Ana Sayfa Makine Mühendisliği Kombi mi, Merkezi Isıtma Sistemi mi?

Kombi mi, Merkezi Isıtma Sistemi mi?

Doğal gaz fiyatlarının artması ile birlikte bir çok ailenin soğuk kış günlerinde evini yeterince ısıtamadığı hepimizin malumu. Özellikle kontrol bende olsun, gerektiğinde çalıştırmayız tasarruf ederiz diye düşünen ailelerin sayısı da azımsanmayacak derecededir. Yeni yapılan evlerinde ne yazık ki çoğunda kombi sistemi yer alıyor. Tabi müteahhitlere sorduğumuzda talebin bu yönde olduğu belirtiyorlar.

Bina Yalıtımı

Hangi yöntem daha tasarruflu ve ne yapılmalı sorunun cevabını vermeden önce bina ısıtması ve yönetmelikleri hakkında bilgi verelim. İlk olarak yapılan işlemlerin başında binanın ısı yalıtımı gelmektedir. TS825 standardına göre yaşadığınız bölgenin iklim şartları, güneş alma durumu, rüzgar, yağmur miktarı, rakım vb. birçok parametreye bağlı olarak toplam enerji ihtiyacının belirlenmesi gereklidir. Binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı TS 825 standardında belirtilen sınır değerden küçük olması durumunda herhangi bir yalıtım işlemine ihtiyaç duyulmaz. Ancak rutubetin çok fazla olduğu bölgelerde binanın yapı elemanları arasındaki yoğuşmanın bir yıl içinde nasıl seyir ettiğine bakılarak önleyici yalıtımlar yapılmalıdır.

Yeni binaların çoğu artık yalıtımlı olarak satılmaktadır. Ancak binanızı alırken TS825 standartına uygun olarak mı yalıtım yapılmış sormanızda fayda var. Isıtma konusunda en önemli husus bina yalıtımından geçmektedir. Bazı müteahhitler binamız yalıtımlı deseler de hesapta çıkan değere göre uygun kalınlıkta ve kalitede malzemeyi kullanmamış olabiliyorlar. Yeni bina alacakların mutlaka bu belgeyi görmelerini tavsiye ediyorum.

Eski binaların çoğunda ısı yalıtımı yer almasa da binada kalitesiz malzeme kullanımına bağlı olarak rutubet gözleniyor. Bu tür binalar ilaç adıyla bilinen rutubet yalıtımından geçirilmiştir. Farkındalığın artması ile birlikte eski binaların bir çoğu zaman içerisinde bina izolasyonu (mantolama) işlemini yaptırdı. Isı yalıtımı yapıyoruz diyen şirketlerin bir çoğu sadece bina dış ölçüsüne bakarak bütçenize göre teklifler sunması sizi huylandırmış olması gereklidir. Hatta bazıları malzeme kalınlığını sizin seçiminize bırakıp, olması gerekenden daha aza mantolama yapalım yeter ki olmuş olsun anlayışını bile benimsiyor!

merkezi ısıtma sistemi nedir

Pratik bilgi olması açısından ısı kayıplarının en çok olduğu bölgeler dış ortam ile temasta olan dış betonarme (kiriş ve kolon), dış duvar, havalandırma kaçakları ve pencerelerdir. Evet, bir binada pencere sayısının çok fazla olması da ısının kaybedilmesine neden olmaktadır. PVC pencerelerin odacık sayısı, cam kalınlığı, sızdırmazlık durumu da dikkat etmeniz gereklidir. Yüksek katlı binaları alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisidir. Müteahhitler yine bu konuda cimri davranabiliyorlar.

Isıtma Sistemlerinin Seçimi

Buraya kadar bir binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacından konuştuk. Her ne kadar yalıtım yapmış olsak da evimizin kış şartlarından ısıtılması gerekli olabiliyor. İster İzmir’de yaşayın ister Erzurum’da yalıtım yapmış olmanız sadece evinizdeki sıcaklığın korunması için değil, dışarıdaki sıcaklığında (yaz aylarında) içeri girmesini en aza indirmeyi de sağlar.

