İnşaat Mühendisliği İş İmkanları

37992
İnşaat Mühendisliği İş İmkanları

İnşaat mühendisliği mezunları mezun olduktan hemen sonra iş başvurularından bulunabileceği gibi bazı kriterleri sağlayacak çeşitli kurslara katılıp çeşitli sınavlarla puan elde edip farklı iş alanlarına da başvurabilirler. Bu yazımda sizlere inşaat mühendisliği iş imkanları hakkında bahsedeceğim. Peki, inşaat mühendisleri için iş imkanları nelerdir?

inşaat mühendisliği iş imkanları

İnşat mühendisliği mezunları gerekli not ortalamasını sağladıkları takdirde üniversitede kalarak akademisyenlik hayatına atılabilirler.

Üniversite bittikten sonra 2,50 ve üzeri not ortalaması, YDS dil puanı ve Ağırlıklı Lisans Üstü Sınavı (ALES) asgari 70 puana sahip olanlar ÖYP (Öğretim Görevlisi Yetiştirme Programına) katılarak öğretim görevlisi olabilirler. İnşaat mühendisleri özel şirketlerde proje ofislerinde proje çizme işleri ile istihdam edilebilirler.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği iş imkanlarından birisi de yapı denetim firmalarında yapı denetim görevlisi olarak çalışmaktır. İnşaat mühendisleri özel şirketlerin yol, su, demir yolu, baraj, köprü, tünel, bina veya alt geçit şantiyelerinde kontrol mühendisi, şantiye şefi olarak çalışabilirler.

İnşaat mühendisliği mezunu olup İnşaat mühendisi unvanını almaya hak kazananlar kursa gidip yılda ki defa yapılan İSG sınavından 70 ve üzeri puan alarak C sınıf İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak sahalarda, fabrikalarda, büyük binalarda ve şantiyelerde İSG uzmanlı olarak çalışabilirler.

İnşaat Mühendisliği Maaşları ne kadar

İnşaat mühendisleri aldıkları YDS ve KPSS puanı ile tüm devlet kurumlarında inşaat mühendisliği, müfettişlik, müfettiş yardımcılığı, uzman, uzman yardımcısı gibi kadrolara girebilir ve kamu görevlisi olarak çalışabilirler.

İnşaat mühendisleri belediyelerde, belediye şirketlerinde ve bazı kamu kurumlarında sözleşmeli mühendis olarak çalışabilirler. İnşaat mühendisleri yapı malzemeleri ürene fabrikalarda, taş ve maden ocaklarında, beton santrallerinde ve çimento santrallerinde denetim mühendisi olarak çalışma şansına sahiptirler.

İnşaat mühendisliği mezunları kendi proje ofisini açabilir, kendi yapı denetim şirketini veya inşaat şirketini kurup özel piyasadan iş alabilirler. İnşaat mühendisliği bölümünden mezun olanlar çok az bir ihtimalde olsa, sözleşmeli öğretmen olabilir, dershanelerde matematik, fizik ve geometri derslerine girebilir, özel İngilizce ve mühendislik dersleri kurları verebilirler.

İnşaat mühendisliği için en son iş imkanı sanırım yapmak isteyip istedikleri konusunda bilgimiz olmayan farklı bir meslek ve iş ile uğraşmak olacaktır. Umarım yazım sizler için yararlı olmuştur.

28 Yorum

 1. 2010 İTÜ İnşaat mezunu ve yaklaşık 8 yıllık tecrübeden sonra yazıyorum: SAKIN İNŞAAT MÜH. YAZMAYIN. Önemli olan para mı huzurlu bir yaşam mı? Bence huzur daha önemli çünkü kazandığın parayı harcayacak vakit ve kafa dinginliğin yoksa neyleyim parayı. Anadolu Öğretmen Lisesi mezunuyum ve işteki her Allah’ın günü neden öğretmenlik seçmedim diye hayıflanıp duruyorum. Hele yeni gelen stajyer ve idealist arkadaşları gördükçe onlara çok üzülüyorum. Geçen aylarda bi stajyerle sahaya çıktık. Baya dil döktüm oğlum yanlış yoldasın git başka bölüm oku diye anlamadı. Sonra stajı bitti bizim şantiyede işe başladı ve sonuç: 6 ay sonra istifa edip inşaat ve mimarlık üzerine yayın yapan bir sitede editörlüğe başladı. Daha ne diyim hala istiyorum diyen varsa buyursun gelsin. Bu arada bu mesleğin tek yapılabilir yanı bitirip KPSS kasıp devlete kapak atmaktır. Aksi halde yapılacak yanı kalmamıştır.

