Oluşum Teorisi

85741
Oluşum Teorisi

Evren, herzeyi içinde bulunduran sihirli bir yapı bana sorarsanız çok büyüleyici ve ürpertici bir yer, peki ya evrenin sadece bir patlamayla (bigbang) oluştuğunu biliyor muydunuz? Bigbang gerçekleşmeden önce tüm evren sadece bir atom çekirdeği kütlesi kadardı sonrasında hidrojen füzyona girerek helyuma dönüştü, cisim büyümeye başladı ve çok fazla kütle kazandı bunun sonucunda patlayarak 1 mikro saniyenin milyonda birinde bir portakal büyüklüğüne ulaştı.

Bu hızla genişlemeye ve evreni oluşturmaya başladı, bunun sonucunda gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve aklınıza gelebilecek tüm uzay cisimleri oluştu ve şu anda üzerinde yaşadığımız gezegen olan dünya oluştu ama neden? Bunlar yüce bir yaratıcının eseri mi yoksa tüm evren ve bu düzen kazara mı oldu? Bunu cevaplamayı size bırakıyorum ancak size cevap vermeden önce size cevap vermenizde yardımcı olacak birkaç bilgi vermek istiyorum; Her galaksinin ortasında bir kara delik mevcuttur. Kara delik galaksinin ortasında sabitleyici görevi görmektedir ve galaksinin dağılmasını engeller, galaksiler dev kara deliklerin etrafında dönerler.

bigbang teorisi

Kara delikler yaşaması için gerekli besinleri yıldızları ve gezegenleri sindirerek alırlar, öncelikle ortasında bulundukları galaksiyi sindirirler, kendi galaksisini sindirdikten sonra süper bir kütleye sahip olacaklardır ve ya başka bir kara delikle birleşip kütlesini büyütecek ve yeni yıldızları sindirecektir ya da yaydığı Hawking radyasyonuyla kütlesini kaybederek buharlaşacaktır. Bu şekilde tüm kara delikler kendi galaksilerini sindirirler ve birçoğu farklı kara deliklerle birleşerek süper kütleli kara delik oluştururlar. En sonunda evrende sindirilecek bir cisim kalmadığında evrende kalan son kara delik dışarıya Hawking radyasyonu yayamayacaktır.

Bunun nedeni dışarısı diye bir şey olmamasıdır ve kara delik kütle kaybetmez ama kendi kütle çekiminden dolayı çökmeye başlar ve küçülür içindeki elementler daha fazla sıkışamayacak miktara geldiklerinde ise patlar ve işte bu yeni bir evrenin başlangıcıdır. Bu şu demektir; Bulunduğumuz evren ilk evren olmayabilir ve evren kendini her zaman yeniler ve hiçbir tür sonsuza dek yaşayamaz. Albert Einstein‘ın öngördüğü “evren her zaman genişler” kuramı yanlıştır. Bunu şu şekilde değiştirebiliriz “evren büyük patlama’da (bigbang) açığa çıkan kuvvet kadar büyür ve daha sonrasında kendini sindirerek küçülür ve yenilenir.”

kara delik

Eğer kolunuzda altın bir saat varsa bundan kesinlikle gurur duymalısınız çünkü o altının geldiği yer büyük patlamadır. Samanyolu oluşana kadar bir nebulanın içinde beklemiştir. Peki ya bir kara delik oluyor da galaksilerin ortasında oluşuyor? Kara deliklerin oluşması için güneş kütlesinin en az 4 katı büyüklüğünde bir kara deliğin yakıtının biterek Hayatını çöküntüyle bitirmesi sonucunda radyodifüzyon uğraması ve kütle çekimine yenik düşerek içine doğru sıkışması gerekmektedir. Bu yıldızın içinde kütle çekim kuvveti delirmiştir. Artık uzay-zaman kavramından bahsetmek mantıklı değildir. Kara delik içindeki hidrojeni helyuma dönüştürür ve çok fazla sıkışır, en sonunda ortaya kara delik çıkar ve yörüngesindeki tüm gezegenleri içine çeker. Size tanıdık bir cisimden örnek vermek gerekirse; güneşin bir kara delik olması için güneşi bir futbol topu kadar sıkıştırmanız gerekmektedir. Tabii ki bu sadece bir teoridir ispatı üzerinde çalışmalarımı sürdürmekteyim…

Bu teori benim özel fikrimdir ve tüm telif hakkı bana ve yayımladığım mühendis beyinler sitesine aittir kopyalanması veya çalınması durumunda hukuki işlem uygulanacaktır…

5 Yorum

 1. Nazik cevabın için teşekkür ederim selim. İnsanların neredeyse tamamının düşmüş olduğu hataya sende düşüyorsun. birileri:
  Einstein 1915 yılında İzafiyet teorisinde açıkça uzay ve zaman kavramlarının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini açıklamıştır.
  dedi diye bu etiket doğrultusunda söylediğini doğru kabul ediyorsun.

  Selim bey; daha uzayın bile olmadığı bir alemde zamandan söz edilemez. bu düşünce zamanı ve uzayı hazırda zaten var, maddeler sadece belli bir şekle giriyor kabul ederler. Benim sana söylediğim başlangıç ise bizim bakış açımıza göre tam bir hiç lik dönemidir. Yani uzay olmadığı gibi enerji, kütle vb. leride yoktur.

  Karadelikleri ise çok yanlış yorumluyorlar. Sizde aynı şekilde bu yanlış yorum üzerinden teori üretiyor veya kabul ediyorsunuz. Karadelik denilen olay çekim kuvveti değil, sadece uzay zaman denilen ve benim oluşum noktaları olarak adlandırdığım yapının (ki bunu esir kavramıyla daha iyi anlarsın) aralarındaki bağların yönüyle alakalı bir durum vardır. Bir benzetme ile şöyle açıklayayım. Mesela bir treni yoldan çıkarmak için gerçekten çok büyük bir gü harcamak gerekir. ama tren yolunu değiştirecek basit bir sistem varsa kol kuvveti ile bile değişir. İşte karadeliklerdeki çekim kuvvetini treni yoldan çıkartmak için harcanacak kuvvete göre değerlendiriyorsunuz ama olan daha farklı.

 2. Yazının tamamını okuyamadım bile. Son cümleni okuyunca “al bir düşüncesiz daha” dedim kendime. Bilmiyorsun, hiç düşünmemişsin bari mütevazi olsaydın. Elalem ne derse aynını yazmışsın. Onlar ne kadar düşünmemiş ise bütün düşünememelerinin altına imza atmışsın.

  Oku şimdi sorularıma cevap ver.

  Zaman diye bir şeyin olmadığı bir alemde saniyenin bilmem kaçta biri kadar diye bir tanımı nasıl yapıyorsunuz? Olmayan bir şeye ait bir tanımlama düpedüz uydurmadır. Sonra tutturmuşsunuz bir nokta. Noktadan patladı falan filan.

  Selimmmm

  Henüz boyutların bile olmadığı bile alemde ne patlamasından söz ediliyor ya hu!!! Bu teoriyi ortaya atanlar insanlar savaşlarda kullandıkları patlamadan başka bir imge ile tanımlayamıyorsa ve bütün dünyaları bu anlamsız imgelerle kuruluysa ki öyledir, neden bunu olduğu gibi alıyorsun. O noktanın şimdiki evrenimizde ki karşılığı nedir? Dahası böyle bir karşılaştırma yapılabilir mi? Hayır. Karadelikler denilen ve gerçekten var mı yok mu belli olmayan bir şeyler üzerine o kadar çok zan yazmışsın ki… Belli bir noktadan sonra patlatmışsın bile. Varlığı ve yokluğu sadece matematik modele dayanan bir oluşumu çok daha ileri götürerek birde patlatmak inan büyük başarı!!!!!

  Kırıcı olduysan kusura bakma. Bütün her şeyi hiç bir düşünce eklemeden olduğu alıp birde böyle sonuna başarı etiketi koyunca cevap yazmak zorunda hissettim kendimi. Yoksa bu tür düşünce(SİZLİK)leri okumam bile.

  • Merhabalar Yılmaz bey, öncelikle yazmış olduğunuz yorumdan dolayı size teşekkür ederim. Ancak makalemin tamamını okusaydınız daha çok bilgi edinebilirdiniz. Sorularınıza cevap vermeden önce size şunu hatırlatmam gerekiyor sanırım. Fizikte hiçbir teorinin doğruluğunu kanıtlayamazsınız ancak ve ancak yanlış olmadığını kanıtlayabilirsiniz. Yani aslında hiçbir teori tam olarak doğru değildir. Sadece olasılıklar vardır ve eldeki mevcut bilgilerimize göre bazı olasılıklar diğerlerinden daha kuvvetlidir. Bu durumu size şu şekilde açıklayabilirim; kara delikler ölebilirler veya ölemezler bunun hakkına bir şeyler öğrenmek için bir teori ortaya atarız ancak bu teorinin doğruluğu tartışılabilir bu sebepten dolayı adı teoridir zaten.

   Şimdi cevaplamamı istediğiniz sorulara gelecek olursak: Zaman diye bir kavramın olduğunun en büyük kanıtı uzaydır. Einstein 1915 yılında İzafiyet teorisinde açıkça uzay ve zaman kavramlarının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini açıklamıştır. Aynı zamanda eğer zaman diye bir kavram olmasaydı hiçbirimiz yaşayamazdık.

   Bir diğer sorunuzda ise kara deliklerin olmadığını ve varlığının sadece matematiksel olduğunu savunmuşsunuz. Bu fikri 1964 yılında kadar ortaya atmış olsaydınız birçok insan size inanırdı ancak 1964 yılında kara delik olarak kabul edilen Cygnus X-I gözlemlenmiştir. Bu durum sonucunda da kara deliklerin var olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanında günümüzde birçok kara deliği gözlemleyebilmekteyiz içlerinde ne olduğunu bilmesek de nerede olduklarını ve neye benzediklerini bilmekteyiz. Hatta kendi galaksimiz olan Samanyolunun ortasında da bir kara delik olduğu bilinmektedir.

   Bu konular hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz bu sitedeki diğer makalelerime bakabilir ya da Hawking, Feynman, Penrose gibi fizikçilerin kitaplarını okuyabilirsiniz.

   İyi Günler Dilerim…

 3. Evrenin büyüyüp belli bir noktadan sonra tekrar küçülüp yeni bir bigbang için hazırlanması benim de aklımdan geçen şeydi. Buna dair bir açıklama varsa da ben rastlamadım. Zaten işim ya da uzmanlığım bu değil. Meraktan astrofiziği okuyorum ve anlamaya çalışıyorum. Bu konuda da aklıma takılan şu oluyor. İlk bigbang ya da evren nasıl ortaya çıktı. Trilyonlarca (belki de çok daha fazla) yıl önce. Metafizik olunca (örneğin dinler) cevap basit. “Allah ezelden beri var, öncesi ya da sonu yok.” Nasıl olduğunu sorgulamaya gerek yok, ilahi bir kudret. Ama fizikte insan bunun cevabını merak ediyor.

  • @Orhan bey iyi günler,
   Bigbang öncesi oluşum süreci ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte bazı teoriler mevcuttur. Ama benim fikrimi soracak olursanız bu bir tesadüf olabilir veya tanrının kudreti olabilir ama kesin olarak bir bilgi veremiyorum. İkinci bölüme olan fikrim şudur: İnsan çok meraklıdır her şeyi merak eder özellikle işin içine uzay giriyorsa evren o kadar büyülü ve muazzam ki bazen yolda yürürken bile kafamı birçok soru tırmalıyor biyere bakarken kara delik görüyorum fizik benim rüyam, bazen de uyanıkken rüyam bu yüzden araştırmalar yapıyorum teoriler üretiyorum ve insanlığa bir nebze katkım olsun diye gece gündüz çalışıyorum umarım bir gün bu sorunun cevabını buluruz. Umarım sorularınıza cevap bulmuşsunuzdur, yorum yazarak düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.