Ana SayfaMühendislikİnsansız Kara Aracı Nedir

İnsansız Kara Aracı Nedir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte geçmişteki o bilindik söylem olan ”insan gücü”, artık yerini ”hayal gücü” olarak değiştirmek zorunda bırakılmıştır. Nasıl ki sanayileşme ile birlikte dünyada bir hareketlilik meydana geldiyse, artık bu hareketlilik yerini insanın birebir olarak içinde kullanılmadığı, donanımsal olarak geçmişe aykırı bir şekilde dizayn edilen aletlerle yeniden şekillendirilmiştir.

Artan nüfus ve plansız yaşantılar neticesinde düzeni bozan insan gruplarıyla mücadele için çeşitli kategorilerde iyileştirilmeye gidilmesi mecburi bir hal almaya başlamıştır. Çok eski yıllara gitmeden, yani yakın geçmişten günümüze gelecek olursak, hain saldırılar için planlanmış tuzakların fark edilebilmesi oldukça zordu. Maalesef bu hain tuzak ve saldırılarda birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Tüm bu kötü sonuçların neticesinde savunma anlamında bir atılım yapılmalıydı. Ancak bu atılım yapılırken geçmişten ders alınmalı ve ona göre bir yol haritası çıkarılmalıydı. İşte tüm ayrıntı bu haritada saklı olmalıydı: İnsanı kaybetmemek için insanı uzaklaştırmak gibi… Birçok yol denendi ve artık yapılan planlar sonuç vermeye başladı: İnsansız Kara Araçları

i̇nsansız kara aracı

İçinde insan olmadan kullanılabilen ve kara için geliştirilen; bir bombanın imhasında, bir bölgenin güvenlik kontrolünde, düşman veya şüpheliyi etkisiz hale getirebilecek mekanizmalar toplamına İnsansız Kara Aracı denir. Bu etkili araçlar 5 ayrı fonksiyonda geliştirilmişlerdir:

  • İnsan Kontrollü
  • Yarı Otomatik
  • Otomatik
  • Yarı Otonom
  • Otonom

Kullanım amacı bakımından yalnızca savunma olarak sınırlandırılmayan bu araçlar, gerekli yerlerde yük taşıma, tarım alanında, yangınla mücadele gibi geniş bir yelpaze altında toplanmışlardır. Arazi şartları bakımından ise engebeli, ıslak-kuru zeminlerde, aşırı sıcak ve soğuk bölgelere özel geliştirilmişlerdir.

İnsansız Kara Araçlarının hareket konseptine bakacak olursak eğer:

Tekerlekli İnsansız Kara Aracı

tekerlekli i̇nsansız kara aracı

Paletli İnsansız Kara Aracı

paletli i̇nsansız kara aracı

İki veya çok ayaklı İnsansız Kara Aracı

çok ayaklı i̇nsansız kara aracı

Tekerlekli-Paletli gibi mekanizmalar eşliğinde devamlılığını sağlamaktadırlar.

tekerlekli paletli

Her geçen gün önemi artan bu kara araçlarının gelecekte ne kadar değişik tasarımlar eşliğinde görevine devam edebileceğini şuan için net bir şekilde kestirmek zor olsa da, başlangıcından bu tarihe kadar geçen kısacık sürede aldığı bu inanılmaz güven neticesi olarak, bizlerin bu araçları yakın bir tarihte çok daha önemli görevlerde kullanacağımızın apaçık bir kanıtıdır. Unutmayalım ki hiçbir şey temelinde değiştirilemez olsa da geliştirilmeye açıktır. Saygılarımla…

Erkut Özbaş
Erkut Özbaş
Merhaba... Ben Erkut Özbaş. Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezunum. Özel bir şirkette AR-GE mühendisiyim. Çeşitli önemli projelerde (TOGG - araç iç dizayn çalışması, BMC - Tulga projesi, MPT 55 Milli Piyade Tüfeği tasarım ve prototip çalışması, Mercedes - Far montaj çalışması, Türk Traktör - Çamurluk, Gösterge Paneli v.b.) etkin şekilde görev almış ve almaya devam eden, bunların yanında da bilgi-birikimini paylaşmayı çokça seven insanım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?