İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü

1156
is-sagligi-ve-guvenligi-bolumu

Tüm işletmelerin çoğu zaman yaşanan işçi kazaları hem işçileri mağdur etmekte hem de iş yeri sahibini zor duruma düşürmektedir. İşçi kazaları iş yerinde bir ihmal sonucu alınmayan tedbirlerle işçilerin korunması sağlanamaz. Bu yüzden her işletmeci sahibi işçi kazalarının önüne geçmek için iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurarak olası kazanarak karşı tedbirini alır.

Son zamanlarda popülerliğini arttırmış bir meslek dalı olan iş sağlığı ve güvenliği bölümü nedir sorusuna yanıt olarak iş yerlerinde olabilecek kazaların önüne geçmek için yapılan çeşitli bilimsel çalışmalardır. İş sağlığı ve güvenliği bölümünü seçerek iyi bir meslek seçiminde bulunabilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği bölümü dersleri genel kimya, matematik, fizik, iş güvenliği, iş sağlığı ve meslek hastalıkları ve daha birçok zorlu dersten oluşmaktadır. İş kazalarının önüne geçmek için Avrupa Birliği 1980li yıllardan itibaren çalışmaları el almıştır. İş sağlığı ve güvenliğin de amaç işçileri iş kazalarından ve meslek hastalıklarından koruyarak ruh ve beden bütünlüklerini sağlamaktır. Bir işletmede bulunan işçilerin verimliliği güvenlik önlemleri arttırılarak iş yerine ekonomik olarak da olumlu yansır.

is-sagligi-ve-guvenligiİş sağlığı ve güvenliği uzmanı iş yerlerinde güvensiz ve sağlıksız ortamlara düzen getirmektedir. Çeşitli makine arızaları, patlamalar, yangıların olmaması iş güvenliğinden geçer. Bu tehlikeli durumların önüne geçilmesi demek hem işçi sağlığını korumak hem de iş yerini korumak demektir. Bu meslek çok yönlü dallara ayrılabilen bir iş olup matematik, fizik, tıp, psikoloji, sosyoloji, ergonomi gibi bölümlerden yararlanılır. Çalışma ortamı tüm iş kollarına girer ve her iş kolunda farklılık gösterir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan tüm çalışmalara rağmen iş kazalarının önüne maksimum derecede geçilememiştir.

İş sağlığı ve güvenliğinin ilgili alanları, iş sağlığı ve güvenliği kurulları, iş sağlığı ve güvenliğini konusunda devletin yükümlülükleri, iş sağlığında işçilerin yükümlülükleri, iş sağlığı ve güvenliğinde işverenin yükümlülükleri, işyeri sağlık birimleri ve işyeri hekimliği, çalışma hayatında kadın işçilerin korunması ve buna benzer ilgi alanlarıdır. İşçi sağlığını olumsuz yönde etkileyen, fazla gürültü, yetersiz ışıklandırma, sıcak ve nemli ortamlarda çalışma, gece işi ve vardiyalar ve buna benzer durumlardır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı bunların önüne geçerek olumsuz kazaların önüne geçmektedir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.