TS825 yönetmeliği ile hesaplanmış evinizin ısı kaybını ve yıllık ısıtma enerjisini hesapladık. Sıra ısıtma sistemlerinin tasarıma geldi. Yani radyatör seçimi ve odanın standartta olması gereken sıcaklığa göre radyatör dağılımı, petek sayısı vb. parametreleri ile kazanın seçilmesi. Bunun içinde belirlenmiş TS 2164 yönetmeliği bulunmaktadır.

Bu yönetmeliğe göre kalorifer sisteminizin döşenmiş olduğunu kabul ediyoruz. Yeni aldığınız binada eğer alt kattakiler fazla ısınıyor, çatı katındakiler ısınamıyor ise bilin ki yönetmelik uygulanmamıştır/yanlış uygulanmıştır. Eski binalarda ise döküm kaloriferler bulunuyordu. İlerleyen dönemlerde birçok bina sakini mevcut kaloriferlerini yeniledi. Hatta yenilerken daha çok evim ısınsın diyerek petek sayısını gereğinden fazla arttırdı. Tabi ki en başta yapılan hesapların dışına çıkılmış olduğundan binada dengesiz ısınma meydana geldi. Alt kattakiler fazla ısınırken üst kattakiler yine ısınamıyordu. Bir çoğu merkezi sisteme suç bulsa da problemin çözümü pompada gizliydi.

Buradan anlaşılacağı üzere ısı yalıtımınız çok iyi olmuş olsa bile kalorifer sistemindeki yanlışlar yine sizin daire içi sıcaklık kalitenizi etkiliyor. Normal şartlarda ev içindeki sıcaklığın 250C olması yeterlidir ve konfor açısından uygundur. 180C’nin altındaki sıcaklıkları ise soğuk olarak algılarız ve odanın ısınması gerektiğini düşünürüz. Kış aylarında fazla ısınmış evler camı açarak havalandırmaya yönelseler de sağlık açısından kötüdür.

Merkezi ısıtma mı kombi mi

Merkezi ısıtma mı kombi mi?

Buraya kadar yapılan hesapların hiç birisini bilmek zorunda değilsiniz. Hatta evinizde ısı yalıtımı ve doğru ısıtma tesisatı bile yapılmamış olabilir. Yukarıda bahsettiklerimiz tamamen ideal ısınma yöntemleri olup en fazla verimle (daha ucuza) ısınmanızı sağlar.

Binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre;

 • Yeni yapılacak binalarda; toplam kullanım alanının 1.000 m2’den büyük olması halinde merkezi ısıtma sistemi mecburdur.
 • Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan binalarda, sıcaklık kontrol ekipmanları ile ısı merkezinde iç ve/veya dış hava sıcaklığına bağlı kontrol ekipmanlarının kullanılması zorunludur. Yani kazanın sıcaklığı 1 kişinin ayarlamasına göre değil de dışarıdaki havanın sıcaklığına göre otomatik ayarlanır.

Özet ile merkezi sistemi kullananlar kombili sisteme göre faturalarında en az %30 azalma görecekler. Kombili sistemin en büyük dezavantajı demin bahsettiğimiz yalıtım konusundur. Binaların dış yalıtımı zorunlu olmasına karşın iç yalıtım ile alakalı herhangi bir zorunluluk yoktur. Bu sebeple siz evinizi ısıtmaya çalıştığınızda alt, üst veya yan komşularınızdan birisi kombisini çalıştırmıyor ise sizin ısınız bu dairelere doğru kayacaktır. Temel ısı kanunları gereği yüksek sıcaklık az olan ortama doğru yer değiştirir ve eşitlemeye çalışır. Buradan şunu anlamalısınız, evinizi ısıtırken aynı zamanda komşunuzu da bedavaya ısıtmış oluyorsunuz.

Merkezi ısıtmanın ise böyle bir problemi olmamakla birlikte ısı pay ölçer yöntemini kullanarak kombi ve merkezi ısıtmanın tüm iyi yönlerini birleştirmiş olabiliyorsunuz. Sistemin mantığı gayet basit: merkezi ısıtmadaki gibi herkese tek bir kazandan ısı sağlanıyor, belirli saatlerde dolaşım yapıyor ve minimum ölçüde sizin sayacınızdan geçiyor. Isı ihtiyacınız fazla olduğunda vanayı ona göre açıyorsunuz. Eğer uzun süreli evde bulunmayacaksanız vanayı kapayabilirsiniz ancak vana en az geçişin olacağı şekilde (örneğin %10) açık kalmaya devam edecektir. Böylece tüm daireler bir şekilde ısınacak, birbirlerine ısı geçişi olmayacak. Üstelik bu yöntemin bir güzel yanı da demin bahsettiğimiz bir katın donarken diğer katın aşırı ısınması problemine de güzel çözüm sağlıyor olmasıdır.

