Ana Sayfa Makine Mühendisliği İlaç Firmalarında HVAC Sistemleri

İlaç Firmalarında HVAC Sistemleri

HVAC Sisteminin Temelleri: HVAC sistemi, ilaç (farmasötik) üretim tesisi için temel bir gereksinimidir. Üretim alanında gerekli sıcaklık ve nemi korumaya yardımcı olan farklı parçalara sahiptir. Yıllar geçtikçe iklimlendirme değişti, HVAC sistemi, üretimin yanı sıra ilaç tesisinin depolama alanını kontrol etmek için de kullanılıyor. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri hava filtrasyonunu, havadaki nemi ve sıcaklığı kontrol etmek için kullanılan bir sistemdir.

HVAC Sistemi Nedir?

Bir HVAC sistemi Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirmeden oluşur. Bu, normal bir klimanın kullanılamadığı büyük bir alanda havayı iklimlendirmek için kullanılır. Kazan, chiller soğutma kulesi ve klima santralini içerir. Bu sistem, havadaki nemin kontrolü ile belirlenen bir mekanın sıcaklığını kontrol etmek, karbondioksit ve oksijen seviyesini kontrol ederek alana taze hava sağlamak için kullanılır. Kazan, chiller soğutma kulesi ve klima santrali içerir.

İlaç Sanayisi HVAC Sistemleri

Bu sistem, havadaki nemin kontrolü ile belirlenen bir mekanın sıcaklığını kontrol etmek, karbondioksit ve oksijen seviyesini kontrol ederek alana taze hava sağlamak için kullanılır. Ayrıca, havanın hareketini düzenleyerek havadaki partiküllerin kirlenmesini de kontrol eder.

HVAC sistemi, sıcaklığı artırmak için bir alana termal enerji ekleyerek ısıtma yoluyla belirli bir parametrenin hava koşullarını etkili bir şekilde kontrol edebilir; Soğutma, bir bölgedeki ısıl enerjinin sıcaklığı düşürmek için sıcaklığın azaltılmasıyla yapılır. Nemlendirme, bir alandaki nem veya su buharından arındırılarak nem alma işlemi yapılırken bağıl nemi artırmak için belirlenen alana buhar veya su buharı ilave edilmesi ile yapılır.

Havayı kirleten duman, toz veya polenler filtre işlemi ile uzaklaştırılarak hava temizlenir. Dışarıdan sisteme taze hava ilave edilerek istenen gaz oranı ayarlanabilir. Son olarak sistem, mekanda bulunanların rahat etmesini sağlayacak şekilde hava hareketlerini kontrol eder. Aşağıdaki tanımlar bir HVAC sisteminin temel bileşenlerini oluşturmaktadır.

Fırın (Furnance)

Bu, ticari HVAC sisteminin en büyük ve ana bileşenidir. Sisteme verilen havayı ısıtır; bu ısı pompası, güneş enerjisi veya doğal gazların yakılmasıyla yapılabilir. Fırının içinde, fırın çalıştırıldığında açılmasına yardımcı olan bir ısı eşanjörü bulunmaktadır. Soğuk havayı çeker ve havayı ısıtır ve havalandırma deliklerinden dışarı dolaştırır.

Termostat

Termostat manuel olarak ayarlanabilir veya önceden istenen sıcaklığa programlanabilir. Sistemin kolayca görülebilir ve erişilebilir bir parçasıdır. Termostat, bir alanı soğuk veya sıcak hava ile dolaştırmak için ısı eşanjörünü veya evaporatör serpantini yoğunlaştırma ünitesini tetikleyebilir.

Evaporatör Bobini

Bu, ısınan havanın soğumasına yardımcı olur. Soğutucu gazla dolu olan yoğuşturma ünitesine bağlanır. Ünite genellikle odanın dışına kurulur. Yoğuşan sıvıyı tekrar gaza buharlaştırılan evaporatör serpantinine pompalar.

Soğutucu akışkan hatları (Refrigerant lines)

Bu ünite, soğutucu maddeyi buharlaşma için yoğunlaştırma ünitesine taşır ve sıvı halde evaporatöre geri döndürür. Genellikle ısıtmaya ve soğumaya dayanıklı dar tüplerdir.

Kanal sistemi (Ductwork)

Bu ünite, soğutulmuş veya ısıtılmış havayı oda boyunca taşır. Kanallar hafif alüminyumdan yapılmıştır. Kanal sistemi, soğutulmuş veya ısıtılmış havayı ayrı odalara aktaran havalandırma ile bağlantılıdır. Genellikle tavanın yakınında bulunurlar ve açılı çıtalarla yönlenirler. Yönlendirildikleri alanın ısıtılmasını veya soğutulmasını düzenlemek için manuel olarak kontrol edilebilir.

Bir HVAC Sisteminin Çalışması ve İşlevleri

Temiz oda alanını steril ve steril olmayan üretimde korumak için ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemi kullanılmaktadır.

