Mühendislik Tamamlama

2045
mühendislik tamamlama

Mühendis olmak zor değil, artık çoğu insan mühendislik okumadan mühendis olabilecek. Bu durum mantık açısından ilk bakışta garip görünse de çok gerçek ve olacak bir durum. Tabi ki bu insanlar normal hiç okul okumamış insanlar olmayacaktır. Bunun için de bazı koşullar var tabi ki.

Kim mühendis olabilir?

Her hangi bir üniversitenin mühendislik fakültesini kazanan ve bu fakültede bulunan her hangi bir mühendislik programını başarılı bir şekilde bitiren herkes mühendis olabilir. Bunun dışında yeni gelen bir sınav yönetmeliği ile üniversitelerin teknik öğretmenlik bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olanlar bir sınava tabi tutularak ve bu sınavdan başarılı olarak mühendis olabilirler. Tabi bu durumda da tek başına sınavdan başarılı olmaları yetmeyecektir. Sınavdan başarılı olan her bir aday bir mühendislik bölümüne giriş için hak kazanmış duruma gelir.

mühendislikPeki, bu sınav nedir? Nasıl yapılır?

Adayların girecekleri bu sınav mühendislik tamamlama sınavı adı altında ÖSYM’nin yaptığı bir sınavdır. Peki, mühendislik tamamlama nedir? Teknik öğretmenlik programından mezun olan mühendislik bölümlerini kazanmak isteyen adaylara özel olarak yılda sadece bir kere ÖSYM’nin merkezi bir şekilde uyguladığı sınavdır. Sınav yaz aylarına doğru Ankara da yapılmaktadır.

Sınavın içeriği nasıldır?

Sınav 60 sorudan oluşmaktadır. Adaylara bu 60 soruyu çözmeleri için ÖSYM 90 dakika vermiştir. Sınav tamamen çoktan seçmelidir ve adaylara sınav kâğıdı yanında cevapları işaretlemeleri için optik kâğıtlar da verilecektir. Bu optik kâğıtlar adaylara özel olarak dağıtılacaktır.

Sınav sonuçları ne kadar geçerlidir?

Mühendislik tamamlama sınavı sonuçlarını bir aday sonuçlar açıklandıktan itibaren diğer sınava kadar yani bir yıl müddetle kullanabilir. Yani sonuçlar bir yıl geçerlidir diyebiliriz.

Hala daha mühendislik tamamlama nedir? Sorusu için net bir cevap alamayanlar var ise durumu kısa şu şekilde özetleyelim. Mühendis olmak isteyen teknik öğretmenler için uygulanan bir sınavdır.

Bu sınav sonucunda mühendis olmaya hak kazanan teknik öğretmenler bir üniversitenin mühendislik fakültesinde kendi teknik bölümüne göre mühendislik programlarına kayıt olurlar. Daha sonra normal eğitimlerini alırlar ve başarılı bir şekilde bitirdikleri taktir de mühendis olurlar.

1 Yorum

  1. Merhabalar,
    Marmara Teknik Eğitim fakültesi Elektrik Öğretmenliği bölümüne DGS sınavı ile geçmiş ve mezun olmuş bir teknik öğretmen olarak konuşuyorum. Burada veya başka platformlarda teknik öğretmenleri aşağılayan konuşmalara rastlıyorum. Öncelikle burada yazdıklarımı kendimi savunma amaçlı yazmadığmı bilmenizi isterim. Hiç bir çaba göstermeksizin özel bir üniversitede mühendislik okuyan veya devlet üniversitesini okumuş ama herhangi bir iş tecrübesi olmayan arkadaşlara bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Tabi bu söylediklerim bütün mühendislik fakültesi mezunu arkadaşlara söylenmiş şeyler değil içlerinde gerçekten zeki ve işini dört dörtlük yapabilecek olanları var fakat bazıları kendilerini gerçek bir mühendis olarak görüp, ülkeye ve çevresine kendisinden daha çok faydası bulunan teknik öğretmenlere çamur atmaktadır. Emin olun bu çamur kampanyası başlatan sözde mühendisler MTS sınavına girseler sınavın aslında kolay bir sınav (yerleşme kıyaslama açısından) olmadığını anlayacaklar. Gerçek bir mühendis zaten iyi olduğu için böyle meydanlarda T cetveli kırma atma veya farklı platformlarda teknik öğretmenleri aşağılama moduna düşmez. Kendini de düşürmez. Çünkü o kadar boş vakti yoktur. Bırakın bu yarışta iyi olan kazansın. Siz kendi alanınızda iyiyseniz zaten bir yerlere gelirsiniz. Mühendisk olmak için yeterli birikiminiz yoksa yırtın atın o diplomayı vatana millete daha cok faydanız olur. Malesef ülkemizde mühendisliğin tanımını yapamayacak çakma mühendislerin sayısı oldukça fazladır. Saygılar..

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.