Nasa Uzaya İlk Ne Zaman Araç Göndermiştir

546
Nasa Uzaya İlk Ne Zaman Araç Göndermiştir

İngilizce açılımı “National Aeronautics and Space Administration” olan ve Türkçe’ye “Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi” olarak çevrilen Nasa, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programlarından sorumlu olan kurumudur. Amerika, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, Sovyet Rusya ile birçok konuda olduğu gibi uzay konusunda da rekabet halinde olmuştur.

Peki, Nasa uzaya ilk ne zaman araç göndermiştir?

Bütün uğraşlarına rağmen Nasa, uzaya ancak rakibinden sonra araç gönderebilmiştir. Sovyet Rusya, Yuri Gagarin isimli kozmonotunu, Amerika’dan önce uzaya göndererek üstünlük sağlamıştır. Buna karşılık Amerika, çalışmalarına hız vererek Alan Shepard isimli astronotunu uzaya göndermeyi başarmıştır.

Yuri Gagarin

Yuri Gagarin:

Tarihler 12 Nisan 1961’i gösterdiğinde Gagarin, Vostok 1 isimli aracıyla ilk uzay yolculuğuna başlamıştır. Kalkıştan birkaç saat sonra 108 dakika kalacağı yörüngeye oturmayı başaran kozmonot, tarihe ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştiren kişi olarak geçmiştir. Gagarin’in dolayısıyla da Sovyet Rusya’nın bu başarısı, tüm dünya da büyük yankılar uyandırmıştır.

Nasa’nın Karşılığı:

Gagari’nin başarısının yaptığı yankıları gören Amerika, uzay çalışmalarını hızlandırarak Alan Shepard isimli astronotunu, balistik bir füze aracılığıyla uzaya fırlatmıştır ancak aracın yörüngeye oturamadan Dünya’ya dönmek zorunda kalması, başarının sönük kalmasına sebep olmuştur. Kararlı şekilde çalışmalarını sürdüren Nasa, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu sefer John Glenn isimli astronotunu, 1962 yılında, daha donanımlı bir uzay aracı olan Friendship ile 4 saat 55 dakika boyunca Dünya yörüngesine oturtarak amacına ulaşmıştır.

Devam eden yıllarda, Nasa çalışmalarına hız verecektir. 21 Temmuz 1969 tarihine gelindiğinde ise tüm dünyanın nefeslerini tuttuğu saatler yaşanacaktır. Amerika, Neil Armstrong adlı astronotunu aya göndermeyi başararak tarihte ilk defa bir gök cismine adım atmayı başaran ülke olma ünvanını alacaktır.

Neil Armstrong

Neil Armstrong’un “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözü, elde edilen başarının insanlık için önemini vurgulamaktadır.

İlginizi çekebilir: Uzaya ilk ayak basan insan kimdir

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.