Lazer Kesim Nedir, Nasıl Çalışır

58075
lazer-kesim

Lazerler birçok amaç için kullanılır. Kullanım amaçlarının başında plakaları kesmek vardır. Yumuşak çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum plaka üzerinde lazerle kesme işlemi son derece doğrudur, mükemmel kesim kalitesi sağlar, çok küçük bir kenar genişliği ve küçük ısı etkisine sahiptir ve çok karmaşık şekilleri ve küçük plakaları kesmeyi mümkün kılar.

“LASER” sözcüğünün anlamı  “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” yani radyasyonun uyarılmış emisyonuyla ışık yükseltmesidir. Peki bir lazer ışını çelik bir levhayı nasıl keser?

Lazerli Kesici Nasıl Çalışır

Lazer ışını, tek bir dalga boyunda bir ışık veya çok yüksek yoğunluklu bir ışık sütunudur. Tipik bir CO2 lazerinde, bu dalga boyu ışık spektrumunun infra-red yani kızıl-kırmızı kısmındadır, bu nedenle insan gözü için görünmezdir. Işın kısmını oluşturan lazer rezonatöründen, makinenin Işın yolu boyunca ilerlediğinden ışının çapı sadece 1/4 inçtir. Işın plakaya odaklanmadan önce, çeşitli aynalar veya “Işın bükücüleri” tarafından farklı yönlerde döndürülebilir. Odaklanmış lazer ışını, tablaya çarpmadan hemen önce bir bölmenin deliğinden geçer. Bu bölme deliğinden akan da Oksijen veya Azot gibi sıkıştırılmış bir gazdır.

lazerli-kesici-nasil-calisirLazer ışınının odaklanması özel bir mercek veya eğimli bir ayna ile yapılabilir ve bu lazer kesme kafasında gerçekleşir. Işın, odak noktasının şekli ve o noktadaki enerjinin yoğunluğu mükemmel şekilde yuvarlak ve tutarlı olacak ve nozzule içerisinde ortalanacak şekilde tam olarak odaklanmalıdır. Geniş ışını tam noktaya odaklayarak, o noktadaki ısı yoğunluğu yükseltilir. Güneş ışınlarını yaprağa odaklamak için bir büyüteç kullanmayı ve bunun nasıl bir ateşe başlayabileceğini düşünün. Şimdi 6 KW’lık enerjiyi tek bir noktaya odaklamayı düşünün ve o noktanın ne kadar sıcak olabileceğini hayal edin.

Yüksek güç yoğunluğu, hızlı ısıtma, eritme ve malzemenin kısmen veya tamamen buharlaştırılmasına neden olur. Yumuşak çeliği keserken, lazer ışınının ısısı tipik bir “oksijen yakıtı” yakma işlemini başlatmaya yeterlidir ve oluşan bu yüksek kesiciliğe sahip ışın, metali kolaylıkla kesebilmektedir. Paslanmaz çelik veya alüminyum kesilirken, lazer ışını materyali basitçe eritir ve eritilmiş metali kırpmak için yüksek basınçlı azot kullanılır.

Bir CNC lazer kesici üzerinde, lazer kesme başlığı kesilmesi istenilen metal parça üzerinde hareket ederek kolaylıkla kesebilir. Kapasitif bir yükseklik kontrol sistemi, bölme ucu ile kesilen plaka arasındaki mesafeyi korur. Bu mesafenin önemi kesim kalitesi açısından önemlidir çünkü odak noktası iyi ayarlanmadığı taktirde kesimden verim alınamaz . Kesim kalitesi, odak noktasını plakanın yüzeyinin hemen üstünden, yüzeyde veya yüzeyin hemen altından kaldırarak veya düşürerek arttırılabilir veya azaltılabilir.

Kesme kalitesini de etkileyen pek çok parametre vardır, ancak tüm bu parametreler doğru bir şekilde kontrol edildiğinde lazer kesim işlemi kaliteli, güvenilir ve kusursuz olmaktadır.

4 Yorum

  1. Yazı için teşekkürler, bir şey soracağım Almira lazer diye bir marka var oradan makine almayı düşünüyorum. Markayı tanıyor musunuz acaba? Çevremde ki bir kaç arkadaşım verdikleri hizmet kalitesinin iyi olduğunu söylediler ama emin olamıyorum :( Yardımcı olursanız sevinirim

  2. Video güzel ama daha güzel anlatılabilirdi… Lazer kesim konusu daha derin bi konu ama yinede muhendisbeyinler.net ailesine teşekkür ederim ..
    Galvo Lazer Konusunda Türkiye de Necati Sarıkaya dan başkasını tanımam .. Daha doğrusu yurt dışından getirdiği lazer kesim teknolojisi hakkında pazarlama gücü ve bilgisi çok fazla .. Böyle bir teknolojiyi iyi kullanmak ülke ekonomisine çok katkı sağlayacaktır ..

  3. Konuya olan ilgine saygı duydum kardeşim. Fakat yazı bir çevirici program ile İngilizceden Türkçeye çevirilmiş gibi. Anlam bütünlüğü sağlanamamış ve aktarılması istenen noktalar aktarılamamış. Bir lazer rezanatörü/ kesici kafa üretimi yüksek mühendislik kabiliyetine ve birikime dayanmaktadır. Üzerinde yıllar harcanmış olan bir konuyu böyle bir Türkçe ile ve fazlası ile üstünkörü bir şekilde ele alman hoş olmamış. Mümkünse yazıda yapılması gereken düzenlemeleri tamamlayıp tekrar paylaşmanı öneririm.

    • Bütün mühendislik alanları basit seviyede bir girişten başlar, lazerler de ışık ve aynanın birer oyunu

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.