Oluşum Teorisi

Evren, herzeyi içinde bulunduran sihirli bir yapı bana sorarsanız çok büyüleyici ve ürpertici bir yer, peki ya evrenin sadece bir patlamayla (bigbang) oluştuğunu biliyor muydunuz? Bigbang gerçekleşmeden önce tüm evren sadece bir atom çekirdeği kütlesi kadardı sonrasında hidrojen füzyona girerek helyuma dönüştü, cisim büyümeye başladı ve çok fazla kütle kazandı bunun sonucunda patlayarak 1 mikro saniyenin milyonda birinde bir portakal büyüklüğüne ulaştı.

Bu hızla genişlemeye ve evreni oluşturmaya başladı, bunun sonucunda gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve aklınıza gelebilecek tüm uzay cisimleri oluştu ve şu anda üzerinde yaşadığımız gezegen olan dünya oluştu ama neden? Bunlar yüce bir yaratıcının eseri mi yoksa tüm evren ve bu düzen kazara mı oldu? Bunu cevaplamayı size bırakıyorum ancak size cevap vermeden önce size cevap vermenizde yardımcı olacak birkaç bilgi vermek istiyorum; Her galaksinin ortasında bir kara delik mevcuttur. Kara delik galaksinin ortasında sabitleyici görevi görmektedir ve galaksinin dağılmasını engeller, galaksiler dev kara deliklerin etrafında dönerler.

bigbang teorisi

Kara delikler yaşaması için gerekli besinleri yıldızları ve gezegenleri sindirerek alırlar, öncelikle ortasında bulundukları galaksiyi sindirirler, kendi galaksisini sindirdikten sonra süper bir kütleye sahip olacaklardır ve ya başka bir kara delikle birleşip kütlesini büyütecek ve yeni yıldızları sindirecektir ya da yaydığı Hawking radyasyonuyla kütlesini kaybederek buharlaşacaktır. Bu şekilde tüm kara delikler kendi galaksilerini sindirirler ve birçoğu farklı kara deliklerle birleşerek süper kütleli kara delik oluştururlar. En sonunda evrende sindirilecek bir cisim kalmadığında evrende kalan son kara delik dışarıya Hawking radyasyonu yayamayacaktır.

Bunun nedeni dışarısı diye bir şey olmamasıdır ve kara delik kütle kaybetmez ama kendi kütle çekiminden dolayı çökmeye başlar ve küçülür içindeki elementler daha fazla sıkışamayacak miktara geldiklerinde ise patlar ve işte bu yeni bir evrenin başlangıcıdır. Bu şu demektir; Bulunduğumuz evren ilk evren olmayabilir ve evren kendini her zaman yeniler ve hiçbir tür sonsuza dek yaşayamaz. Albert Einstein‘ın öngördüğü “evren her zaman genişler” kuramı yanlıştır. Bunu şu şekilde değiştirebiliriz “evren büyük patlama’da (bigbang) açığa çıkan kuvvet kadar büyür ve daha sonrasında kendini sindirerek küçülür ve yenilenir.”

kara delik

Eğer kolunuzda altın bir saat varsa bundan kesinlikle gurur duymalısınız çünkü o altının geldiği yer büyük patlamadır. Samanyolu oluşana kadar bir nebulanın içinde beklemiştir. Peki ya bir kara delik oluyor da galaksilerin ortasında oluşuyor? Kara deliklerin oluşması için güneş kütlesinin en az 4 katı büyüklüğünde bir kara deliğin yakıtının biterek Hayatını çöküntüyle bitirmesi sonucunda radyodifüzyon uğraması ve kütle çekimine yenik düşerek içine doğru sıkışması gerekmektedir. Bu yıldızın içinde kütle çekim kuvveti delirmiştir. Artık uzay-zaman kavramından bahsetmek mantıklı değildir. Kara delik içindeki hidrojeni helyuma dönüştürür ve çok fazla sıkışır, en sonunda ortaya kara delik çıkar ve yörüngesindeki tüm gezegenleri içine çeker. Size tanıdık bir cisimden örnek vermek gerekirse; güneşin bir kara delik olması için güneşi bir futbol topu kadar sıkıştırmanız gerekmektedir. Tabii ki bu sadece bir teoridir ispatı üzerinde çalışmalarımı sürdürmekteyim…

Bu teori benim özel fikrimdir ve tüm telif hakkı bana ve yayımladığım mühendis beyinler sitesine aittir kopyalanması veya çalınması durumunda hukuki işlem uygulanacaktır…

6 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?