ışık hızı neden ulaşılamaz?

8680
ışık hızı neden ulaşılamaz

Neden ışık hızında seyahat yapılmaz? Belki duymuşsunuzdur ‘’Evrende hiçbir şey ışık hızına ulaşamaz’’.  Aslında ışığa yakın hızlarda gitmemiz bile şu anda bilim kurgunun konusu olsa da teorik olarak hiçbir zaman ışık hızına ulaşamayız. Bunun sebebi ise oldukça basit aslında. Einstein’in meşhur E=〖mc〗^2 denkleminin bir sonucudur bu cümle. Bu formülün ne olduğunu söyleyecek olursak ‘Kütle ve enerji birbirine dönüştürülebilir birimlerdir’ anlamına gelir aslında. Işık hızının karesi (oldukça büyük bir sayı) ve cismin kütlesi bize cismin sahip olduğu enerjiyi verir  E=〖mc〗^2. İnsanlık bunun örneğini Hiroşima’da net bir şekilde görmüştür.

ışık hızı

Neden ışık hızı geçilemez?

0,90 kilogramın %1’inden daha az bir Uranyum bir şehri yerle bir etmeye yetmiştir. Konuya dönecek olursak ışık hızına ulaşamayacağımızın sebebi, bir cismi ne kadar hızlandırırsak kütlesinin de o kadar artacağındandır. Çünkü cismi hızlandırırsak buna bağlı olarak enerjisini de artırmış olacağız. Eğer cismin enerjisi artarsa formülde de görüleceği üzere kütlesi de artar C’nin (ışık hızı) burada tabii değişmeyen bir sabit olduğunu unutmamak lazım. Yani kişi bunu düşünüyormuş.

( Editör notu: kütlenin gerçekte değiştiğinin veya değişmediğini ölçen şuanda bir cihaz veya düzeneğimiz yok. Yalnızca söylediğimiz elimizde olan modelin matematiksel tutarsızlığı sonucudan böyle bir varsayım yapıyoruz. Görecelilik kuramı ile ilgili yalnızca zamanın eğilip bükülmesi ile ilgili yargılar var elimizde. Kullandığımız E=mc^2 formülünün hikayesi; Einstein’ın orjinal latince makalesi ingilizceye çevirilirken enerjinin arttığını söylüyor. Bu bahsettiği enerji kinetik enerjidir. Kinetik enerji elbette hız ile birlikte artar. Fakat makaleyi ingilizceye çeviren kişi fizikçi veya deyim bilmiyorum. Toplam enerji artıyorsa potansiyel enerjide artar gibi yorumda bulunuyor. Hiç Eintein’ın özgün makalesinde olmamasına rağmen kütlenin hız ile artacağını oraya yazıyor. Amacı ise kişiler olayı daha iyi anlasın diye. Einstein’ın kendi yorumu bu değildir, çevirmenin yorumudur. Bu tüm dünyada kitaplarda böyle öğretildi. Hız arttıkça kütlenin artacağı öğretildi.

Ya kütle sonsuz olursa? Kütle sonsuz olayında bir çıkmaz var. Bunu açıklamak içinde şöyle bir durum çekmişler. Şahsi yorumum o da saçma; Kütlenin sonsuza dönüşmesi demek maddenin tamamının enerjiye dönüşmesi demektir. Buda saçma bir şey. Yani ışığın kütlesi sonsuz mu ki?

Işık hızına ulaşmadan bir an önceki halini düşününüz o kadar büyük bir kütleye ulaşacak ki. Yani bu kütleyi nereden toplayacak? Bakın şu olabilir fotonlar yeterince enerjiye sahip ise parçacık veya anti parçacık çiftini oluşturabilir. Ama dışarıdan bir foton mu geliyor hayır. Bir şeyin hızını artırdığınız zaman yeni bir madde yaratabilir misiniz? Ancak yeterli seviyede bir enerji var ise onu kütleye çevirebilirsiniz; proton anti proton, elektron pozitron çifleri oluşabilir. Yalnızca uzunluğun değiştiği deneysel olarak ulaşılan hızda kanıtlanmış. Zamanda öyle. Ama kütle henüz ispatlanamadı. 1996 yılında bir kişi bunu farkediyor. Kişinin ismini unuttum. Yazdığı makalenin çevirisini ocak 1998 tübitak bilim dergisinde yayınlandı. Arşivleri araştırıp bulabilirsiniz. Eski hardiskimde bulunuyor idi eğer bulursam buradan paylaşırım. Not sonu.

Oğuzhan Mallı)

ışık hızı nedir?

Örnek verecek olursak; mesela bir müon taneciğini parçacık hızlandırıcılarda hızlandıracak olursak neler olacağına bakalım. Işık hızının %99 u ile hareket eden bir müon taneciği durmakta olan bir müon taneciğinden 22 kat daha ağırdır. Işık hızının %99,999 u kadar hızla giden bir müon taneciğinin kütlesi 200 kattan daha fazla artar. %99,99999999 u kadar hızla giden bir müon taneciği tam 70.000 kat daha ağırdır. Dolayısıyla ne kadar hızlandırırsak kütlesi o kadar artacağı için bu işlem sonsuza kadar devam eder. Bu yüzden hiçbir şey ışıktan daha hızlı gidemez.

9 Yorum

 1. kütle artacağı için mi ışıktan hızlı gidemez.Işık hızı ile gidiyormuş varsayarsak ulaşacağımız kütlenin ağırlığı ile hesap yaparız.
  yani 1’e yakın diye 0.99999 bilmem kaç kere daha yanına 9 koyarsak kütle artacağı için mi ışık hızına ulaşamayız.? Ne kadar anlamsız çıkarım olmuş kusura bakmayın ama..

  Bu mudur yani ışık hızına ulaşamama sebebi??

 2. Dolayısıyla ne kadar hızlandırırsak kütlesi o kadar artacağı için bu işlem sonsuza kadar devam eder. Bu yüzden hiçbir şey ışıktan daha hızlı gidemez.

  bu neyin cevabı?

 3. Isik hizina ulasamazsiniz bunun nedeni yilardir ortada gozumuzun onunde ama insanlar sadece bildiklerini birlestiremiyor. Cevap cok basit

 4. E=mc^2-na göre
  c^2=E/m
  kütle ile ters aslı olduğu üçün küçük bir kütle ile böyük bir enerji bize işık hızını vere bilir başka bir deyimle hız artdıkca kütle azalıyor ve kütle 0 a yaklaşıyor
  benim fikrimce
  0 bölmenin mükün olmadığı için işık hızına ulaşılamaz
  yani işık hızında geden bir nesnenin yok olması demekdir

  bir düşüncem ise 0 bölmenin mümkün olmadığı yok sonsuza beraber olması gerekıyor ki bu da bizim işık hızında yok olmamız yok zaman ötesine ve ya geri keçmemizle neden oluyor

 5. Öncelikle selamlar…güzel bir yazı…Fakat dikkatimi çeken %99,999=%99,9999999 yani arada bir fark yok…yanlışlığı yoksa…

  • hocam fark olmaz olur mu? ortaokul düzeyi matematikle farkı anlarsınız… %99,9=%99,90000000000000000… oradaki sıfırı artırmanız değişiklik yaratmaz. aynı şekilde %99,99=%99,9900000…. bunun sebebi 1/10 un 10/100 e ya da 100/1000 e eşit olmasıdır. gayet basit bir mantık yani. yine de kafam almadı diyorsanız şöyle açıklayabiliriz. virgülden sonraya (tabi ki de virgülden sonraki rakamların SONUNA) istediğimiz kadar 0 ekleyebiliriz bu fark yaratmaz. ama 0 dan farklı rakamlar eklememiz durumu büyük oranda değiştirir. bir elmanın onda dokuzuyla yüzde doksan dokuzu aynı miktar değildir. arada büyük bir fark vardır. tamamen ortaokul düzeyinde bir matematik. saygılarımla

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.