Çok katlı apartmanlarda kalıyorsanız mutlaka merkezi sistemde olmayı tercih edin!

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

26 Yorum

 1. Merhaba! Bu sene. Şubat ayında almış olduğum evimde merkezi pay ölçer sistemi mevcut. Ciddi faturalar vermeme rağmen hiç ısınamadım. Sorunum ve sorum ise Petekler. Kısık Ayar. Yani 2 ye aldığım da peteğin yarısına kadar dahi ısınmıyor Açıyorum ayarı. Petek ısınıyor ancak hem su basınç sesi çok geliyor Hemde fatura ciddi anlamda yükseliyor ve binada şöyle birşey fark ettim ki her daire her odayı yakmıyor peteği. Üst ayar düğmesin den. Kapatamıyor ama alttan kapatıyor. O Petek hiç Sıcak su tüketmiyor.size sormak istediğim şudur ki. Peteği komple kapatmaya Bina sakinlerinin hakkı varmıdır ve. 20 dairelik bi binanın. İhtiyacına. Göre kırulan bi ısınma sistemi 20 daireye göre çalışıyor muhtemelen kapalı petekler. Isınmayan odalar üst alt komşusuna etkisi olmazmı ve kapalı petekleri es geçen sıcak su Binanın aynı bölgesinin kapalı olduğunu düşünürsek sıcak su soğuk bölgeyi boş dolaşarak soğumuş bi halde merkez r geri gelip yeniden ısınarak bana tekrar boş bi maliyet olarak mi döner. Teşekkürler

 2. Iyi gunler ben 5 bloklu bir siteden daire aldim fakat aldigim dairenin altinda merkezi isinma sistemi var buda cok gurultu yapmakta ses yalitimi olarak tavanina kopuk yapilmis fakat ses hala rahatsiz edici derecede duyulmakta
  1- bu sesi nasıl ortdan kaldiririz
  2- diger bloklarda merkezi sitem altinda olmadigi icin boyle bir ses duyulmuyor her blogun kendi altina koydursak ses kesilirmi veya ( ben bu ses yuzunden diger bloklardan bir hak sahibi olurmuyum sonucta diger bloklar bu sesi çekmiyor ) bize gülüyorlar
  3- merkezi isinma sistemi 1000m² demissiniz bu blogun metrekaresimi bos alanda dahilmi sonucta ben 149 m² yerdeoturuyom hadi balkon koridor vs de 200m2 olsun 4 dairede 800 m² yapar 1000m² yapmaz ben bu durumda herkez konbiye donsundiye bilirmiyim
  4- bana yardimci ola bilirseniz sevinirim nasil bir yol izlemeliyim

 3. Merhabalar;
  Bizimde bulunduğumu site daha 1 yıllık 78 daire kömürlü sistem bizdeki sıkıntı şu, aynı hizadaki dairenin biri çok iyi yanıyorken başka daireler ısınmıyor, mesela aynı hizanın 3. 6. 9. katlar sıcaklık çok iyi tişörtle duruyoruz derken o hizanın diğer daireleri çok soğuk üşüyoruz diyor, daha yeni bina çözemedik, yardımcı olur musunuz..

 4. Merhaba !
  Şişli’de, 12 dairelik bir apatmana yeni taşındık (ev sahibiyiz) 57 yıllık binanın ısınması merkezi sistem. Dairenin net kullanım alanı 80 m2. Ocak ve sıcak su için daire kapısında ayrı doğalgaz sayacı var. Çalıştığımız için gündüz evde olmuyoruz, Bina bitişik nizam, gün boyu koloriferler yandığından daire çok sıcak oluyor ve bu yüzden iki odanın radyotör vanasını kapalı tutmak zorunda kalıyoruz..
  1.sorum, Tek başına daire olarak pay ölçer taktırma hakkına sahipmiyiz?
  2.sorum ise; Apartman yönetiminin onayı olmadan tek başımıza kombiye geçebiliyor muyuz?

  Yanıtlamanız ricası ile.

  Saygılarımla.
  Sabriye

 5. Merkezi ısıtma
  Merhaba binamız yeni, ısı pay ölçer mevcut, radyötörler kaliteli, binanın Enerji tüketim etiketleri gayet verimli ancak ben ve birçok tanıdığım yüksek faturalardan şikayetçi. Kombi olan
  vatandaşlara göre en az 2 katı ödüyoruz. Ben kombili evden merkezi sisteme geçen kimsenin memnun olduğunu duymadım. Faturanın %60-70 i ortak gider. En yalıtımsız eski binalarda bile kombi ile daha az fatura ödüyorlar.

 6. En iyi sistem Merkezi sistemdir. Merkezi sistemde termostatik vana tum dairelerde sabitlenir ve herkes ayni miktarda kullanmis ve isinmis olur boylelikle isi kaybi olmaz cok sicak oldugu taktirde evin pencere yada balkon kapisini acabilir kendi keyfine kalmis bisey Ancak merkezi bireysel sistem bazi daireler icin avantajli bazi daireler icin ise dezavantajlidir cunku dairede oturan birisi kâr amacli olarak bir kac odanin termostatik vanasini kapatarak daha az para odemek isterken isi kaybina yol acar ve evdeki isi miktari azalir paradan kazanir ancak bu dairenin ust katinda oturan daire sakini ise alt kattan dolayi termostatik vanayi daha cok acar daha cok dogalgaz parasi oder ve yeterince isinamaz yani alt katta oturan kisi kâr edeyim derken aslinda zarar etmistir. Mesela biz 88 daireli bir sitede oturuyoruz ve merkezi bireysel sistemdeyiz ben bu ay 276 kusur odedim ve merkezi sistem olsaydi 296 tl gibi bir ucret odeyecektim ve isinma daha ii olacakti ayrica merkezi sistemlerde tum daireler surekli ayni isida olacagi icin bina duvarlari surekli ayni isida olacak ve soguma surwsi daha da uzun olacaktir

 7. Merkezi sistemde yerini degistirdigim petek isinmiyor. Sebebini kime sorabilirim. Hava sini aldim hatta petek bozuk diye petek te degisti ama hata yerinde galiba eki baglanti yeri yukarida yeni yeri asagida ve petekler asagidan yukari kattalara baglanti gidiyor.

 8. Ben site de kaliyorum ve 26 gun acmadigim dogal gazi sadece 4 gun acmama ragmen gelen tutar butun dairelere esit sekilde 190 lira gelmis yani %100 acmisim gibi odeyecem bu yasal mi lutfen acilllllllll

 9. Merhabalar termostatik vanalarımızın bazılarından ses geliyor.
  Ses’in videosunu aşağıdaki linke yükledim.

  streamable.com/n810e

  Termostatik vanayı belirli bir dereceye ayarladıktan bir kaç saat sonra ses gelmeye başlıyor vanayı aşağı veya yukarıya doğru oynatınca ses hemen kesiliyor.
  Fakat bir kaç saat sonra tekrardan ses gelmeye başlıyor şimdilik bulabildigimiz tek çözüm odada ki vanayı komple kapatmak.Bu durumda ses gelmiyor.

  Bu arada evde toplamda 7 tane petek 1 tane havlupan var. Bu arada evdeki 3 vanada bu problem var.

  Bunun yanısıra apartmanımızda en yüksek faturayıda biz ödüyoruz bize en yakın faturanın 1,5 katını ödüyoruz (400 TL civarı).
  Bu arada evimiz 4+1 ısı pay ölçerli olup girişin üstünde birinci katta evde sadece ısınma için merkezi sistem kullanılıyor su ve ocak için ayrı sistem mevcut, altımızda görevli dairesi var, sadece 2 odamızın altı boş.

 10. Merkezi ısıtma sisteminde 35 dairelik apartmanız 10. Ara kattayım .Benim sorum daireler peteklerini kapatarak daha az ödeyerek övünüyorlar fakat bu benim daha fazla yakıp ödememe neden oluyor.Merkezi ısıtmada isteyen peteğini kapatabilir mi?

  • Merkezi ısıtmada tek bir kazan olduğu için fatura da daire sayısına bölünür. Peteğini kapatan ancak konfor için kapatmış olur, daha az ödeyebilmesi için pay ölçerli merkezi ısıtma sistemi kullanıyor olmanız lazım. Bu durumda dahi peteklerin tamamının kapatılması mümkün değildir. Örnek olarak sayaçtan 100 birim geçiş yapıyorken en fazla 30 birime kadar düşürebilir ki bu da daireler arasında ısı geçişi en az olsun diyedir. Diğer türlü pay ölçerin bir anlamı kalmazdı.

 11. Merkezi sistem isinma adaletsiz bir sistem.altkati sığınak veya bodrum olan daireler bir türlü isinamiyor…isinamadigi gibi diğer katlarda oturanlara nazaran % 200 daha fazla ısınma gideri ödüyor.hele birde merkezi sistem su ısıtma varki evlere şenlik…benim gibi alt katta oturup 13 kat aşağıya çatıdaki kazandan gelen sıcak suyu kullanıyorsanız vay halimize…20 TL lik kullandığınız suyu ısıtma gideri olarak 60 TL ödüyorsunuz..tabi sıcak su beklerken boşa akan sudan bahsetmiyoruz.binada 56 daire var binaya gelen faturanın %30 u ortak gider olarak daire lere pay ediliyor.%70lik kalan kısmın yarisida giriş ve bodrum katta oturanlara fatura ediliyor isinamadigi halde…52 daire ortalama 100-120 TL fatura öderken 4 daire ortalama 350-450 TL fatura ödemektedir.BU RESMEN ADALETSİZLİKTİR.

  • Bu konuya makalede değinmiştik aslında merkezi sistem en iyi ısınma şeklidir lakin eski binalarda oturanlar zaman içinde yeni kalorifer sistemlerine geçtiğinden ve geçerken de fazladan petek eklemeleri nedeniyle tesisat dediğiniz sonuca ulaşabiliyor. Bunun çözümünü de verdik aslında sayaçlı sisteme (pay ölçer) çevirin :)

   • Benim oturduğum bina yeni TOKİ binası merkezi sistem ısıtma ve sıcak su sistemi bina yapılırken konmuş bütün vanalarımız termostatik vana zaten okuma sistemi de pay ölçer li sayaçlı sistem. bu ay 23 günlük faturam 432 TL. binaya 12.000 TL ısınma 1900 TL su parası gelmiş binada görevli dahil 55 daire var. nerede bunun hesaplı sistemi. ADALETSİZLİK ten başka bir şey değil.

 12. Herkes birşeyler yazıyor eskiler ne demiş bana ağaçtan düşeni getirin.Simdi ülkemizde hiç bir denetim sağlıklı değil parayi ver iş halledilir.Yapilan bütün binalarda dış yalıtım sistemleri en dandik malzemelerden yapıldığı için hiçbir şekilde yalıtım sağlanmıyor burada önemli olan birilerine para kazandırmak değil önemli olan en dış cephenin çift tuğla ve arasına yapılacak olan yalıtım sistemi ile dış yalıtım dan daha fazla ısı yalıtımı olacağına emin olabilirsiniz herkes birilerini kandırmak için her şey yazıyorlar çiziyorlar Önemli olan bir şeyler yaşamak yaşayıp uygulayabilmek yaşamayan insan hiçbir şekilde bir şeyleri bilmez bunun içinde hiç fazla uzun laflara gerek yok Önce yaşamak sonra yaşanan tecrübeyi kaleme almak önemlidir Saygılarımla

 13. Oda sıcaklığında da konforlu olanı değil sağlıklı ve ekonomik olanı seçmemiz lazım. Dünya sağlik örgütüne göre; oturma odasının 22, diğer odalar ise 18-19 derece olması yeterlidir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Gemi İnşaatı Mühendisliği Maaşları

Gemi inşaatı mühendisliği nedir? Gemi inşaatı mühendisleri, her türden askeri, sivil deniz araçlarını ve araçlara ait makineleri, bunlara bağlı olan diğer tüm ekipmanları tasarlayan, planlayan...

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliğinden mezun olan öğrencilerin iş olanakları fazlasıyla geniştir. Geleceğin mesleği olarak görülen bu mühendislik bölümünden henüz mezun sayısının az olması, mezun olan...

İnşaat Mühendisliği Maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları özel kurumdan kamu kurumuna, ofis hizmetlerinden saha hizmetlerine, farklı belgelenmiş vasıflardan aile ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren bir tabloya sahiptir. Aşağıda...

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli...