Ana SayfaSağlıkKalp Hastalıkları Belirtileri

Kalp Hastalıkları Belirtileri

Ansızın karşımıza çıkabilecek kalp rahatsızlıklarına karşı yeterince önlem alabiliyor muyuz? Kalbinizde herhangi bir hastalık olup olmadığını anlayabileceğinizi ve birazdan bahsedeceğim 8 farklı erken tanı sayesinde rahatsızlığın teşhisini yaparak önceden bu risklere karşı önlem alabileceğinizi söylesem? Çok iyi olurdu değil mi? O halde gelin hep beraber inceleyelim.

kalp hastalıkları

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre her yıl yaklaşık 610 bin insan kalpte oluşan rahatsızlıklardan şikayetçi durumdalar. Bu sayıyı azaltmak ve bu rahatsızlığın daha ileri bir evreye gelmemesi için bu 8 farklı tanı işimize yarayacaktır.

1- Şiddetli bir şekilde öksürmek

Gündelik hayatta almış olduğumuz mikroplar, soğuk algınlığı ve bunun gibi faktörlerin meydana getirdiği öksürük kimi zaman çok şiddetli olabiliyor. Peki bu şiddetin başka bir sebebi ise kalp hastalığından dolayı olabilir mi? Bunu anlayabilmek için öksürdüğümüz zaman ağzımızdan pembemsi bir sıvı açığa çıkıyorsa anlamalıyız ki kalp yetmezliği kapımıza kadar gelmiş olabilir.

kalp ağrısı

2- Karın ağrısı, iştahsızlık ve mide bulantısı

Bazen yemekten sonra kendinizi kötü hissedebilir,mideniz bulanabilir, karnınız ağrıyabilir ve hatta kusabilirsiniz. Bunun başlıca sebeplerinden birisi karaciğer rahatsızlıkları olabilir ve bu rahatsızlık kalbi tetikleyebilir. Bu gibi durumlar tekrarlanıyorsa doktora danışmalısınız.

3- Ayak ve bacakta oluşan şişlikler

Ayak ve bacak bölgelerinde ortaya çıkan şişlikler, kalp hastalığı oluşturabilecek bir diğer etmendir. Kalbin yeteri derecede pompalanmaması ve bunu sonucunda damarlardaki kanın dokulara sızması ayak ve bacaklarda şişlikler meydana getirebilir. Özellikle sıkı bir çorabın dokulara zarar vererek yara izleri ortaya çıkarması yine bu durumu tetikleyen unsurlardan biridir. Böyle bir durum karşısında en iyi çözüm doktora danışmaktır.

kalbin yapısı

4- Kollarda oluşan ağrılar

Belki de en belirgin teşhislerden birisi olan kol ağrıları,erkek vücudunda sol tarafta meydana gelirken, kadın vücudunda hem sol hem de sağ tarafta ortaya çıkabilir. Bazen kadınlar kol kısımlarında hissettiği ağrı, sinir sisteminden kaynaklı olabileceğinden dolayı kesin ve doğru bir teşhis için doktora başvurmaları çok daha iyi olacaktır.

5- Baygınlık geçirme ve bilinç kaybı

Bilinç kaybı ve bayılma kalp hastalıklarını ortaya çıkaran yaygın bir sorundur. Bu durumun tetikleyici unsuru ise kalp işleyişinde yavaşlamaların meydana gelmesi ve kalbin yeterli kan pompalayamadığından dolayı damar tıkanıklığı ortaya çıkmasıdır. Böyle bir durumda doktara başvurmak en etkili yöntemdir.

6- Endişe ile dolu bir hayat

Hayatınızı kaygılı bir şekilde sürdürmeniz ruh sağlığınıza zarar verir.Bu durum ise kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını sağlayan bir diğer unsurdur.Kaygılar aşırıya kaçtığı zaman sadece kalp rahatsızlığında değil, birden fazla hastalığın ortaya çıkmasında da etkin rol oynar.

7- Deri döküntüleri

Yapılan araştırmalar neticesinde,egzama hastalığının %29’unun yüksek kolestrolden,%48’inin ise yüksek tansiyondan dolayı meydana geldiği gözlemlenmiştir. Ayrıyeten zona hastalığından dolayı rahatsız olan insanların ise diğer insanlara nazaran %59 oranında kalp rahatsızlığı yaşayabileceği ortaya konmuştur.

8- Belirli uzuvlarda görülen mavi ve mor karışımı bir renk

Kalbimizin yeteri kadar pompalanmaması sonucu meydana gelen bu rahatsızlık çoğu zaman karşılaşmayacağımız bir işarettir. Vücudun belirli bölgelerinde oluşabilecek bu renk şok etkisiyle meydana gelebilir ve kalp rahatsızlığını belirten bir diğer belirtidir.

Ertuğrul Ömer Özcan
Ertuğrul Ömer Özcan
Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü mezunu.

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?