Mercedes “Digital Light” Teknolojisi

0
1

Merhaba mühendis beyinler okuyucuları; Mercedes geleceğin far teknolojisi ”Dijital Işık” sistemini geçen günlerde prototip olarak duyurdu. İki milyon piksellik çözünürlüğe sahip olan sistem yolla yolun durumuna, yayalara, trafik durumuna, navigasyona göre şekil alıp uyarıları yansıtabiliyor.

Mercedes-Benz geliştiricileri için araç ışığının geleceği için HD kalitesinde göz kamaşmayan ışıkta yattığını söylüyorlar. Devrim niteliğindeki far teknolojisi maksimum performans ile parlıyor ve iletişim de öncülük edip sürücü yardımını kolaylaştırıyor. Mercedes-Benz’in yeni HD far üretimi, bir milyondan fazla aynadan oluşmaktadır. Dinamik ışık fonksiyonları için gerekli akıllı kontrol mantığı Mercedes-Benz’in kendisi tarafından geliştirildi. Algoritmalar, araç sensörlerinden çevresi hakkında ayrıntılı bilgi alıp ve gerçek zamanlı olarak iki milyondan fazla pikselden her biri için parlaklık değerini hesaplamaktadır.

Digital Light içerisinde ki algoritmada sayısız olasılıkta ki senaryoları barındırıyor. Bu dinamizm ve hassasiyet, bu akıllı sistemi, çevredeki koşullara mükemmel şekilde uyum sağlıyor ve yüksek çözünürlüklü ışık dağılımı sağlamak için sınırsız olanaklar sunmakta. Daimler AG’nin araç işletim sistemleri şefi Gunter Fischer, “Ön farlar farın teknolojisi değil, arkasındaki dijital zeka” diyor. Yenilik, Mercedes-Benz tarafından iki ortak şirketle birlikte geliştirildi.

Digital LightSistem trafik güvenliğine yönelik katkılarda sağlamaktadır. Güvenlik amaçlı da kullanılabilen sistem öndeki araca fazla yaklaşma durumunda yol üzerinde bir görsel uyarı oluşturuyor. Dar bir yolda giderken sürücüye yardım amaçlı da çalışan sistem bu gibi bir durumda arabanın genişliği kadar araç geçebileceği şekilde çizgi oluşturuyor. Yayalara yol verme durumunda da aktif olan sistem, yayanın geçmesi için yol yüzeyine bir yaya geçidi görseli yansıtıyor. Bu sistem ileriye yönelik otonom sürüş modüllere yönelik önemli katkılar sağlamaktadır.

Sistem videosu:

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.