Ana Sayfa Bilim Nanoteknolojinin Geleceği

Nanoteknolojinin Geleceği

Nanoteknoloji atomik, moleküler ve supramoleküler (çok moleküllü) ölçekte maddenin düzenlenmesidir. Boyutuna göre tanımlanan Nanoteknoloji yüzey bilimi, organik kimya, moleküler biyoloji, yarı iletken fiziği, mikro-imalat gibi farklı bilim alanlarına hitap etmesi sebebiyle doğal olarak kullanım alanı çok geniştir. Nanoteknoloji tıp, elektronik, biomateryaller, enerji üretimi ve tüketici ürünleri gibi uygulamaları barındıran geniş bir yelpazesi ile birçok yeni malzeme ve cihaz yapımı mümkün olacaktır. Nanoteknoloji giysilerden tıp teknolojilerine kadar pek çok alanda yakın gelecekte hayatımızda büyük bir rol oynayacaktır.

Nanoteknoloji ve Sağlık

Nanoteknoloji her şeyden daha fazla sağlık sektörünü daha büyük ölçüde etkileyecektir. Nanoteknoloji için insanların çoğunu ilgilendiren ana konu kanser tedavisinin yapılabilme yeteneğinin ne ölçüde başarılacağıdır. Evet, aslında tam anlamıyla gelecekte kanser tedavisinin büyük çoğunluğunun nanoteknoloji ile halledileceği sanılıyor.

Nanoteknolojik robotlar veya kısa adıyla Nanitler, x-ışınlarına parlayarak ve sadece kanser hücrelerini hedef alarak çevresindekilere çok zarar vermeden onları yok edebileceği keşfedildi. Bu teknoloji ile (x-ışınları hariç) hiçbir radyasyon ve hiçbir kemoterapiyi görmeden hastanın ağrısız bir şekilde tedavi edilmesini sağlayacak. Nanoteknoloji yıllar içinde her derde deva olacak ilaç gibi ünlenecek…

Moleküler gen mühendisliğinin gelişmesi ile “yaşlanma” kavramı ortadan kalkacak, daha uzun ömür ve sağlıklı yaşam olanağı verecek. Vücuda yerleştirilmiş nano algılayıcılar sayesinde hastalıklar önceden tespit edilebilecek, erken tedavi şansı yakalanacaktır. Daha da önemlisi vücudun sadece hasta olan bölgesine inecek olan nano veya mikroskobik boyutlu cihazlar sayesinde diğer dokulara hasar vermeden tedavi etme olanağı sağlanacak.

Nano Sağlık

Güvenlik

Nanoteknoloji “güvenlik” kelimesine yepyeni bir anlam getirecek. Güvenlik kameralarının herşeyi kaydettiğini sanıyorsunuz ama bir bakmışsınız saldırganlar gelip üzerine sprey boya tutuyor… Bu serserilerin bile orada olduğunu bilmeyecekleri kadar küçük boyutlu nano-kameralar olsaydı ne olurdu? İşte gelecekte olması beklenen Nano-kameralar özellikle insan hareketlerini takip ederek durumu polise iletmek ve hatta şüpheli durumları önceden uyarmak için programlanmış bile olabilecek.

Nanoteknoloji bize bir tüy hafifliğinde ancak çelikten yüz kat daha güçlü olacak zırh teknolojilerini yapmaya izin verecektir. Yani bunlar sizi korumak için tehlikeyi göze alan asker veya polislerin görevlerini yerine getirirken daha güvenli olacağı anlamına geliyor.

Hücre Yenileme

Nanobotlar DNA’dan 2,5 kat daha küçüktür. Yani nanobotlar tek tek hücrelerin içine girerek onları tamir edebileceği anlamına geliyor. Bu konsept ile nanoteknoloji hücrelerimizdeki hemen hemen her şeyi tedavi etmesi de mümkün olacak. Nanoteknoloji sadece bedensel hataları düzeltmekle kalmayacak, aynı zamanda insan ömrünü uzatması da mümkün olacaktır.

Nano DNA

Nano Malzemeler

Çok hafif olmasına karşın mukavemetli (dayanıklı) olacak materyaller sayesinde araba, uçak, gemi, helikopter veya uzay teknolojisinde daha düşük maliyette ve daha kaliteli ürünler olarak karşımıza çıkacaklar. Hafif ve sürtünme katsayıları düşük kompozit materyallerin kullanımı ile araçların tasarımsal dirençleri düşecek, çok az enerji tüketimiyle daha uzun ve güvenli yolculuklar yapılabilecektir.

Kir tutmayan yüzey kaplamasıNano Tekstil

Ayrıca lotus çiçeğinin yaprağının hiç ıslanmaması ve kirlenmemesi gibi özellikler nano teknoloji ile taklit edilerek tekstil gibi alanlarda yararlanılması hedefleniyor. Kirlenmeyen elbiseler, ıslanmayan tabaklar, hafif ve esnek kurşun geçirmez yelekler, görünmezlik elbiseleri üretilebilecektir.

Ayrıca bakınız: Nano malzeme nedir

Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar