Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Mühendisliği Uzaya Ayak Basan İlk İnsan Kimdir

Uzaya Ayak Basan İlk İnsan Kimdir

Neil Armstrong… uzaya ayak basan ilk insan kimdir? Sorusunun cevabı.

20Temmuz 1969’da “That’s öne small step for man, öne giant leap for mankind.” (İnsan için küçük bir adım ancak insanoğlu için büyük bir sıçrayış.) Diyerek Ay’a ilk ayak basan insan unvanını almıştır Neil Armstrong.

Neil Armstrong Kimdir?

5 Ağustos 1930’da Wapakoneta, Ohio’da doğdu. Çocukluk yıllarında izcilik yapan Armstrong Purdue Üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olmuştur. 1956 yılında 26yaşındayken bir evlilik yapmıştır. 20Temmuz 1969’da Apollo 11 ile Ay’a ayak basan ilk insan olmuştur. 1971 yılında Cincinati Üniversitesinde profesör​ olarak görev yaparken 1985-86 tarihleri arasında Challengezi kazasında başkan yardımcısı olarak araştırma komisyonunda bulunmuştur. 7 Ağustos 2012de ameliyat olup 18 gün sonra 25 Ağustos 2012 de hayata veda etmiştir.

Ay’a İlk Adım

16Temmuz 1969’da fırlatılan Apollo 11 uzay aracı Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins’i taşımıştır. NASA tüm ihtimaller üzerinde durmuştu fakat Eagle (Kartal) nodülü Ay yüzeyine yaklaştığında kayalıklara iniyor olduğunu fark eden Amstrong güvenli bir iniş gerçekleştirmiştir. Söylediği sözler ise şunlar olmuştur “Burası Sükunet Denizi. Kartal kondu.”

Amstrong o gün Ay’a ilk ayak basan insan olmuştur. O ayak izi Ay yüzeyinden silinmemiştir çünkü uzayda onu silebilecek atmosferik ortam mevcut değildir.

Arda Kalan Gizem

Neil Amstrong’un ölümünün ardından eşi ona ait daha önce hiç görmediği bir çanta bulmuştur. Çantanın içinden çıkanların ne işe yaradığını, ne olduğunu anlamak için 6 ay bir ekip çalışmıştır. Çantadan; içinde Ay’a iniş görüntüsü bulunan bir kamera ve onun objektifi, uzay nodülünün birkaç parçası, astronot giysisinden parçalar ve uzay kabininde uyumak için kullandığı kablolar ve kırılmaz bir ayna çıkmıştır. Amstrong’un çantayı uzayda bırakması bildirildiği halde neden sakladığı bilinmemektedir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

9 Yorum

  1. Aya gidilemedigi konusunda objektif delillerin ne olduğu konusunda bir açıklık getirilebilirse her şey daha anlamlı olacak. Yoksa herkes kendi inandığını veya inanmak istediğini söyleyip duruyor olacak.

  2. Size katılmamak elde değil,teşekkürler güzel yorumunuz için.Zaten şayet çıkılabilmiş olsaydı o yıllardaki teknoloji ile neredeyse 30 yıl geçmiş olan günümüzün o yıllara göre çok gelişmiş teknolojisi ile şu an Ay’a ,hatta Marsa çok rahat seyahat edebilmemiz ya da Ay’da bir Uzay Üssü kurmamız gerekmezmiydi?Şuanki mevcut yakıt enerjisiyle yerçekimini yenebiliyoruz ancak bir başka gezegene hem gitmek hem de dönmek şimdilik pek olası gözükmüyor.O yüzdenStar Trek dizisini hala çok anlamlı ve güzel bulurum.Hoş,biz insanoğlu’nun başka gezegenler ulaşıp onları da mahvetmesini istemem.Cennet dünyamızda birbirimizi öldürüyoruz,doğayı öldürüyoruz ve buna da hala büyük bir hızla devam ediyoruz bir de başka gezeğenlerde olabilmemiz ihtimali bence çok sinir bozucu.Bu dünyayı bile bu halimizle,yapımızla haketmediğimize inanıyorum.

  3. Gösterdiğiniz resim senaryo sahnesinin bir parçasıdır. NASA o yılda Ay`a çıkamamıştır. Diğer ülkelerle yarışma içerisinde olduğu için Ay`a çıkamadıklarını ifade etmeye nedense yüzleri yoktu. Bu yüzden bir senaryo hazırlayıp dizi çekimi gibi Ay`da yapılan yürümeler, zıplamalar ve uzay aracından inmeler olsun senaryonun birer parçasıdır (Araştırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum). Neil Armstrong`un çantası olayı da tamamen bir şehir efsanesidir. Sırf bilgi olsun diye yanlış bilgi, doğru bilgi niyetine aktarılmamalı. Doğru bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz teşekkürler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar