Kuantum Dolanıklık

1228

Kuantum ışınlanma diğer bir adıyla kuantum dolanıklık insanların bir kısmını heyecanlandırırken bir kısmının da kafasını kurcalamaya yeten bir kavramdır. Henüz yeterince iyi anlaşılabilmiş bir olgu olmamasına rağmen gelin bu konuya bir açıklık getirelim. Kilometrelerce uzaklıkta birbiriyle hiçbir teması olmadan etkilenebilen iki parçacık düşünün. Çoğu bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz o sahneleri aklınıza getirin. Ne kadar imkansız görülse de evet.

Kuantum ışınlama

Kuantum evreninde bir ışınlanma gerçek olabilir ve hata bu ışınlanmanın (dolanıklığın)  kuantum bilgisayarların çalışabilmesinde de da büyük bir payı vardır. Kuantum dolanıklık, iki kuantum parçacığının birbirlerine bağlıymışçasına etkileşen, görünen bir etki olmaksızın herhangi bir parçacık üzerindeki ölçümün, birbirlerine ne kadar uzakta olursa olsun diğer parçacığı da etkileyebildiği bir olgudur.

Kuantum Dolanıklık

Kafa karıştırıcı gibi gözükse de bir foton kendinden daha düşük enerjili iki fotona ayrılarak da dolanıklık elde edilebilir. Bununla ilgili olarak Einstein’ın “belli bir mesafedeki hayaletsel eylem” diyerek de alaycı bir ifadeyle belirtiği bu olay tam aksine Erwin Schrgdinger ve John Bell gibi bilim insanları tarafından da destek görmüştür. Birbirleriyle zıt etki kurabilen ve aynı anda etkilenebilen bu parçacıkların bulundukları durumları da bilebiliriz. Örneğin ölçümü yapılan dolaşık parçacığın momentumunun diğer bir dolaşık ikizinin de momentumunun bilgisine ulaşabiliriz. Aynı zamanda da konumlarının, spinlerinin, vb gibi birçok fiziksel güzelliğinin de bilgisini edinmemiz mümkündür.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse zıt spinlere sahip iki elektron bulunabilir buradaki asıl ilgi çekici olay ise bu iki elektrondan birinin diğeri üzerinde oluşturduğu bir etkiyle ikiz dolaşık elektronunun da spin (dönüş) yönünü değiştirebilir. İşte buna iki elektronun da birbirlerine bağlı olarak hareket etme durumu yani dolanık olma durumu denir. Kanada ve Çin’de ve daha birçok yerde bu konuyla ilgili birden fazla deney yapılmıştır ve halen daha yapılmaya devam edilmektedir. Şu ana kadar yapılan deneylerden biri de iki farklı adada (La Palma- Tenerife) bulunan parçacıklarla yapılan deneydi. Aralarında 143 km bulunan bu parçacıkların zıt bir şekilde birbirlerine doğru yaklaştıkları dedektörlerin ölçümüyle kanıtlanmış oldu. Böylelikle kuantum dolanıklık devrimi başlatıldı.

4 Yorum

  1. Emeğiniz İçin Teşekkürler;
    Bence Işınlanma değilde zamanda yolculuk, yani zamanda sıçrama teorisi mantıklı, zaman ve mekan oluşmuşken başlangıç ve son belli, yol almak için maddenin plazma hali yani 4 element üzerindeki tepkisini düşünülerek çalışmalar yapılır ise imkansız olarak düşündüğümüz gerçekler çok yakında günlük alışkanlıklarımız olabilir.

  2. Işık teorisi
    Aynanın yüzeyi bizim için düz olsada ışığı oluşturan fotonlar için düz değildir. Fotonlar atomların çevresinde dönen elektronların teması ile yansırlar. Fotonun boyunu insan kadar alırsak elektron gemi yörünge ise atmosferin sınırı olur. Üstelik saniyede 1 trilyon kez atom çevresinde dönen elektron ışık hızı ile hareket eder. bir ferrarinin pinpon topunu son sürat fırlatması gibi gelen ffotonu iter. Sonuç olarak aynadan her yöne dağınık yansıtır. Hiç bir yüzey düzgün yansıtma sağlayamaz. aynaya bakınca suratımızı görmemeliyiz. Gökkuşağıda aynı şekilde asimetrik olarak düşen milyonlarca yağmur damlası ışığı asimetrik kıracağı için tek bir gökkuşağı oluşamaz dağınık alacalı bulacalı görüntü oluşmalıdır en önemlisi ise kamera radyo teleskop gözlem araçlarımız elektron etkileşimi ile çalışır. ışıktan hızlı cisimleri göremez. çünkü elektron etkileşmez. kemalbeziroglu. wordpress. com enerjimerkezim. blogspot. com

  3. Olağandışı görünen olayları olağan hale getirilecek çalışkan ve özverili bilim insanlarının artması dileğiyle.

  4. Bugün bu düşünce, olağandışı gibi görünüyor olsa da düşünen beyinler ve çalışkan bilim insanlarının bunu en kısa sürede yaşamda olağan hale getireceklerinden hiç şüphem yok.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.