 2. yeni mezun bir inşaat mühendisi olarak şunu söylüyorum: kesinlikle okumayın… yok odtü yok itü mezunu iş bulabilirmiş. tanıdık yoksa bok bulur. bulsada asgari ücrete ayak işleri yapar. ben ileri seviyede ingilizce ve rusça biliyorum buna rağmen iş vermiyorlar. her yerde üni var ve yüzbinlerce mezun. ha bide suriyelileri unutmayalım.onlarda müh adayları çünkü. gidin polis ya da asker olun.en azından cebiniz para görür..

 3. BEN YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ OKUYORUM VE OKULUMUN ZATEN TÜRKİYEDEKİ BAŞARISI STATÜSÜ ŞANI BİLİNİYOR VE İŞ SAHALARINDA ARANAN ÜNİVERSİTELERDEN BU YÜZDEN RAHATLIKLA YTÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞPİ YAZABİLRSİNİZ
  ZATEN TÜRKİYEDE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ODTÜ BOĞAZİÇİ İSTANBUL TEKNİK VE YILDIZ TEKNİKTE OKUNMALI

 4. inşaat mühendisliği önü açık ve hiç ölmeyecek bir meslektir.elektronikte öyle.zaten iyi bir elektronikçi bilgisayarcinin isini de yapabilir.önce bu iki meslegi sonra diğerlerini sec…not bu turkiye sartlari için gecerlidir.

 5. I am from Pakistan. i finished 3 years diploma in civil technology. now i am studying bachelor in 4 semester but i need job there to study in good university and do job in yours company.
  Please give me 1 chance

 6. Ben lise 2 ogrencisiyim ve sayisal bolumu secip insaat okumak istiyorum am bir cok yorum var is imkani calisma konumu ile ilgili sizce bu bolumu secmelimiyim yoksa baska bolumler mi tercih etmeliyim

  • bunlardan ziyade sen çalışmaya odaklanmalısın ve calısmalısın elınden gelenı yap ondan sonra lys den sonra cokca dusuncek zamanın oluyor zaten.Bu tur dusuncelerin ders calısmanın onune gecer sen net olarak hedef koy ona ulasmaya calıs ve zamanla artır

 7. ben inşaat mühendisliği okumak istememdeki amaç yurt dışında çalışıp sermaye elde ettikten sonra gelip türkiyede iş yapmak acaba yurt dışında çalışmak için hangi üniversitelerden mezun olmak gerekir ve yurt dışında çalışmak için yapılması gerekenler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

  • %100 ingilizce eğitim veren okullarda okuman avantaj sağlayacaktır boğaziçi,istanbul teknik gibi ama gideceğin ülkellerde ingilizce işine yaramayacak inşaatta geri kalmış ülkelerde çalışabilirsin kazakistan türkmenistan özbekistan iran vs.. bu bölgelerde kendi dilleri birazda rusça biliyorlar ben 6 yıl türkmenistanda çalıştım iyi kötü sermayem oldu ama 6 yıl orda çalışmama deymedi sana tavsiyem ingilizce eğitim veren iyi bir üniversitede makine mühendisliği ya da otomotiv mühendisliği okuman avrupada ,amerikada küçük çaplı işlerde yüksek paralar kazanabilirsin ve türkiyeye çok sağlam cv ile dönersin koç sabancı gibi büyük şirketlerin oto sanayide iş imkanın çok rahat olucaktır

 8. İnşaat üçüncü sınıftım yazılıma geçiş yaptım şimdi işin yoksa sıfırdan oku inşaat pişmanlıktır

 9. Bu bölümü yazıcaksanız bence yazmayın iş imkanı yerlerde 10 15 yıllık tecrübesi olanı alıyorlar yeni mezunlara bakmıyorlar eskisi gibi kalmadı ünü yurt dışında çalışmayı göze alıyorsanız yurt dışı dediğim orta asya az gelişmiş ülkeler yazın ama bu ülkede odtü boğaziçi mezunu olmadıktan sonra inşaat dışında başka işlere yönelirsiniz

