Ana Sayfa Astronomi ve Astrofizik Evrenin Neden Kara Deliklere İhtiyacı Var

Evrenin Neden Kara Deliklere İhtiyacı Var

Öncelikle Herkese Merhaba, başlıktan da anlaşılacağı gibi bu yazımda evrenin neden kara deliklere ihtiyaç duyduğunu sizlere anlatacağım. Evren muazzam bir sonsuzlukta olabilir ama kesinlikle sonsuz değildir. Bunun nedeni evrenin bir başlangıcı olmasıdır. Bir Başlangıcı olan her şeyin bir sonu olması gerekir. Ve bana kalırsa bilinen evrenin sonunu kara delikler getirecekler kara delikleri kısaca anlatmak gerekirse kara delikler üç kısımdan oluşurlar en dışta foton küre (photon sphere) daha sonra olay ufku (event horizon) ve en içte de uzay-zaman tekilliği (space-time singularity) bulunur.

kara delik

Işık olay ufkuna ulaştığı andan itibaren kara deliğin içinden kaçamaz ve inanılmaz bir çekim kuvvetiyle tekilliğe doğru çekilir. Ne yazık ki şu anda bilim dünyasında kara delikler hakkında çok az bilgi mevcuttur. Ama bu kadar az şey bilsek bile birçok varsayımda bulunarak teoriler ortaya atabilmekteyiz. Evrenin nasıl sona ereceğiyle ilgili birçok teori mevcuttur ve bunlardan en meşhurları birazdan size anlatacağım üç teoridir. İlk teori evrenin bigbang’ten itibaren genişleyeceğini ve hiçbir çekim kuvvetinin genişlemeyi durduramayacağını savunur.

İkinci teori ise Evrenin belirli bir süre genişleyeceğini ve bir süre sonra evrendeki kütle miktarının kritik oranı geçeceği ve bunun sonucunda evrenin kütle çekim kuvvetine yenik düşük tekrar büzüşüceğini savunmaktadır. Üçüncü teori de çok benzer bir durumu savunur kuantum mekaniğine göre büyük patlama diye bir şey yoktur büyük zıplama vardır. Bu olay şöyledir bir cisim belirli bir miktar sıkışabilir ve sonra tekrar eski boyutuna gelir bu durumda sadece cismin yoğunluğu ve hacmi değişir kütle değişmez yani evren şu an genişliyor ve bir süre sonra tekrar küçülecek ve sonra tekrar büyük zıplama olacak. (tabi ki bu biraz saçma sadece fikriniz olsun diye söylüyorum)

kara delik nedir

İyi güzel de kara deliklerin ne ilgisi var diyecek olursanız size tüm evrenin başlangıcı ve bitişi ile ilgili teorilerin bir anlamda kara deliklerin etrafında kuru olduğunu kanıtlayabilirim. Örneğin birinci teoride kara deliklerin yeri belli tüm evren en sonunda kara delikler tarafından emilecektir ve her yerde sadece kara delikler ve emilmeyi bekleyen sönmüş yıldızlar (beyaz cüceler vb.) olacaktır.

bigbang teorisi

İkinci teoride ise kara deliklerin yeri çok önemlidir zira evreni kritik oranın üstünde bir kütle çekim kuvvetiyle çekecek olan sadece bir kara deliktir ve bu kara deliğin oluşması için tüm yıldızların sönmüş ve her şeyin kara deliklerce temizlenmiş olması gerekmektedir ve tek bir kara delik kalıncaya kadar evren temizlenecektir. Ancak bu şekilde devir daim sağlanır. Umarım bu anlattıklarımdan bir kısmı sizin için yararlı olmuştur.

Selim Karakaş
Selim Karakaş
Kısaca anlatmak gerekirse Fizik ve kozmoloji hayranı ve aynı zamanda bir hayalperestim...

1 Yorum

  1. Kara deliğin kara kısmı mutlak boşluk. Kendisine doğru çektiği tüm kütle santrfuj etkisiyle daire çizerek sonsuza dek enerji boyutunda dönecek. Kütle çoğaldıkça çekim gücü artacak. Arttıkça çemberin çapı da genişleyecek.
    Ilk başlangıcı ise kutleleri birbirine yakın iki yıldızın birbirini çekmesi ile oluşan metafor. birinin kütlesi diğerinden çok büyük olsa direk olarak kitlesine ilave olur. Ancak kitleler birbirine denklik derecede yakın ise metafor oluşur. Ortada mutlak bir boşluk etrafında dönen enerjiye dönüşecek muazzam büyüklükte bir kütle oluşur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar