Ana SayfaKitap ÖzetleriÖğretmenin Bir Bakar Mısın Kitap Özeti

Öğretmenin Bir Bakar Mısın Kitap Özeti

Bu yazım “Öğretmenin Bir Bakar Mısın” adlı kitabın özeti hakkında olacak. Doğan Cüceloğlu’nun kaleme aldığı bu eser, aslında bir eleştiri tarzında olup, günümüz eğitim sistemi hakkında görüşler belirtmektedir. Eğitim ilk olarak ailede başlar daha sonra mekteplerde devam eder düşüncesini savunan yazar, öğretmen ile öğrenci arasındaki o kuvvetli bağı oldukça güzel bir dille eserine yansıtmayı başarmış. Özellikle öğretmen ile öğrenci göz göze geldiklerinde aralarında oluşan o eşsiz bağın aslında öğretmenin öğrencinin kalbini gördüğü an olarak tasvir etmiş yazar.

doğan cüceloğlu

Öğretmenin Bir Bakar Mısın? Kitap özeti aslında bir öğretmenin milyonlarca hayata dokunup, o hayatları nasıl yönlendirdiğini konu ediniyor. Öğretmenler aslında bir nesli yetiştiren kutsal insanlardır şeklinde cümlelere bu eserde sık sık rastlıyorsunuz. Kitapta ayrıca asıl anlatılmak istenen sevginin nasıl da nesillere aktarıldığıdır. Öğretmenlerin sevgisi ile eğitim alan nesillerin nasıl başarılı olduklarıdır.

Öğretmenin Bir Bakar Mısın? Kitap İçeriği

Yazar, bu eserinde öğretmenlerin öğrencileri ile kurduğu ilişkiden sıkça söz ediyor. Kendi hayatı ile ilgili anılara da sıkça yer veren yazar, öğretmenleri ile halen iletişimini kopartmadığından da bahsediyor.  Doğan Cüceloğlu, bu eseri ile aslında öğretmenliğin ne kadar kutsal olduğunu anlatmaya çalışmış.

türkçe öğretmenliği

Bir çok hayata dokunan ve o hayatlara şekil veren öğretmenlerimiz için bizlerin eğitiminin ne kadar önemli olduğu hakkında pek çok anı ve detaya yer verilmiş. Özellikle kendi düşüncelerine sık sık yer veren yazar, bu eserinde öğretmenleri oldukça övmüş ve onlar sayesinde bu günlerde olduğunun altını çizmiş. Bir çocuk için eğitimin ne kadar önemli olduğunu oldukça başarılı bir üslup ile anlatmış.

Öğretmenim Bir Bakar Mısın? Kitap özeti ana hatları ile bakıldığında aslında bir teşekkür eseri olarak da kabul görebilir. Yazar bu eseri ile bir nevi kendi eğitim hayatında katkısı olan öğretmenlerine teşekkür etmiştir. Yüce bir mesleği en güzel yanları ile ele alarak, günümüz eğitim sistemine de değinmeden geçmemiştir.

türkçe öğretmenliği maaşları

Üslubunun sade ve anlaşılır oluşu ile de pek çok yaştan insanın rahatlıkla okuyabileceği bir eser ortaya çıkartmıştır. Eserin en güzel yanı anlaşılabilir oluşu ve sade bir anlatım kullanılmasıdır. Ayrıca yazarın sık sık yer verdiği anılarında geçen öğretmen profilinin oldukça güçlü oluşu da aslında bir hayranlığın anlatılış biçimidir. Öğrendiklerini bu kitap ile okurlarına ve kendi öğrencilerine aktarmayı hedefleyen yazar, bu konuda oldukça başarılı olmuş.

Öğretmenim Bir Bakar Mısın? Kitap Yorumu

2018 yılında raflarda yerini bulan eser, oldukça başarılı bir dil kullanılarak kaleme alınmış. Okuru daha ilk sayfadan kendine hapseden bu kitap, özellikle konu içeriği ile oldukça güzel bir eser olmuş. Öğretmenlerin ne kadar zor bir meslek olduğunun üstünde duran yazar, bu mesleği oldukça yücelterek saygısını belli etmiş. Öğretmenin Bir Bakar Mısın? Kitap özeti tam anlamıyla yazarın okurlarına öğretmenliğin ne kadar yüce bir meslek olduğunu aktarış şeklidir.

Kitap Özeti
Kitap Özeti
Ünlü yazarların kitap özetlerini ele alıyorum. Umarım kitap özetleri sizlerin hoşuna gider.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?