 10. Yeni mezun biri için iş bulma durumunuz çok zor heleki yılda 100000 e yakın mezun verem bir bölüm önümüzdeki yıllar içerisinde ne olucaktır lafım inşaata değil makina ve eem de dahil elektrik ve elektroniği daha sağlam görüyorum bu ikisi arasında tabi her zaman dediğimiz gibi iş kendinizde bitiyor kendinizi geliştirmenize bağlı eğer biraz merakınız varsa bilgisayar yada yazılım mühendisliği tavsiye ederim

 11. 2016 insaat muhendisligi mezunu olarak sunu syleyebiliirmki tabi ki is imkani 2 3 sene onceki kdar iyi degil daha dogrusu yeni mezun icin byle.Cunku heryerde bangir bangir en azin 5 yil deneyimli insaat muhendisleri araniyr.Yeni mezunlarada pasif calisan olarak yapi denetim yolu gozukuyr.Arkadaslar bizim meslegimiz medeniyet muhendisligi ne kdar cok olursak bi hocamizin dedigi gbi su toprak hava beton . Meslegimiz biticek bi meslek deil yalnizca sabir isteyen bi meslek.Ben suanda yaklasik 4 aydir issiz durumundayken once proje koordinatorlugu simdide saha muhendisi olarak gorev yapmaktayim yani eger bu meslege gonul verirseniz oyle yada byle ekmek paranizi oyle yada boyle kazanacaksinz.

 12. Ben ktu inşaat mühendisliği okumayı dusunuyurum mezunn olunca işsiz kalırım diye cok korkuyorum sizce tercıh etmeli miyim yoksa ilköğretim mat öğretmenliği mi yazmaliyim

  • Bu tamamen size bağlı. Her mesleğin garantisi zaten yoktur. Sırf maaş, iş için sevmediğiniz bir mesleği seçmeyiniz. Bundan sonraki hayatınız ona bağlı olacak çünkü. Biliyorsunuz öğretmen atamaları da çok olmuyor. Baya uğraş gerektiriyor. Bu seçimi sizin vermeniz daha mantıklı olur.

 13. Asgari ücretin biraz üzerinde maaş ile yeni mezun olarak işe başlarsanız şanslısınız çünkü iş bulmuşsunuz.Türkiye’de tıp hariç okul bitince işsizlik sıkıntısı çekmeyen meslek bırakmadılar sağolsunlar.Liseden mezun olacak kardeşlerime tavsiyem abuk subuk sınav sistemi ile kendinizi çok yıpratmayın.Yabancı dilin önemini unutmayın.Bilimselliğin her geçen gün baltalandığı bir ülke haline geliyoruz.İnternet bilimsel veriye erişmek için bulunmaz bir nimet.Dünyanın en iyi üniversiteleri dersleri video halinde internet ortamında yayınlıyor.İngilizcenizi ilerletin ve testiyi doldurmaya başlayın.

 14. Bende bir inşaat mühendisi adayıyım ve bu siteyi her zaman takip ediyorum ama nedense bu yazınızda pek bir baştan savurucu bir şekilde yazı yazıldığını düşünüyorum

 15. Merhaba Büşra Hanım bende inşaat mühendisliği okumak istiyorum. Size özel olarak sormak istediğim sorular var. Rica etsem mail adresimden iletişime geçer misiniz?
  Lütfen…

  • Merve bu arkadaşa sorma seni yanlış yönlendireceğine adım kadar eminim.Sana tavsiyem yapmak istediğin meslek hangisi ise o mesleği yapan ilgili bölümden mezun bir kaç kişi ile konuşman ve sonra karar vermen yönünde olur.Bu kadar çok fizik,matematik mezunu varken düşük bi ihtimal dersanede öğretmenlik yapabilir inşaat mühendisleri demek arkadaşın hayal dünyasınının genişliği ile alakalı.Realite farklı.

  • Bende inşaat mühendisi adayıyım ama şunu bilmeliyiz ki ülkemizde yılda bir sürü üniversite mezun vermektedir ve bunların arasında şanslı olan biraz daha önde oluyor bence sağlık sektöründe iş bulmanız daha kolay olacaktır yinede iyi araştırma yapmanız geleceginizin 40/50 yılını belirleyecek iyi düşünün…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.