Floradem- Elektrostatik Yüklemeli Akıllı Zirai İlaçlama Projesi

5
17
floradem

Elma… Kimisi için çocukken ağaca çıkıp en kırmızısını toplamaya çalıştığı meyve, kimisi için sevgiliye alınan kocaman bir şeker, kimisi için de sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır.

Tarımsal ilaçlama faaliyetlerine bağlı olarak ülkemizde her yıl binlerce dönüm meyve bahçesi aşırı ilaçtan dolayı zehirlenmektedir. Yüksek ilaç kalıntılı meyveler ve sebzeler Rusya gümrüklerinden dönüp ülkemize satılmakta e sofralarımıza kadar gelmektedir. Mevcut ilaçlama teknolojisi ile yapılan ilaçlama eski teknoloji olduğu için aşırı miktarda tüketilmektedir. Bu eski teknoloji doğa şartlarının üstesinden gelemeyerek attığı ilaç rüzgar da savrulmakta, bitkinin tüm bölgelerine ilaç nüfus edememekte, ilacın büyük bir kısmı da toprağa düşerek toprağımız kirlenmektedir.

Rüzgarda savrulma ve tüm bölgelere nüfus edememe gibi durumlarda bu makineler ilacı bitkiye ulaştırabilmek için gereğinden 4 kat daha fazla ilaç tüketmektedirler. Bu durumda ilaç maliyetlerini artmakta ve cifçiler maddi olarak zorlamakta ve bitkilerin üzerine ilaç kalıntıları oluşmaya başlamaktadır. Bütün bunların neticesinde bir tarım ülkesi olan ülkemiz ürettiği meyveleri dışarıya satamamakta ve toprakları her gecen sene daha fazla zehirlenmektedir. Aşırı ilaç kullanımı, ilacın rüzgarla beraber sürüklenmesi, ilacın meyve ağaçları üzerinde eşit dağılmaması ve ilacın toprakta birikip toprağı zehirlemesi…

İşte bütün bu problemlerin üstesinden, Floradem mühendisleri tasarımı tümüyle kendilerine ait olan elektrostatik yüklemeli akıllı tarım makineleriyle gelecektir. Geliştirmekte oldukları tarımsal ilaçlama makinesi ile elektrostatik yükleme teknolojisini ultrasonik uzaktan algılama teknolojisiyle birleştirip dünyada ilk olmayı hedeflemektedirler. Böylece hem çiftçilerimiz hem tarım işletmelerimiz hem eşsiz lezzette meyveler veren meyve ağaçlarımız hem topraklarımız hem de sofralarımız rahat bir nefes alacaktır. Çünkü daha sağlıklı beslenme daha az zehirli bir tarım ile mümkün.

Önceki İçerikVumetre Devresi
Sonraki İçerikArduino ile Seri Haberleşme Sağlamak
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

5 Yorum

 1. merhaba Oğuzhan bey ben zeytin yetiştiriciliği ile uğraşıyorum benim 400 lt ilaçlama makinem var ve bu makineye elektrostatik yükleme yapıp ilacın ürünüme arkalı önlü yapışmasını sağlamak istiyorum bu konuda bana bir öneriniz olur mu şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla Bülent esmer mail adresim tahiroglumobilya@gmail.com

 2. Merhabalar Oğuzhan Bey,
  Ben Yük. Zir. Müh. Orhan Alp ATAY ulv sistem ilaçlama makinelerı üzerinde ar-ge yapmaktayım prototipi üzerinde çalıştığım makinenin elektrostatik ilaçlama yapmasını da istiyorum. Fakat bu, atmosferik koşullarda çok zor. Konu hakkında sizinle bilgi alışverişi yapmak isterim. Bu hususta mail adresime bilgi paylaşımı sağlarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar dilerim saygılarımla. irt. 0532 647 2909 e-posta: aorhanatay@gmail.com

 3. Merhaba Oğuzhan bey.
  Tarım sektörü içerisinde etkin biri olarak,yapmış olduğunuz çalışmalar ilgimi çekti.
  Yaz döneminde Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Bey köyünde yapılan ceviz gününde,ekibinizin geliştirme aşamasında olduğu elektrostatik yüklemeli zirai ilaçlama çalışmaları uzunca bir yer aldı.
  Sizden ricam (ceviz@ceviz com.tr) vermiş olduğum mail Selami Bayraktara aittir.kendilerini konuyla bilgilendirseniz çalışmanızla ilgili bir program yapmak istiyorlar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.