İç Mekan Tasarımı Bölümü

5752
ic-mekan-tasarimi

Üniversitelerde yer alan iç mekan tasarımı bölümünde, yaşamın devam ettirildiği her iç mekanın nasıl en doğru şekilde tasarlanacağını, işlevsel ve estetik açıdan değer katılacağını öğreten eğitim ve öğretim programları sunulmaktadır. İç mekan tasarımı bölümü olan üniversiteler, her yıl belirli sayılarda öğrenci kontenjanları belirlemektedir.

İç Mekan Tasarımı Bölümü Detayları

Aslında en çok mimarlık ile karıştırılması konusu gündemde olan bu bölüm için, birçok tanım yapılır. Dekorasyon olarak verilen tanımlar, tamamen doğru bilgileri içermemektedir. İç mekan tasarımı bölümü nedir diye çok sorulmakta ve bu bölümü okumayı düşünenler tarafından oldukça merak edilmektedir.

İç mekan tasarımı içerisinde, mekanın sadece estetik açıdan tasarlanması değil, kullanılabilmesini sağlayacak tüm sıhhi, elektrik ve buna bağlı sistemlerin de nasıl yapılması gerektiği konusunda bir eğitim alınır. Mekanın ölçülerine göre tasarlanması, malzeme ve uygulama seçimi, donatıların mekân ile uyumu, iç mekanın çevresi ve cephesi ile uyumu gibi konular da bu bölümün kapsamında yer alır.

ic-mekan-tasarimi-bolumuİç Mekan Tasarımı Bölümü Dersleri

İç mekan tasarımı bölümü kapsamında birçok ders verilir. Bu dersler hem estetik hem de işlevsel açıdan bireylerin bakış açılarını tamamen değiştirir. İç mekan tasarımı bölümü dersleri içerisinde en önemlileri temel tasarım ve temel sanat dersleridir. Bir tasarımın nasıl olması gerektiği konusunda temel bir eğitim verilir ve projeler bu derslere göre devam eder. Teknik çizim dersi, mobilya ve mekân tarihi, desen dersi gibi dersler de temel program içerisinde yer alır.

İç mekan tasarımı ne iş yapar

Teknik çizim ile çizim uygulamaları konusunda matematiksel öğrenimler sağlanırken, desen dersi ile el çizimi geliştirilir. Zaman geçtikçe bilgisayar ile çizim, malzeme dersleri ve uygulama teorileri de programa dâhil olur. 4 yıllık süren bir eğitim programı sonucunda, bireyler iç mekân tasarımcısı olarak kabul edilir.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.