Sanayileşme Nedir

1995
Sanayileşme

Basit anlamda sanayileşme, el aleti ile üretim yapmaktan makineye geçiş olarak tanımlanabilir. 17. Yüzyılda sanayileşmeden önce her üretim el aleti ile hazırlanmış ekipmanlarla yapılırdı. Teknolojinin gelişmesi ile çeşitli makineler yapıldı. Ayrıca nüfus artışı toplumun ihtiyaçlarını da arttırmıştı. Bu makineler ile üretim daha da hızlanmış ve serileşmiştir.

sanayileşme nedir

Sanayileşmeyi kısaca şöyle anlatabiliriz. Nüfus artışı ile toplumun artan ihtiyaçları aynı zamanda kapitalizme ciddi bir gelir kapısı yaratmıştır. Daha çok ürün üretme ihtiyacı ortaya çıktı. Buharlı makinelerin geliştirilmesi zamanla üretimde yeni fikirlerin gelişmesini sağladı. Makinelerde kullanılan dişli sistemi saatçilerin yıllardır kullandığı bir teknikti. Buharlı makinelerle dişli sistemleri birleştirildi ve kendinden tahrikli seri üretim yapabilen makineler geliştirildi.

Her alanda bu makineler değişik üretim versiyonlarına göre geliştirildi. Zamanla buharlı makinelerin yerini elektrikli motorlar aldı. Günümüzde her makine bilişim ürünleriyle birleştirilmiş ve otomatik sistemlere dönüştürülmüştür. Bilişim makinelerin çalışmasını fazlasıyla hızlandırmıştır, ayrıca temizlik ve bakım haricinde makinelere el sürülmemektedir. Bu şekilde üretimin, makineler ile otomatik düzende yapılıyor olması sanayileşmeyi sağlamıştır.

Sanayileşme aynı zamanda insan yaşamını da farklı etkilemiştir. Üretim tesislerinde çalışan işçilerin, işlerine kolaylıkla gidip, gelebilmesi için yakın bölgelerde yeni konutlar yapılmıştır. Yeni yerleşim yerlerinin yapılması ve üretim tesislerinin bu şekilde kurulması şehirleşmenin de artmasını sağlamıştır. Aynı zamanda bu gelişmeler ulaşım, sağlık ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması için yeni sektörlerin ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

Her yeni ihtiyacın karşılanabilmesi için makinelerin kullanıldığı tesisler kurulmuştur. Yine sanayileşmenin getirdiği şehirleşme ile telefon ve posta teşkilatları da yeniden tasarlanmıştır. Birçok sistemin elektrikle çalışıyor olması elektrik dağıtımı için yüksek kapasiteli tesislerin kurulmasına sebep olmuştur. Bu tesislerde hem elektrikli makineler hem de elektrikli motorlar kullanılmaktadır. Tüm bu gelişmelerin bir arada olması sanayileşme denir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.