John Forbes Nash Kimdir

7921
john-forbes-nash

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda matematiğin dahi isimlerinden olan John Forbes Nash‘ i sizlere tanıtacağım.

Tam adı John Forbes Nash olan dahi 1928 yılında doğmuş ve hala yaşamakta olan bir matematikçidir. Çok başarılı bir kariyere sahip Nash bütün engellere rağmen yaşamasını bilmiş ve 1994 yılında nobel ekonomi ödülünü almıştır. (Kısa bir dipnot düşelim: Matematik dalında nobel ödülü yoktur . Çünkü vakti zamanında bu ödülün verilmesini sağlayan Alfred Nobel in sevgilisi bir matematikçiyle kaçmıştır. Bu olayın ardından Sayın Alfred bu bilim dalında ödülü öngörmemiştir) Bu ödülü almasını sağlayan eseri ise “Oyun Teorisi” dir. Bu eseri 21 yaşında Princeton üniversitesinde doktora tezi olarak sunmuştur ve tam 45 yıl sonra nobel ödülüne layık görülmüştür.

John Nash daha çok gençken MIT de profesör olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda dönemde süregelen soğuk savaş ta ülkesi adına şifre çözücü olarak çalışmıştır. Çok gizli görevleri açığa çıkaran Nash ilerleyen zamanlarda bu işi kendince biraz abartmıştır. Bu sıralarda eşi Alicia Larde ile evlenmiş ve 30 lu yaşlara gelmeden bir çocuk sahibi olmuştur. Herşey yerli yerinde giderken , bu nobel ödüllü Profesörün, şizofreni hastası olduğu ortaya çıkmıştır. Ve bu tanının netleşmesine neden olan en büyük etken ise üniversitede iken bir oda arkadaşının olduğunu çevresine dilegetirmesidir. (Kayıtlara göre üniversite de yurtta tek başına kalmıştır) Bu Dahi, hastaneye girip girip çıkmıştır. En sonunda bir akıl hastanesine yatırılmasının uygun olduğu belirtilmiştir. Fakat eşi Alicia buna John Nash’in de isteği üzerine karşı gelmiştir. Ve hastaneye yatırılmamıştır. Eşi Alicia’nın sayesinde hala aramızda olan Nash 1994 teki zirvesine ulaşmıştır. Ve ödülü eşine ithaf etmiştir. Şu sıralar Dünya yı dolaşıp “oyun teorisi” hakkında konferanslar vermektedir. 2012 yılında Türkiye’ ye gelen Nash (İstanbul Bilgi Üniversitesine geldi) Türkiye’nin Dünya da matematikte sondan ikinci olduğumuzu öğrenmiş ve şu cümleyi kurmuştur: ” İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur.”

Aynı zamanda Riemann hipoteziyle uğraşan Nash’ in ölmeden bu imkansız soruyu çözüpte gideceğine inanmaktayım.
Hem İstanbul Bilgi Üniversitesindeki vermiş olduğu konferansı, hemde hayatının konu olduğu “Akıl Oyunları” adlı filmi izlemenizi tavsiye ederim.
Bir şizofren ancak bu kadar akıllı olabilir.
Sayın John Nash’e saygılarımla…

İlginizi çekebilir : Albert Einstein Hayatı

1 Yorum

  1. 25 yıl boyunca halüsinasyonlarla birlikte yaşayan aklın öncüsü yetenekli 8 dalda Oscar adaylığı olan Beautiful Mind (Akıl Oyunları) isimli filminin konusu. Gerçekten güçlüklerle geçirdiği hayatı fazlasıyla garip.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.