Ana SayfaMühendislikMühendislik Tamamlama

Mühendislik Tamamlama

Mühendis olmak zor değil, artık çoğu insan mühendislik okumadan mühendis olabilecek. Bu durum mantık açısından ilk bakışta garip görünse de çok gerçek ve olacak bir durum. Tabi ki bu insanlar normal hiç okul okumamış insanlar olmayacaktır. Bunun için de bazı koşullar var tabi ki.

Kim mühendis olabilir?

Her hangi bir üniversitenin mühendislik fakültesini kazanan ve bu fakültede bulunan her hangi bir mühendislik programını başarılı bir şekilde bitiren herkes mühendis olabilir. Bunun dışında yeni gelen bir sınav yönetmeliği ile üniversitelerin teknik öğretmenlik bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olanlar bir sınava tabi tutularak ve bu sınavdan başarılı olarak mühendis olabilirler. Tabi bu durumda da tek başına sınavdan başarılı olmaları yetmeyecektir. Sınavdan başarılı olan her bir aday bir mühendislik bölümüne giriş için hak kazanmış duruma gelir.

mühendislikPeki, bu sınav nedir? Nasıl yapılır?

Adayların girecekleri bu sınav mühendislik tamamlama sınavı adı altında ÖSYM’nin yaptığı bir sınavdır. Peki, mühendislik tamamlama nedir? Teknik öğretmenlik programından mezun olan mühendislik bölümlerini kazanmak isteyen adaylara özel olarak yılda sadece bir kere ÖSYM’nin merkezi bir şekilde uyguladığı sınavdır. Sınav yaz aylarına doğru Ankara da yapılmaktadır.

Sınavın içeriği nasıldır?

Sınav 60 sorudan oluşmaktadır. Adaylara bu 60 soruyu çözmeleri için ÖSYM 90 dakika vermiştir. Sınav tamamen çoktan seçmelidir ve adaylara sınav kâğıdı yanında cevapları işaretlemeleri için optik kâğıtlar da verilecektir. Bu optik kâğıtlar adaylara özel olarak dağıtılacaktır.

Sınav sonuçları ne kadar geçerlidir?

Mühendislik tamamlama sınavı sonuçlarını bir aday sonuçlar açıklandıktan itibaren diğer sınava kadar yani bir yıl müddetle kullanabilir. Yani sonuçlar bir yıl geçerlidir diyebiliriz.

Hala daha mühendislik tamamlama nedir? Sorusu için net bir cevap alamayanlar var ise durumu kısa şu şekilde özetleyelim. Mühendis olmak isteyen teknik öğretmenler için uygulanan bir sınavdır.

Bu sınav sonucunda mühendis olmaya hak kazanan teknik öğretmenler bir üniversitenin mühendislik fakültesinde kendi teknik bölümüne göre mühendislik programlarına kayıt olurlar. Daha sonra normal eğitimlerini alırlar ve başarılı bir şekilde bitirdikleri taktir de mühendis olurlar.

arıcılık malzemeleri
turhost
elif alkan
Elif Alkan
Merhabalar, YTÜ'de Elektrik Mühendisliği okumaktayım. Tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım :)

7 Yorum

guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hderkan

Yaşım 35

2000 – 2003 Meslek lisesi – Metal İşleri mezunu

2004 – 2007 Uludağ Üni – Endüstriyel Kalıpçılık mezunu

2008 – 2013 Gazi Üni – Metal Öğretmenliği mezunu

2020 – 2021 Sakarya Üni – Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (Mühendislik Tamamlama) okumuş ve hepsinden mezun olmuş biri olarak;

28 Şubatın garabetinin bana kaybettiklerimden çok kazandırdıkları yukarıdaki yazdıklarımdır.

