Ana SayfaFizikİzafiyet Teorisi Nedir

İzafiyet Teorisi Nedir

Einstein’in izafiyet teorisi (görelilik kuramı) Einstein’in izafiyet teorisi temel olarak iki ilkeye dayanır: Bunlardan birincisi; elinizde sadece iki cisim varsa hangi cismin hareket ettiğini hangisinin sabit durduğunu söylemek mümkün değildir. Durumun daha iyi anlaşılabilmesi için ufak bir örnekle izah edelim; Uzayda bir uzay gemisi ve içinde Ahmet’in bulunduğunu hayal edin. Ahmet’e göre gemi sabit durmakta, hareket eden ise gezegenin kendisidir. Bir başka gezegende uzay gemisini izleyen Ayşe’ye göre ise gemi hareket etmektedir asıl sabit olan gezegendir.

izafiyet teorisi

Buna karşın üçüncü bir gözlemciye göre sabit duran aslında Güneş’tir. Gezegen ve uzay gemisi onun etrafında hareket ediyordur. Ve dördüncü bir gözlemciye göre Güneş, Gezegen ve uzay gemisiyle birlikte Galaksi boyunca muazzam bir hızla hareket ediyordur.

Genelde herhangi bir gözlemci kendisinin sabit durduğuna ve etrafında hareket edenin aslında Evren’in geri kalanı olduğuna inanabilir ve her gözlemci aynı oranda haklıdır.
Hangi cismin hareket ettiğini söylemek mümkün değildir.

İkinci ilke ise; Işık hızı her gözlemci için aynıdır değişmez. Bu ilkeyi daha iyi anlayabilmek için Einstein’in İkizler Paradoksuna bakalım.

i̇kizler paradoksu
i̇kizler paradoksu

Aynı gün doğmuş ikiz kardeşleri hayal edin. Kardeşlerin dünyadaki zamanları aynıdır ve aynı yaştadırlar. Kardeşlerden birini ışık hızına yakın hızda hareket eden bir uzay gemisiyle uzaya gönderdiğimizi varsayalım; uzaya gönderilen kardeş geri döndüğünde dünyadaki ikiz kardeşini yaşlanmış bulacaktır bunun nedeni ışık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşlamasıdır. Uzaydaki ikiz kardeş için çok kısa olan bir süre dünyadaki kardeş için çok uzun zaman sürmüştür.

Yani zaman mutlak değildir, farklı gözlemciler için farklı hızlarda akmıştır. Klasik fizikçiler için bu durum bir paradokstur ama Einstein’a göre bu durum bir paradoks değildir, içinde bulunduğumuz evrenin en temel özelliklerinden bir tanesidir.

Sevil Kutlu
Sevil Kutlu
Merhabalar ben Sevil Kutlu. Mühendis Beyinler'de sizlere bilgilerimi ve tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

11 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?