Ana Sayfa Bilim Katherine Johnson Kimdir

Katherine Johnson Kimdir

Katherine Johnson: NASA’nın kadın beyni. Nasa’da çalışan birçok önemli bilim insanı vardır. Fakat hem yaşı ile hem de bilgisi ile Nasa’nın “bilgisayar beyni” olarak bilinen 99 yaşındaki evet yanlış duymadınız 100 yaşına dayanan yaşı ile yürüyen bilim insanı Katherine Johnson…

Katherine Johnson Kimdir

“Hayatımda herşeyi saydım. Yıkadığım bulaşıkları, kiliseye çıkan basamakları ve yoldaki ağaçları. Ne kadar sayılacak şey varsa hepsini saydım.”

Bu sözleri söyleyen Johnson sayılara aşık Nasa’da çalışan bir matematik araştırmacısıdır. 2015 yılında Ulusal Özgürlük madalyasını alan ilk matematikçi unvanına sahiptir. (Kendi alanında)

1918 yılında Amerika’da doğmuştur. Sayılara hayranlığı 10 yaşındayken başlamış… Güçlü bir potansiyele sahip olduğundan aynı yaşta lise eğitimine de başlamıştır. Babası onun hep destekçisiydi öyle ki kızının okuması için West Virginia Enstitüsünde eğitim alması için işini hiçe sayarak buraya taşındı. Babasının bu kararını doğrulayan Katherine 14 yaşında liseden mezun olmuş hız kaybetmeden 18 yaşında da üniversiteden mezun olmuştur. 1953 yılında gelindiğinde Nasa’dan önce faliyet gösteren Naca’da (Ulusal Havacılık Danışma Kurulu) çalışmaya başladı.

Katherine Johnson hayatı

Katherine Johnson bugün bilgisayarların yaptığı rüzgar tüneli testlerini ekibiyle birlikte yapıyordu. Hatta ekibine kadınları alıp onlarla daha iyi çalıştığını vurguluyordu. NACA da Afrika kökenli Amerikalı kadınları da istihdam ederek onlara da yardımcı olmaya çalışıyordu. 1953 yılında uzaya ve astronomiye olan ilgisi artmaya başlayınca Langley Araştırma Merkezi’nin kurulmasını da fırsata çevirerek matematik becerilerini burada çalışanlara gösterdi ve işe girdi.

Katherine Johnson uzaya giden ilk Amerikalı olan astronot Alan Shepard’ın gideceği uzay mekiğinin yörüngesi ve momentumunu tek başına matematik becerilerinin parlaklığı ile hesapladı. Bu olağanüstüydü. Böyle bir cevher parladıktan sonra birçok yerden de teklifler almaya başladı. Ama daha önemli görevleri yapmak için çalıştığı yeri değiştirmedi. 1962 yılında “Friendship 7” isimli çok önemli bir görev için hazırlanan astronot John Glenn, Nasa’daki bilgisayarların hesaplarına güvenmediğini Katherine Johnson’un tekrar hesaplamaları kontrol etmesini istemiştir.

Katherine Johnson

Johnson 1986 yılına kadar NASA’da matematikçi olarak çalıştı. Matematik ve teknolojik gelişmeleri birleştirdi ve NASA’nın bel kemiği haline geldi. Johnson o kadar meşhur ve güvenilir bir bilim insanı olmuştur ki ABD’nin Apollo uzay gemisi Ay’a iniş programındaki tüm hesaplamaların hepsinde o rol oynamıştır.

Bu kadın hayatına ise birçok önemli ödülleri sığdırmıştır.

1967 yılında Ay’ın etrafında dönen NASA’ya ait beş uzay aracının yerini bir navigasyon gini sorunsuz bir şekilde hesaplamasından dolayı NASA “Lunar Orbiter” operasyon ekibi ödülünü almıştır. 2015 yılında Amerika Başkanı Barrack Obama’nın elinden en yüksek vatandaşlık ödülü olan Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı kazanmıştır. 26 Ağustos’ta doğması itibari ile daha önemli bir yere sahip olan Johnson Kadınların eşitlik gününün de 26 Ağustosta yapılmasından dolayı, kadınlarında bilimde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamaktadır.

100 yaşında olan Katherine Johnson halen NASA tarafından düzenlenen birçok etkinliğe katılıp çalışmalarını ve hayata dair birikimlerini anlatmaktadır.

arıcılık malzemeleri
Mushab Bedirhan Andız
Mushab Bedirhan Andız
Matematik Araştırmacısı ve Yazar
Önceki İçerikUzay Turizmi Nedir
Sonraki İçerikHer Şeyin Teorisi

1 Yorum

 1. MUHARREM İNCE’YE MEKTUP
  Bu satırları size Ekşi sözlükten yazmak isterdim. Yazar olamadığım için Mühendis Beyinler sayfasında paylaşıyorum. Hem site hem de facebook sayfasında paylaşılacağını ümit ediyorum. Siyasetle ilgili hiç bir şey olmayacak.
  Ülkemizin ekonomik askeri sosyal surumu malum. İstanbul depremi olması halinde nasıl bir yıkıma uğrayacağımız bağımsızlığımızı kaybedeceğimizde.
  Ekonomik askeri ve sosyal sorunlarımızı çözecek projelerim var.
  Siz bahsederseniz medyada haber olur ve yatırımcıların alakasını çeker. Ülkemizin kurtulması için çabalarım boşa gitmez.
  Saygılarımla Kemal Beziroğlu.
  1 Ekonomi : Ekonomik yıkımın kalkınmaya dönmesi beyinsel dönüşümle olur. Örneğin İstanbul depremi geliyor ve kimse tedbir almıyor. Hatta yapay bir depremle yıkılması mümkün. Kütüke dayalı herkes kendi iline dönecek yasa teklifi, Kanal İstanbul sonrası buraya gelecek zenginlerin İstanbulun kalabalığını kabul etmemesi Büyük park ve 3. havaalanının New york benzeri bir şehir oluşturması ve yarından sonra filminde olduğu gibi New yorkun yakında buz fırtınası ile yok olması yapay deprem ihtimalini aklımızda tutar.
  Nasıl tedbir alınabilir.
  Karton koliler ile bile 1 milyon hayatı kurtarmak mümkün.
  Karton koli içi katlanmış karton, kitap kağıt ile doldurulur. Sıkı sıkıya bir adet koli bandı bitecek kadar her yerden sarılır. En az 5 kat koli bandı ile sarılmalıdır.
  Daha sonra örtü ile süslenerek yatak kenarı masa altına konulur. Hem eşya olarak kullanılır hem de depremde katlanma bölgesi oluşturur.
  Ucuz ve güvenlidir.
  Enkaz kaldırma yaralılara yardım. Tüm trafik felç olduğu için ulaşım imkansızdır. Helyum balonu ve seyyar teleferik hattı kurularak ulaşım ilkyardım sağlanır. Zeplinler ağırlık bindirmeden yük taşır teleferik hattı aracı hareket ettirmek ve düzgün yol alması için yol hattı sağlar basit direkler ile inşa edilir.
  EKONOMİYİ KURTARMAK:
  Yatırım çekmek üretimi arttırmak için tek yol Japonya ile ortaklıktır. Japonyanın yaşam alanı dar suyu toprağı az nüfusu bol ve üretim kapasitesi yüksektir.
  Türkiyede yaşam alanı geniş suyu bol tarım arazisi hammaddesi boldur. Ortaklık iki ülkeninde yararına olacaktır. Japonya intihar eden vatandaşlarını Türkiyede rahat yaşamak olanağı ile kurtaracak Türkiye işsizlikten kurtulacaktır.
  Mesela Zonguldak madenlerinde çalışan tüm madenciler tam hizmet süresi ile emekli edilir. Madenler tamamen Japonya hükümetine sadece Japon işçi çalıştırmak şartıyla verilir. Japon vatandaşların kendi kanunları ile yaşayabilmesi ve ailelerini getirebilmesi için Saltukova havaalanı ve çevresi elçilik alanı olarak verilir.
  Japonlar madenleri kar elde edecek biçimde çalıştırır. Teknoloji gelir örnek olur. Aileleri yerleşir kültürel sosyal gelişim olur.
  Zonguldak ise kalınır. Yeni iş kolları ve çalışma alanlarına sahip olur.
  Çukurova Japonya için çiftçilere ortaklık şartı getirilir. Ortak olmayan çiftçiye her türlü destek kredi kaldırılır. Japonlar yılda 8 defa ürün alacak teknolojiye sahiptir. Az masrafla çok ürün alırlar. Çalışkan oldukları için ürünü toptancıya kaptırmazlar. Ürünü kendi pazarlarlar. Sonuç arazileri Japonlar işlettiğinde ürün 2 kat pazarlama 2 kat kazanç 4 kat artar. Yarısı Japonların olur.
  Elektirik. Yüksek dağlardan rüzgar elde etmek mükemmel projedir.
  Ağrı dağında 20 bin mw saat elektirik üretip doğu bölgesini kalkındırmak yatırım çekmek mümkündür. Terörü bitirecektir. Yabancı Yabancı yatırım güvenlik de getirir.
  Taban ile tavan arasındaki ısı farkı ile ve çevrede esen dağının rüzgarların yelkenlere toplanarak dağ yamacında uzanan bir hava tüneline aktarılması sonucu çalışır.
  4000 metre yükseğe erişen 20 metre çaplı tünele 50 metre yüksekliğinde 1000 adet yelkenden gelen rüzgar odaklanır ve tünel içinde ki rüzgar türbinlerini döndürür. Türbin verimi yüzde 30 a çıkar. Kesintisiz çalıştığı için ara depolama yeniden çevirim kayıpları yoktur ve termik santrallere alternatif olarak kullanılabilir.
  Aynı maliyetle 2 kat enerji üretir. Bu yolla üretilecek elektirik kaliteli demir çelik bakır krom alüminyum için gereken bol ve ucuz elektiriği sağlar.
  Askeri ve sosyal konular için de görüşme ayarlayabilirseniz çizimli ayrıntılı çözümler sunacağım.
  Projelerime destek vermek isteyenler sosyal medya hesaplarında paylaşabilir.
  Bu ülkede yaşıyoruz ve kurtarmak hepimizin.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisleri ne iş yapmaktadır? Bilgisayar mühendisliğinden mezun olan kişiler isterlerse özel sektörde isterlerse devlet sektöründe çalışabilirler. Özel sektörde çalışan bilgisayar mühendisleri firmalarda yazılım alanlarında...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...

Tekstil Mühendisliği‎ Maaşları

Tekstil Mühendisliği, üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi...

Eczacılık Maaşları

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım...