Ana Sayfa Endüstri Mühendisliği Karşılıklı Çalışabilirlik Nedir

Karşılıklı Çalışabilirlik Nedir

İngilizce’de interoperability kelimesinin karşılığı olan karşılıklı çalışabilirlik kavramı birlikte çalışma, müşterek çalışma gibi anlamları da ifade etmektedir. Endüstri alanında ortaklığın önemli olması nedeniyle müşterek çalışma oldukça gereklidir.

Karşılıklı Çalışabilirlik

Eylem Planı

Endüstri devriminin getirdiği yoğun çalışma gerekliliği nedeniyle birden fazla alanda ortak iş üretme ve takibi önem kazanmıştır. Bunun sonucunda sektörel alanlarda ortak çalışmak için hazırlanmış bir rehber ile teknik çalışmalar planlanmış ve uygulanmıştır. E dönüşüm denen bir sistem mevcuttur. Bu sistemle kamu kurumlarında ve diğer kurumlarda elektronik ortamın kullanımı kolaylaşmaktadır. Kullanımın organize paylaşım gerektiren bilgi ağı nedeniyle birlikte çalışabilirlik şart hale gelmiştir. Bu noktada ortak sistemlerin kullanımı bazı prensipler çerçevesinde yoğun çalışmalar gerekmektedir.

Karşılıklı Çalışabilirlik Nedir

Burada e devlet devreye girmektedir. E devlet bütün hizmetleri tek bir noktada toplayan ortak bir uygulamadır. Bu uygulamaların iç içe gerçekleşmesi için bir koordinasyon gerekmektedir. Bu koordinasyonu Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı üstlenmiştir. Bu çalışmada DPT Müsteşarlığının oluşturduğu bir komisyon ile her yıl güncellemeler yapılmaktadır.

Burada Eylem Planının düzenli ilerlemesi için gerekli standartlara uygun bir doküman oluşturulur. Bu doküman sonucunda eksikliler ve teknik problemler belirlenir. Bu problemlerin çözülmesi için birlikte çalışabilirlik çalışma grubunun rehbere uygunluğunu değerlendirmesi istenir. Ayrıca tüm kamu kurumlarının ortak katılımı ile bu proje desteklenir.

Politika

Birlikte çalışabilirlik bir politik unsurdur. Bu işlemin politikası etkin bir paylaşım ağı oluşturabilecek teknolojik unsura ihtiyaç duymaktadır. Bu paylaşım için gereken ise paylaşımın yasal mevzuatlara ve genelgelere uygun olmasıdır. Bu politika hem müşterek çalışmayı mümkün hale getirir hem mevcut durumun hukuka uygunluğu irdelenir. Burada herkesin eşit erişimine izin verilmesinin yanında güvenli olması ve Avrupa standartlarına uygun olması esas şartlar arasındadır. Teknik standartların şeffaflığı ise birlikte çalışabilirliğin uyumlu şekilde ilerlemesine bağlıdır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar