemşirelik doktorlara her konuda yardimci hizmet sağlayan bir meslektir gibi çirkin ve doğru olmayan haber yapmışsınız. Hemsireler doktor yardımcısi değil 4 yil lisans eğitimi verilen bu programda ayri profesyonellik gerektiren bir meslektir. Belki kötü bir amac gudmeden yapmis olduğunuz yorum toplumun hemsirelik üzerinde ki görüşünü dile getirmekte. Oysa bu böyle degildir. Lütfen haber yaparken daha doğru bir dil kullanalim. Teşekkürler

 8. yardımcı sağlık hizmeti demeniz bu meslek adına aşağılamadır. hemşirelerde kendi alanında profesyonel bir sağlık çalışanıdır.

 9. hemşireliğin tanimini cok guzel yapmışsiniz tebrikler… igne baglamasindan serum takilmasina doktora yardimci olur.. :)))))
  bir mesleğin tanimini yapamayan adam gelecege imza atacak öyle mi?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.