Başka da söyleyeceğim bi’şey yok.
Selam olsun tüm Teknik Öğretmen arkadaşlarıma.. Kalın sağlıcakla.

osman karaca

1996 yılında Gazi Üniversitesine girdiğimde bu günkü kadar çok sayıda Makina Mühendisliği bölümü yoktu. Bir çoğumuz 28 şubat yüzünden mühendislik bölümlerine giremedik çünki ÖYS sınavı puan hesaplamalarında Makina Mühendisliği bölümünü seçtiğimizde puan kırıldığı için mecburen Teknik Eğitim Fakültelerini seçmek zorunda kaldık. Aldığımız eğitim şu an bir çok makina mühendisliği bölümünden daha iyiydi. Teknik öğretmenlik mezunları ile makina mühendislik bölümü öğrencilerini kıyaslarken ODTÜ , İTÜ mezunları ile Sakarya , Kütahya vb. makina mühendisliklerini de kıyaslayınız lütfen.Hepsi makina mühendisi neticede. Şu an için Uludağ üniversitesi Makina mühendisliğinde okuyorum. ALES ile girdim , Yabancı dil yani hazırlık sınıfını geçtim ve bazılarını zaten aldığım… Read more »

anonim

Herkes kendi işini yapmalı…

anonime kapak

Doğru diyorsun herkes kendi işini yapmalı. Yıllarca formasyon alıp makina öğretmeni olarak atandınız. Size gelince ses çıkartmazsınız bize hak verilince herkes kendi işini yapmalı dersiniz. Sahada bir çok mühendislik boş beyinlerle gezerken biz liseden bu yana meslek dersleriyle çalıştık.Özel sektörde yoğrulduk. Zoruna gidiyorsa mühendis diplomanı yırt at kardeşim…

ali

Teknik eğitimle ilgili bir bilgisi olmayan çeşitli platformlarda ezbere sallamasyon yorum yazanlara ithafen yazıyorum. Öncelikle Teknik eğitim fakülteleri öss sınavında yüksek puanlarla öğrenciler almış fakültelerdir (Bölüme göre farkılık gösterir). Türkiye de sayıca da az bulunan fakültelerdir (2016 yılında kapatılmıştır). Eğitmenleri ciddi oranda mühendislik kökenli hocalardır, klasik eğitim fakülteleri gibi değillerdir adı üstünde teknik ağırlıklı bir programları vardır. Bazı dersleri, kendi bünyesindeki mühendislik kökenli hocaların haricinde, Mühendislik fakültesinden gelen hocalar vermektedir. Eğitim, Mühendislik fakültesindeki gibi ciddidir. Tamamlama eğitiminde ortalama 15 ders alınmaktadır. Bu derslerin hali hazırda 4-6 tanesi teknik eğitim fakültelerinde verilmiş derslerdir. Bu arada ben bilgisayar öğrt. mezunuyum Mühendislik fakültesindeki… Read more »

mustafa

Arkadaşlar 1997 yılında 482 puanla Gazi ünv. Tek.Eğt. fak. Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğini Kazandım. Sanırım o sene Tıp fakulteleri 465 lerden başlıyordu. Şimdi mühendislik tamamlamaya başvurdum verdikleri 15 dersin 12 yada 13 tanesini ben almışım zaten. Ben bu fakulteye giderken kanunen mühendis olma hakkımın olduğunu bilerek gittim ve hem mühendis hem öğretmen olmak için teknik eğitim fakultesini seçtim.

technical teacher

Merhabalar, Marmara Teknik Eğitim fakültesi Elektrik Öğretmenliği bölümüne DGS sınavı ile geçmiş ve mezun olmuş bir teknik öğretmen olarak konuşuyorum. Burada veya başka platformlarda teknik öğretmenleri aşağılayan konuşmalara rastlıyorum. Öncelikle burada yazdıklarımı kendimi savunma amaçlı yazmadığmı bilmenizi isterim. Hiç bir çaba göstermeksizin özel bir üniversitede mühendislik okuyan veya devlet üniversitesini okumuş ama herhangi bir iş tecrübesi olmayan arkadaşlara bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Tabi bu söylediklerim bütün mühendislik fakültesi mezunu arkadaşlara söylenmiş şeyler değil içlerinde gerçekten zeki ve işini dört dörtlük yapabilecek olanları var fakat bazıları kendilerini gerçek bir mühendis olarak görüp, ülkeye ve çevresine kendisinden daha çok faydası bulunan… Read more »

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

hosting

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?