Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği İnşaat Mühendisliği İş İmkanları

İnşaat Mühendisliği İş İmkanları

İnşaat mühendisliği mezunları mezun olduktan hemen sonra iş başvurularından bulunabileceği gibi bazı kriterleri sağlayacak çeşitli kurslara katılıp çeşitli sınavlarla puan elde edip farklı iş alanlarına da başvurabilirler. Bu yazımda sizlere inşaat mühendisliği iş imkanları hakkında bahsedeceğim. Peki, inşaat mühendisleri için iş imkanları nelerdir?

inşaat mühendisliği iş imkanları

İnşat mühendisliği mezunları gerekli not ortalamasını sağladıkları takdirde üniversitede kalarak akademisyenlik hayatına atılabilirler.

Üniversite bittikten sonra 2,50 ve üzeri not ortalaması, YDS dil puanı ve Ağırlıklı Lisans Üstü Sınavı (ALES) asgari 70 puana sahip olanlar ÖYP (Öğretim Görevlisi Yetiştirme Programına) katılarak öğretim görevlisi olabilirler. İnşaat mühendisleri özel şirketlerde proje ofislerinde proje çizme işleri ile istihdam edilebilirler.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği iş imkanlarından birisi de yapı denetim firmalarında yapı denetim görevlisi olarak çalışmaktır. İnşaat mühendisleri özel şirketlerin yol, su, demir yolu, baraj, köprü, tünel, bina veya alt geçit şantiyelerinde kontrol mühendisi, şantiye şefi olarak çalışabilirler.

İnşaat mühendisliği mezunu olup İnşaat mühendisi unvanını almaya hak kazananlar kursa gidip yılda ki defa yapılan İSG sınavından 70 ve üzeri puan alarak C sınıf İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak sahalarda, fabrikalarda, büyük binalarda ve şantiyelerde İSG uzmanlı olarak çalışabilirler.

İnşaat Mühendisliği Maaşları ne kadar

İnşaat mühendisleri aldıkları YDS ve KPSS puanı ile tüm devlet kurumlarında inşaat mühendisliği, müfettişlik, müfettiş yardımcılığı, uzman, uzman yardımcısı gibi kadrolara girebilir ve kamu görevlisi olarak çalışabilirler.

İnşaat mühendisleri belediyelerde, belediye şirketlerinde ve bazı kamu kurumlarında sözleşmeli mühendis olarak çalışabilirler. İnşaat mühendisleri yapı malzemeleri ürene fabrikalarda, taş ve maden ocaklarında, beton santrallerinde ve çimento santrallerinde denetim mühendisi olarak çalışma şansına sahiptirler.

İnşaat mühendisliği mezunları kendi proje ofisini açabilir, kendi yapı denetim şirketini veya inşaat şirketini kurup özel piyasadan iş alabilirler. İnşaat mühendisliği bölümünden mezun olanlar çok az bir ihtimalde olsa, sözleşmeli öğretmen olabilir, dershanelerde matematik, fizik ve geometri derslerine girebilir, özel İngilizce ve mühendislik dersleri kurları verebilirler.

İnşaat mühendisliği için en son iş imkanı sanırım yapmak isteyip istedikleri konusunda bilgimiz olmayan farklı bir meslek ve iş ile uğraşmak olacaktır. Umarım yazım sizler için yararlı olmuştur.

arıcılık malzemeleri
Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

36 Yorum

 1. Büşra hanım inşaat mühendisliği çalışma alanları ile bolca yazı yazmış fakat gerçek şu ki her zaman özel sektörde çalışmak zorundasınız , hafta sonları çalışmak zorundasınız , bir proje bittikten sonra başka şehire gitmek zorunda kalmaktasınız . Aile hayatınızı olumsuz etkileyecek bir durum .

  Elinizden tutacak müteahhit babanız olucak yada paranız . Aksi durumda kesinlikle tavsiye etmediğim bir meslek inşaat mühendisi demek her krizde işini kaybeden ve yeniden iş bulma maratonuna girip , binlerce inşaat mühendisi arasından seçileceksiniz , zor şartlarda çalışacaksınız . Paranız ve elinizden tutacak birisi yoksa kesinlikle tavsiye etmiyorum .

 2. Bu bölümde daha 1. ve 2. sınıflara söyleyeceklerim bölümü değiştirmeniz en iyi karar olacaktır. Tavsiyem sağlık sektöründen bir bölüme gidin ya da okurken sağlıktan 2 yıllık bir bölümle birlikte okuyun böyle yapan bir kaç arkadaşım var onlar çok şanslı biz iş bulamazken onlar okulu bitirince başka bir fırsatları var en azında. Ben şuan 4. sınıfım ve okulu bitirince ne olacak tamamen belirsizlik var ve bu da insanı öldüren bir şey. kolay gelsin.

 3. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat müh. Mezunuyum . Teknik ve köklü bir üniversite olması sebebiyle piyasaya umutla baktığım günler maalesef geride kaldı. Üniversite yine iyi fena değil ama iş hayatı teoriye bakmıyor piyasa durumuna bakıyor maalesef . Hal böyle olunca herkes yüksek lisansa yoğunluk verdi orda da umut kalmadı . Halbuki umutla baktığım o günlerde Sap200, st4 cad, idecad, autocad,excell, oska,istinad cad , etabs,sketchup ve photoshop gibi programlar öğrendim .meğerse. Piyasa ve torpil bütün bunlradan daha güçlüymüş. 😣

 4. 7 yıllık inşaat mühendisiyim. bu bölümü yazacağınıza gidin bi kalıpçı bulup onun yanında tecrübe edinip kalıpçı olun daha iyi. kalıp metresine 10tl kazanıyor. en az bir inşaatta 10bin metre kalıp var desek 100bin tl para kazanıyor sadece 9-10 ay gibi kısa bi sürede. buda aylık 10bin tl kazandığınızı gösterir..

  edit:5 bin tl

 5. Arkadaşlar birkaç yorumu okudum düşüncelerimle aynı doğrultuda olduğunu gördüm. Tüm samimiyetimle söylüyorum isteyerek yazdığım şu bölümü okuduğuma bin pişmanım. Bu kadar sıkıntı çekip kafa patlatarak okuyup karşılığında değer görememek iş bulamamak aşırı can sıkıcı bir durum. Hayatınız boyunca 30-40 yıl yapacağınız meslek genel anlamda 4 yıl okuduğunuz bölümle belli oluyor. Kimileri imkanı doğrultusunda keskin dönüşler yaparak sektör değiştirebiliyor sonrasında fakat bu da zor bir karar ve ekstra emek isteyen bir şey. İdealleri olan insanlar yine de okumak isteyecektir biliyorum ama şu çalışma şartlarında şu piyasada inşaat mühendisliği okumak saçmalıktır. İşsiz mezun sayısı her geçen gün kümülatif olarak artmaktadır. Söyleyebileceklerim bilişim sektörüne yönelmeniz yönünde olacaktır. Bu yazım üniversite 2. sınıfı ve aşşağısını okuyan arkadaşlarıma hatanın neresinden dönerseniz kardır unutmayın.

 6. İşsizler ordusuna dahil olup pişmanlıktan kafayı yemek istiyorsanız bu bölümü seçin hiç iş yok kafayı yemek üzereyim

 7. Sevgili arkadaşlar İTÜ 2010 mezunuyum Sakın ha Sakın İnşaat Mühendisliği dejenere olmuş bir bölüm. Uzmanlık veya spesifik olarak piyasada ihtiyaç duyulmuyor. Çevre jeoloji jeofizik gibi bölüm mezunları hatta harita geodezi mühendisleri mühendis olarak işe alınıyor. Sakın yazmayın gidip intahar edin daha iyi. En azından hiç bir yeri kazanamıyorsanız meslek okullarına yönelin ne meslek sahibi olursunuz ne iş sahibi olursunuz anca aileden uzak garip ellerde harap olursunuz. şantiyede çamurun içinde garsonluk yaptırıyorlar geir görür yaptırıyorlar. şantiyeci olmak istiyorsanız gidin demirci kalıpçı olun formen olun zerre değeri yok bu ülkede inşaat mühendisinin. türkiyede 2000 tl maaş ile çalışıyorsunuz zaten asgari ücret. en azında kamyon ehliyeti alıp şöför olun inşaat mühendisi nedir. Ben ne yaptım diye soracak olursanız boşuna okudum hayatımdan 5 sene aldı bu meslek şimdi baştan başladım tavsiyem aynı hatayı yapmayın!!!

 8. 2010 İTÜ İnşaat mezunu ve yaklaşık 8 yıllık tecrübeden sonra yazıyorum: SAKIN İNŞAAT MÜH. YAZMAYIN. Önemli olan para mı huzurlu bir yaşam mı? Bence huzur daha önemli çünkü kazandığın parayı harcayacak vakit ve kafa dinginliğin yoksa neyleyim parayı. Anadolu Öğretmen Lisesi mezunuyum ve işteki her Allah’ın günü neden öğretmenlik seçmedim diye hayıflanıp duruyorum. Hele yeni gelen stajyer ve idealist arkadaşları gördükçe onlara çok üzülüyorum. Geçen aylarda bi stajyerle sahaya çıktık. Baya dil döktüm oğlum yanlış yoldasın git başka bölüm oku diye anlamadı. Sonra stajı bitti bizim şantiyede işe başladı ve sonuç: 6 ay sonra istifa edip inşaat ve mimarlık üzerine yayın yapan bir sitede editörlüğe başladı. Daha ne diyim hala istiyorum diyen varsa buyursun gelsin. Bu arada bu mesleğin tek yapılabilir yanı bitirip KPSS kasıp devlete kapak atmaktır. Aksi halde yapılacak yanı kalmamıştır.

 9. yeni mezun bir inşaat mühendisi olarak şunu söylüyorum: kesinlikle okumayın… yok odtü yok itü mezunu iş bulabilirmiş. tanıdık yoksa bok bulur. bulsada asgari ücrete ayak işleri yapar. ben ileri seviyede ingilizce ve rusça biliyorum buna rağmen iş vermiyorlar. her yerde üni var ve yüzbinlerce mezun. ha bide suriyelileri unutmayalım.onlarda müh adayları çünkü. gidin polis ya da asker olun.en azından cebiniz para görür..

 10. BEN YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ OKUYORUM VE OKULUMUN ZATEN TÜRKİYEDEKİ BAŞARISI STATÜSÜ ŞANI BİLİNİYOR VE İŞ SAHALARINDA ARANAN ÜNİVERSİTELERDEN BU YÜZDEN RAHATLIKLA YTÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞPİ YAZABİLRSİNİZ
  ZATEN TÜRKİYEDE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ODTÜ BOĞAZİÇİ İSTANBUL TEKNİK VE YILDIZ TEKNİKTE OKUNMALI

 11. inşaat mühendisliği önü açık ve hiç ölmeyecek bir meslektir.elektronikte öyle.zaten iyi bir elektronikçi bilgisayarcinin isini de yapabilir.önce bu iki meslegi sonra diğerlerini sec…not bu turkiye sartlari için gecerlidir.

 12. I am from Pakistan. i finished 3 years diploma in civil technology. now i am studying bachelor in 4 semester but i need job there to study in good university and do job in yours company.
  Please give me 1 chance

 13. Ben lise 2 ogrencisiyim ve sayisal bolumu secip insaat okumak istiyorum am bir cok yorum var is imkani calisma konumu ile ilgili sizce bu bolumu secmelimiyim yoksa baska bolumler mi tercih etmeliyim

  • bunlardan ziyade sen çalışmaya odaklanmalısın ve calısmalısın elınden gelenı yap ondan sonra lys den sonra cokca dusuncek zamanın oluyor zaten.Bu tur dusuncelerin ders calısmanın onune gecer sen net olarak hedef koy ona ulasmaya calıs ve zamanla artır

 14. Elektrik elektronik dururken bu bölümü okumak tanıdığınız yada birikiminiz yoksa akıl kari değil

 15. ben inşaat mühendisliği okumak istememdeki amaç yurt dışında çalışıp sermaye elde ettikten sonra gelip türkiyede iş yapmak acaba yurt dışında çalışmak için hangi üniversitelerden mezun olmak gerekir ve yurt dışında çalışmak için yapılması gerekenler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

  • %100 ingilizce eğitim veren okullarda okuman avantaj sağlayacaktır boğaziçi,istanbul teknik gibi ama gideceğin ülkellerde ingilizce işine yaramayacak inşaatta geri kalmış ülkelerde çalışabilirsin kazakistan türkmenistan özbekistan iran vs.. bu bölgelerde kendi dilleri birazda rusça biliyorlar ben 6 yıl türkmenistanda çalıştım iyi kötü sermayem oldu ama 6 yıl orda çalışmama deymedi sana tavsiyem ingilizce eğitim veren iyi bir üniversitede makine mühendisliği ya da otomotiv mühendisliği okuman avrupada ,amerikada küçük çaplı işlerde yüksek paralar kazanabilirsin ve türkiyeye çok sağlam cv ile dönersin koç sabancı gibi büyük şirketlerin oto sanayide iş imkanın çok rahat olucaktır

 16. İnşaat üçüncü sınıftım yazılıma geçiş yaptım şimdi işin yoksa sıfırdan oku inşaat pişmanlıktır

 17. Bu bölümü yazıcaksanız bence yazmayın iş imkanı yerlerde 10 15 yıllık tecrübesi olanı alıyorlar yeni mezunlara bakmıyorlar eskisi gibi kalmadı ünü yurt dışında çalışmayı göze alıyorsanız yurt dışı dediğim orta asya az gelişmiş ülkeler yazın ama bu ülkede odtü boğaziçi mezunu olmadıktan sonra inşaat dışında başka işlere yönelirsiniz

