Elektrikli Uçak E-Fan

0
1
Elektrikli Uçak E-Fan

Airbus elektrikli uçak E-Fan seri üretimine başlıyor. Dünya çapında elektrikle çalışan ilk uçak 2017 yılının sonlarına doğru hava trafiğine girmeyi hedefliyor. Uçağın zorunlu elektrik ihtiyacının bir kısmi uçakta karşılanıyor.

E-Fan elektrikli uçağı 2014 yılının mart ayında Fransa’nın Bordeaux-Merignac havaalanında sessiz sedasız bir deneme sürüşü gerçekleştirdi ve başarılı oldu. Avrupalı dev havayolu şirketi Airbus bununla birlikte havacılık sektöründe çok büyük bir ise imza attı. Çünkü E-Fan’dan önümüzdeki yıllarda oturma kapasitesi 90 kişilik olan elektrikli uçak üretilmesi hedefleniyor.

E-Fan Elektrikli Uçak Projesi

Elektrikli Uçak Nedir ve Teknik Özellikleri

Merkezi Fransa’nın Toulouse şehrinde olan firma temel taşını şimdilik oturttu. Airbus E Fanın seri üretiminin yapılmasına karar verildi. Montaj yeriyse 2016 yılında yine Fransa’nın güneybatısında bulunan Aquitanien şehrinde bulunmaktadır. Orta büyüklükteki bu şehirde pervaneli uçakların deneme sürüşlerinin yapıldığı Pau-Pyrenäen adında bir havaalanı mevcuttur. 2017 yılının sonundaysa E-Fan’ın hizmete sunulması planlanıyor. Airbus Grubunun teknik şefi Jean Botti uçak hakkında E-Fan’ın seri üretime geçmesinin endüstriyel alanda teknolojinin genişlemesini ve tecrübe edinilmesini sağlayacağını belirtiyor.

Sürüş Hızı 160 km/h.

Pilotların temel eğitimi için düşünülen iki kişilik uçağın genişliği 9,5 metre, uzunluğu ise 6,7 metre olmasının yanında 500 kg civarında ağırlığa sahiptir. Saatte ortalama hızı 160 km/h olan E-Fan anlık ivme ile 220 km/h ye ulaşabiliyor. Elektromotorlar elektrigi, kanatlarin altina yerlestirilen lityum-iyon pilleri sayesinde tedarik etmektedir. Tam şarj halinde 75 dakika havada kalabilir.

E-Fan Lityum-Iyon Motorlari

Pervaneler 30 kw motorlarla birlikte uçağı harekete geçirir. Bu pervaneler havada serbest şekilde dönmez. Bilakis silindirik formda ki kılıfla etrafı sarılmıştır. Pau`da E-Fan`ın daha büyük olan 4 kişilik versiyonu üretildi ancak henüz yeterince geliştirilmemiş durumdadır.

Airbus`in, partnerleri olan Siemens, uçak üretim firması Diamond Aircraft ve Wankel motorlarını üreten Austro Engine firmaları ile birlikte bir Hibrid uçağı üretmişti. DA36 E-Star 2 adinda ki bu ucak Siemens`e ait olan 65-Kilowatt güce sahip Elektromotor ve sadece 13 kg ağırlığa sahiptir. Bu da normal bir motorun yaklasik 1/5 i demektir. Elektrik tedarigi ise bir jeneratör vasitasiyla karsilaniyor.

DA36 E-Star 2 Elektrikli Uçak

Airbus mühendislerinden Detlef Müller-Wiesner, E-Fan’ın yolcu uçağı seklinde binlerce kişiyi taşıyabilmesi için en az 20-30 yıla ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Ancak başlangıç yapıldığı için hayallerin gerçeğine dönüşeceğinden de son derece emin.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.