Ana SayfaAstronomi ve AstrofizikHangi Gezegen Kızıl Gezegendir

Hangi Gezegen Kızıl Gezegendir

Gezegenler; Güneş’in etrafında bulunan, Güneş’ten aldıkları ışıkları yansıtan gök cisimleridir. Kendi ışıkları bulunmaz. Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından tanınan, 8 Adet gök cismi yani gezegen vardır. Gezegen olmaları için Güneş’in etrafında dönüyor olma şartı vardır. Belirli bir büyüklüğe de sahip olmalılar. Kendi yörüngelerinde, başka hiçbir gök cismi bulunmamalıdır.

gezegenlerin güneşe yakınlık sıralaması

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından tanınan, 8 Adet gök cismi; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gezegenleridir. Bu gezegenlerinde sadece 6 tanesinde kendilerine ait doğal uydu vardır.

Gezegenler, kendi içlerinde iki kategoriye ayrılırlar.

Kayalık Olan Gezegenler

Dünya
Venüs
Merkür
Mars

Gazlı Olan Gezegenler

Jüpiter
Satürn
Uranüs
Neptün

Bu gezegenler, farklı renklerde görülürler. Bunun sebebi ise, yüzeylerinde veya atmosferlerinde güneş ışığını yansıtma ve emilme sebebiyle farklı farklı renklere sahip olmalarıdır.

Gezegenlerin Renkleri

Merkür: Gri
Venüs: Gri ve kahverengi
Dünya: Mavi, yeşil, beyaz, kahverengi
Mars: Kırmızı ve kahverengi toprak tonları
Uranüs: Mavi, yeşil
Neptün: Mavi
Jüpiter: Turuncu, kahverengi
Satürn: Altın, kahverengi, grimsi mavi

Hangi Gezegen Kızıl Gezegendir? Neden Kızıl Gezegen Olarak Adlandırılır?

Güneş Sistemi’nin, Güneş’ten sonra gelen dördüncü gezegeni Mars, kızıl gezegendir. Sebebi ise; Demir Oksit içeren bir tozla kaplı olmasıdır.

mars

2 adet uydusu bulunur. Vadi, volkan, kutup bölgelerine sahiptir. Aynı zamanda, meteor kraterlerine sahiptir. Dünya dışında, içinde su ve yaşam olma ihtimalinin en yüksek görüldüğü gezegen Mars’tır.

Kızıl gezegen İsmini Roma Mitolojisindeki savaş tanrısı olan Mars’tan almıştır.

Kızıl Gezegen ‘MARS’ 

Astrolojide ise Mars, eskiden öfke ve şiddet temsili olarak görülürdü. Bunun sebebi Eski Romalıların savaş tanrısının adı olmasıydı. Modern Astrolojide ise Mars, eylem ve atılım gezegeni olarak kabulü söz konusudur.

Mars eril bir gezegendir. Güç, cesurluk, enerji, girişim, ateşli, yarışçı özellikler verdiği düşünülür. İyi açılarında, mücadele ve ilerletici özelliği olmakla beraber, karşıt açılarında ani sinir, stres, öfke patlamalarına sebep olabilir. Erkeklerin doğum haritasında kızıl gezegen Mars, bu enerjisini nasıl kullandığını, kadın haritalarında ise ne tür erkeklerden hoşlandığını ve eş durumunu gösterir.

Kızıl gezegen, Akrep ve Koç burçlarının yöneticisidir. Oğlak burcunda yücelir, Boğa ve Terazi’de zararlıdır, Yengeç burcunda ise düşüktür.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?