 18. Yeni mezun biri için iş bulma durumunuz çok zor heleki yılda 100000 e yakın mezun verem bir bölüm önümüzdeki yıllar içerisinde ne olucaktır lafım inşaata değil makina ve eem de dahil elektrik ve elektroniği daha sağlam görüyorum bu ikisi arasında tabi her zaman dediğimiz gibi iş kendinizde bitiyor kendinizi geliştirmenize bağlı eğer biraz merakınız varsa bilgisayar yada yazılım mühendisliği tavsiye ederim

 19. 2016 insaat muhendisligi mezunu olarak sunu syleyebiliirmki tabi ki is imkani 2 3 sene onceki kdar iyi degil daha dogrusu yeni mezun icin byle.Cunku heryerde bangir bangir en azin 5 yil deneyimli insaat muhendisleri araniyr.Yeni mezunlarada pasif calisan olarak yapi denetim yolu gozukuyr.Arkadaslar bizim meslegimiz medeniyet muhendisligi ne kdar cok olursak bi hocamizin dedigi gbi su toprak hava beton . Meslegimiz biticek bi meslek deil yalnizca sabir isteyen bi meslek.Ben suanda yaklasik 4 aydir issiz durumundayken once proje koordinatorlugu simdide saha muhendisi olarak gorev yapmaktayim yani eger bu meslege gonul verirseniz oyle yada byle ekmek paranizi oyle yada boyle kazanacaksinz.

 20. Ben ktu inşaat mühendisliği okumayı dusunuyurum mezunn olunca işsiz kalırım diye cok korkuyorum sizce tercıh etmeli miyim yoksa ilköğretim mat öğretmenliği mi yazmaliyim

  • Bu tamamen size bağlı. Her mesleğin garantisi zaten yoktur. Sırf maaş, iş için sevmediğiniz bir mesleği seçmeyiniz. Bundan sonraki hayatınız ona bağlı olacak çünkü. Biliyorsunuz öğretmen atamaları da çok olmuyor. Baya uğraş gerektiriyor. Bu seçimi sizin vermeniz daha mantıklı olur.

 21. harran üniversitesi inssat mühendisliğine gitmek istiyorom gidersem bitirdikten sonra iş imkanı nasıl olur? l

 22. Asgari ücretin biraz üzerinde maaş ile yeni mezun olarak işe başlarsanız şanslısınız çünkü iş bulmuşsunuz.Türkiye’de tıp hariç okul bitince işsizlik sıkıntısı çekmeyen meslek bırakmadılar sağolsunlar.Liseden mezun olacak kardeşlerime tavsiyem abuk subuk sınav sistemi ile kendinizi çok yıpratmayın.Yabancı dilin önemini unutmayın.Bilimselliğin her geçen gün baltalandığı bir ülke haline geliyoruz.İnternet bilimsel veriye erişmek için bulunmaz bir nimet.Dünyanın en iyi üniversiteleri dersleri video halinde internet ortamında yayınlıyor.İngilizcenizi ilerletin ve testiyi doldurmaya başlayın.

 23. Bende bir inşaat mühendisi adayıyım ve bu siteyi her zaman takip ediyorum ama nedense bu yazınızda pek bir baştan savurucu bir şekilde yazı yazıldığını düşünüyorum

 24. Merhaba Büşra Hanım bende inşaat mühendisliği okumak istiyorum. Size özel olarak sormak istediğim sorular var. Rica etsem mail adresimden iletişime geçer misiniz?
  Lütfen…

  • Merve bu arkadaşa sorma seni yanlış yönlendireceğine adım kadar eminim.Sana tavsiyem yapmak istediğin meslek hangisi ise o mesleği yapan ilgili bölümden mezun bir kaç kişi ile konuşman ve sonra karar vermen yönünde olur.Bu kadar çok fizik,matematik mezunu varken düşük bi ihtimal dersanede öğretmenlik yapabilir inşaat mühendisleri demek arkadaşın hayal dünyasınının genişliği ile alakalı.Realite farklı.

  • Bende inşaat mühendisi adayıyım ama şunu bilmeliyiz ki ülkemizde yılda bir sürü üniversite mezun vermektedir ve bunların arasında şanslı olan biraz daha önde oluyor bence sağlık sektöründe iş bulmanız daha kolay olacaktır yinede iyi araştırma yapmanız geleceginizin 40/50 yılını belirleyecek iyi düşünün…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Popüler Mühendislik Dalları

Bu yazıyı popüler mühendislik dalları başlığı altında üniversite tercihi yapacak arkadaşlarımızı bir nebze yardımcı olabilmek için yaptım yardımı olur umarım. Elektrik Elektronik Mühendisliği elektrik üretimi,...

Tekstil Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi de...

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizler için araştırdığımız bilgileri sunacağız. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, bilişim teknolojileri, proje tasarımı, test ve...

Devlet Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes "mühendis" unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki...