Ana Sayfa Mühendislik Mühendislik Tamamlama

Mühendislik Tamamlama

Mühendis olmak zor değil, artık çoğu insan mühendislik okumadan mühendis olabilecek. Bu durum mantık açısından ilk bakışta garip görünse de çok gerçek ve olacak bir durum. Tabi ki bu insanlar normal hiç okul okumamış insanlar olmayacaktır. Bunun için de bazı koşullar var tabi ki.

Kim mühendis olabilir?

Her hangi bir üniversitenin mühendislik fakültesini kazanan ve bu fakültede bulunan her hangi bir mühendislik programını başarılı bir şekilde bitiren herkes mühendis olabilir. Bunun dışında yeni gelen bir sınav yönetmeliği ile üniversitelerin teknik öğretmenlik bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olanlar bir sınava tabi tutularak ve bu sınavdan başarılı olarak mühendis olabilirler. Tabi bu durumda da tek başına sınavdan başarılı olmaları yetmeyecektir. Sınavdan başarılı olan her bir aday bir mühendislik bölümüne giriş için hak kazanmış duruma gelir.

bm-institute

mühendislikPeki, bu sınav nedir? Nasıl yapılır?

Adayların girecekleri bu sınav mühendislik tamamlama sınavı adı altında ÖSYM’nin yaptığı bir sınavdır. Peki, mühendislik tamamlama nedir? Teknik öğretmenlik programından mezun olan mühendislik bölümlerini kazanmak isteyen adaylara özel olarak yılda sadece bir kere ÖSYM’nin merkezi bir şekilde uyguladığı sınavdır. Sınav yaz aylarına doğru Ankara da yapılmaktadır.

siber güvenlik

Sınavın içeriği nasıldır?

Sınav 60 sorudan oluşmaktadır. Adaylara bu 60 soruyu çözmeleri için ÖSYM 90 dakika vermiştir. Sınav tamamen çoktan seçmelidir ve adaylara sınav kâğıdı yanında cevapları işaretlemeleri için optik kâğıtlar da verilecektir. Bu optik kâğıtlar adaylara özel olarak dağıtılacaktır.

Sınav sonuçları ne kadar geçerlidir?

Mühendislik tamamlama sınavı sonuçlarını bir aday sonuçlar açıklandıktan itibaren diğer sınava kadar yani bir yıl müddetle kullanabilir. Yani sonuçlar bir yıl geçerlidir diyebiliriz.

Hala daha mühendislik tamamlama nedir? Sorusu için net bir cevap alamayanlar var ise durumu kısa şu şekilde özetleyelim. Mühendis olmak isteyen teknik öğretmenler için uygulanan bir sınavdır.

Bu sınav sonucunda mühendis olmaya hak kazanan teknik öğretmenler bir üniversitenin mühendislik fakültesinde kendi teknik bölümüne göre mühendislik programlarına kayıt olurlar. Daha sonra normal eğitimlerini alırlar ve başarılı bir şekilde bitirdikleri taktir de mühendis olurlar.

arıcılık malzemeleri
Elif Alkan
Elif Alkan
Merhabalar, YTÜ'de Elektrik Mühendisliği okumaktayım. Tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım :)

5 Yorum

  1. 1996 yılında Gazi Üniversitesine girdiğimde bu günkü kadar çok sayıda Makina Mühendisliği bölümü yoktu. Bir çoğumuz 28 şubat yüzünden mühendislik bölümlerine giremedik çünki ÖYS sınavı puan hesaplamalarında Makina Mühendisliği bölümünü seçtiğimizde puan kırıldığı için mecburen Teknik Eğitim Fakültelerini seçmek zorunda kaldık. Aldığımız eğitim şu an bir çok makina mühendisliği bölümünden daha iyiydi. Teknik öğretmenlik mezunları ile makina mühendislik bölümü öğrencilerini kıyaslarken ODTÜ , İTÜ mezunları ile Sakarya , Kütahya vb. makina mühendisliklerini de kıyaslayınız lütfen.Hepsi makina mühendisi neticede.
    Şu an için Uludağ üniversitesi Makina mühendisliğinde okuyorum. ALES ile girdim , Yabancı dil yani hazırlık sınıfını geçtim ve bazılarını zaten aldığım 15 ”en zor dersi” tamamlayarak diploma alacağım. Yani bu iş öyle kolay değil. Ayrıca 2 yıllıktan yatay geçiş yapıp makina mühendisliği okunabiliyorsa bizimde bu hakkımız abes olmasa gerek. Saygılarımla.

