Ana SayfaBilimKalay Hastalığı Nedir

Kalay Hastalığı Nedir

KALAY elementinin simgesi Sn atom numarası 50’dir. Korozyona karşı dirençli olan kalay elementi havada kolaylıkla okside olmaz. Bu özelliğinden ötürü diğer metalleri korunak için kaplaması kullanılır. M.Ö. 3000 yıllara dayanan bu element Antik Mısırda bronz alaşımında kullanılmıştır.

Alfa-kalay ve beta-kalay olmak üzere iki allotropu vardır. Bu makalemizde ise kalay hastalığı denilen bir terim üzerinde duracağız.

Kalay 13,2 °C üzeri ısıtıldığında beyaz kalaya dönüşür. Beyaz kalay eğer aşırı soğuk hava ile karşılaşırsa gri formuna geri dönüşür işte bu probleme “kalay hastalığı” denir.

1850’li yıllarda Rusya’da aylarca çok aşırı derecede soğuk havaların bu elementten oluşan her şeye zarar vermiştir. Kalaydan yapılmış malzemeler örneğin borular dış hatlar askeri üniforma ve savaş silahları gibi birçok eşya soğuk havaya dayanamayıp parçalanarak ufalanmasına sebep olmuştur. Bu olumsuz olaylara kalay hastalığı ismi verilmiştir. Bir çok rus askerinin kıyafetlerindeki düğmelerin toz olup parçalandığı kitaplarda yazılmaktadır. Beyaz kalayın ufalanması sonucu gri kalay oluşur.

Youtube’de bu olayın videosu bulunmaktadır..

 

Serhat Aksoy
Serhat Aksoy
Karabük Üniversitesi Mechanical Engineering Bölümü öğrencisi.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?