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC), bir endüstri tarafından üretilen farmasötik ürünlerin iyi kalitede olmasını sağlamanın anahtarıdır. Başarılı bir üretim için gerekli tüm uygun koşulların mevcut olmasını sağlar. Bir HVAC sistemi aşağıda açıklandığı gibi çalışır:

İlk olarak, sistem bir filtre sistemi kullanarak filtrelendiği taze havayı toplar. Burada soğutma bobinleri ile aşırı nemden kurtulur ve drenaj sisteminden dışarı çıkarılır. Filtrelenen hava, besleme kanalından geçer. Daha fazla filtreleme işlemi Klima Santrali aracılığıyla yapılır. Hava işleme ünitesi daha sonra filtrelenmiş havayı üretim tesisi içindeki farklı odalara yönlendirir. Her odaya verilen hava, oda için gerekli olan sıcaklık ve nem ile belirlenir. Hava işleme ünitesine ek olarak hava, %99,995’e varan verimlilik sağlayan Yüksek Verimli Partikül Hava (HEPA) sistemleriyle de filtrelenir.

Bir HVAC sisteminin temel işlevleri şunları içerir:

1. Mikro organizmaları, havadaki partikülleri ve tozu kontrol etmek. Çalışan bir HVAC sistemi, öncelikle filtreleme yoluyla elimine edilen tozu kontrol etmelidir. Toz, özen gösterilmezse üretim sürecinde kontaminasyona neden olabilir. Havada bulunan havadaki parçacıklar da üretim sürecini etkileyebilir ve kirlenmeye neden olabilir. Tesisteki ortamın steril olması gerektiğinden mikroorganizmalar, ilaçların başarılı bir şekilde işlenmesi için potansiyel bir tehdittir. Tüm bunlar HEPA sistemleriyle ortadan kaldırılır.

2. Üretim alanlarında doğru sıcaklığı korumak. İlaç endüstrisinde sıcaklık çok önemlidir. Sıcaklık iyi kontrol edilmezse boşluklarda veya işçilerin üzerinde mikro bakteri üremesine neden olarak sağlıklarını olumsuz etkileyebilir.

3. Odada doğru basıncın korunması. İlaç endüstrisinde her zaman temiz tutulması gereken alanlar ve yüzeyler vardır. Bu nedenle bu alanlar her zaman pozitif basınç altında tutulmalıdır. HVAC sistemi, aynı anda giren hava akışının çıkan hava akışından daha fazla olmasıyla elde edilen pozitif basınçlandırmayı sağlar. Bu, mikro organizmaların büyümesi için hiçbir şansın veya yerin olmamasını sağlar.

4. Doğru bağıl nemin korunması. Üretim alanlarında nemin kontrol edilmesi, kurutucu nem alıcıların kurulumu ile sağlanır. Mekanda doğru nem seviyelerine sahip olmak, kararlı (stabil) ilaçlar üretmenin anahtarıdır. Tabletlerin doğru şekilde üretilmesini sağlamak için genellikle doğru bağıl neme ihtiyaç vardır.

Sonuç

Her ilaç endüstrisinin çalışan bir HVAC sistemine sahip olmak için çabalamasının ana nedeni, ürettikleri ürünlerin kalitesinden ödün verilmemesini sağlamaktır. HVAC sistemlerinin operatörlerin sağlık ve güvenliğini korumanın bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Ülkemizdeki Kara Delikler: Obruklar

Doğal afetler çoğunlukla dünyanın doğal işleyişinden kaynaklansa da insan faktöründen de etkilenen süreçlerdir ve sonrasında ekonomik, sosyal ve fiziksel kayıplara sebep olabilirler. İnsan faktörüyle tetiklenen...

Sürdürülebilir Moda Nedir

“Bitmeyen çılgın indirim günleri, haftanın fırsatları, %70’e varan indirimler.. “ gibi sözleri sizler de eminim çok duymuşsunuzdur. Bu tarz indirim adı altında aslında ihtiyacımız...

Hayvancılık ve Küresel İklim Değişikliği

Atmosfere salınan CO2, CH4, N2O, CFC, O3 ve CO gibi ısıyı tutan gazlar sera etkisi yaparak küresel ısınmaya sebep olurlar. 20. Yüzyılın ortalarından beri...

Blockchain (Blok Zinciri) Teknolojisi ve Bitcoin

Bitcoin Nedir? Çıktığı günden bu yana, gerek işlem hacmi gerekse piyasa değeri açısından değerine değer katan Bitcoin, son yılların fenomen olgusu haline gelmiştir. Peki...

Mühendislik Maaşları

Harita Mühendisliği Maaşları

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği...

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Merhabalar bu yazımda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında internetten yaptığım bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlere bilgi vereceğim. Bu bölümü bitiripte çalışan arkadaşlar...

Tekstil Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi de...

Patlayıcı Mühendisliği Maaşları

Patlayıcı mühendisliği, özellikle maden ve inşaat işlerinde çalışan kişilere son dönemlerde çok fazla ihtiyaç duyulduğundan dolayı günümüzün önemli meslek alanlarından biri haline gelmiştir. Son...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x