  2. Teknik eğitimle ilgili bir bilgisi olmayan çeşitli platformlarda ezbere sallamasyon yorum yazanlara ithafen yazıyorum. Öncelikle Teknik eğitim fakülteleri öss sınavında yüksek puanlarla öğrenciler almış fakültelerdir (Bölüme göre farkılık gösterir). Türkiye de sayıca da az bulunan fakültelerdir (2016 yılında kapatılmıştır). Eğitmenleri ciddi oranda mühendislik kökenli hocalardır, klasik eğitim fakülteleri gibi değillerdir adı üstünde teknik ağırlıklı bir programları vardır. Bazı dersleri, kendi bünyesindeki mühendislik kökenli hocaların haricinde, Mühendislik fakültesinden gelen hocalar vermektedir. Eğitim, Mühendislik fakültesindeki gibi ciddidir. Tamamlama eğitiminde ortalama 15 ders alınmaktadır. Bu derslerin hali hazırda 4-6 tanesi teknik eğitim fakültelerinde verilmiş derslerdir. Bu arada ben bilgisayar öğrt. mezunuyum Mühendislik fakültesindeki elektronik mühendisliği bölümündeki bazı öğrenciler sayısal devreler nesne yönelimli programlama derslerinde bizden yardım istemekteydiler bizim dönemimizde, özellikle labaratuvar uygulamalarında. İşin diğer tarafı bir mühendislik mezunu veya fen-edebiyat mezununu pedagojik formasyon alıp öğrenmen olabiliyor da neden bir teknik eğitim mezunu fark dersleri alıp mühendis olamıyormuş? Bir diğer durumda şu, geneli ortalama bir liseden bile kötü olabilen ön lisans mezunları dgs ile mühendis öğretmen vb çeşitli fakültelere girip lisans mezunu olabiliyor hemde her sene uygulanıyor bu, sayıca da teknik eğitimliler den çok çok daha fazla bi kitleden bahsediyoruz, yani bu durumu garipsemeyip mühendislik tamamlamaya çamur atanlar açıkçası çok komik oluyorlar.

  3. Arkadaşlar 1997 yılında 482 puanla Gazi ünv. Tek.Eğt. fak. Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğini Kazandım. Sanırım o sene Tıp fakulteleri 465 lerden başlıyordu. Şimdi mühendislik tamamlamaya başvurdum verdikleri 15 dersin 12 yada 13 tanesini ben almışım zaten. Ben bu fakulteye giderken kanunen mühendis olma hakkımın olduğunu bilerek gittim ve hem mühendis hem öğretmen olmak için teknik eğitim fakultesini seçtim.

  4. Merhabalar,
    Marmara Teknik Eğitim fakültesi Elektrik Öğretmenliği bölümüne DGS sınavı ile geçmiş ve mezun olmuş bir teknik öğretmen olarak konuşuyorum. Burada veya başka platformlarda teknik öğretmenleri aşağılayan konuşmalara rastlıyorum. Öncelikle burada yazdıklarımı kendimi savunma amaçlı yazmadığmı bilmenizi isterim. Hiç bir çaba göstermeksizin özel bir üniversitede mühendislik okuyan veya devlet üniversitesini okumuş ama herhangi bir iş tecrübesi olmayan arkadaşlara bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Tabi bu söylediklerim bütün mühendislik fakültesi mezunu arkadaşlara söylenmiş şeyler değil içlerinde gerçekten zeki ve işini dört dörtlük yapabilecek olanları var fakat bazıları kendilerini gerçek bir mühendis olarak görüp, ülkeye ve çevresine kendisinden daha çok faydası bulunan teknik öğretmenlere çamur atmaktadır. Emin olun bu çamur kampanyası başlatan sözde mühendisler MTS sınavına girseler sınavın aslında kolay bir sınav (yerleşme kıyaslama açısından) olmadığını anlayacaklar. Gerçek bir mühendis zaten iyi olduğu için böyle meydanlarda T cetveli kırma atma veya farklı platformlarda teknik öğretmenleri aşağılama moduna düşmez. Kendini de düşürmez. Çünkü o kadar boş vakti yoktur. Bırakın bu yarışta iyi olan kazansın. Siz kendi alanınızda iyiyseniz zaten bir yerlere gelirsiniz. Mühendisk olmak için yeterli birikiminiz yoksa yırtın atın o diplomayı vatana millete daha cok faydanız olur. Malesef ülkemizde mühendisliğin tanımını yapamayacak çakma mühendislerin sayısı oldukça fazladır. Saygılar..

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü...

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Merhabalar bu yazımda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında internetten yaptığım bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlere bilgi vereceğim. Bu bölümü bitiripte çalışan arkadaşlar...

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli...

Tekstil Mühendisliği‎ Maaşları

Tekstil Mühendisliği, üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi...