Ana Sayfa Fizik Özel Görelilik Kuramı ve İkizler Paradoksu

Özel Görelilik Kuramı ve İkizler Paradoksu

Albert Einstein’in ‘Özel Görelilik Kuramı‘ ya da bilinen adıyla ‘İzafiyet Teorisi’ ilk kez karşıma çıktığında 11 ya da 12 yaşlarındaydım. Bilginin yalnızca kitaplar, ansiklopediler ya da dergilerden edinilebildiği, dijital bilişim düzeninin henüz isminin bile anılmadığı 70’li yılların sonlarıydı.

1905 yılında ortaya atılan kuram, zamanın sandığımız gibi her yerde ve her koşulda değişmez bir şekilde akıp giden rijit bir şey olmadığını, aksine değişken koşullar altında mutlak olmaktan uzaklaşmaya meyilli bir yapıda olduğundan bahsetmekteydi.

Okuduğum yazılı bu ansiklopedik bilgilere göre sizin zamanınız size, benimki ise bana özeldi. Dünya üzerinde olduğunuz sürece zamanlarınız arasında pek bir fark yok gibiydi ancak, uzaya çıkıp çok büyük hızlarda hareket ettiğinizde dünyadaki gözlemcilere göre çok daha az zaman geçirmiş oluyordunuz. Başka bir deyişle sizin saatiniz dünyadaki saate göre çok daha yavaş çalışıyordu. Aslında bu durum zamanda yolculuğun ta kendisydi. Tabi tek yönde, yalnızca geleceğe.

E=mc² nedir

Bu durum kulağa çılgınca geliyordu haliyle. Ancak sonrasında, o yılların teknolojisiyle bile kuramın defalarca ispatlandığını öğrenmiştim. Mesela çok hassas ölçüm yapan atom saatleri yerleştirilmiş uçaklara havada yaptırılan uçuş testleri sonunda, saatlerin teoriye kafi derecede uygun olarak sapmalar yaptığı kaydedilmiştir. Geçen zaman ve gelişen teknolojiyle birlikte, teorinin kuşku götürür bir tarafı kalmamıştır.

Devam eden bilimsel deney ve araştırmalar sonucunda Einstein, Özel Görelilik Kuramına ivmelenmeyi de dahil etti ve kütlenin olduğu yerde uzay-zamanda bir sapma oluşmasının kaçınılmaz olduğunu ve bunun da kütleçekim etkisinden başka bir şey olmadığını gösterdi. Böylece Genel Görelilik Kuramı açıklanmış oldu(1915). Teoriye göre maddenin varlığı uzayı ve dolayısıyla zamanı büküyordu ve bu kuram kütleçekim dalgalarının varlığına ilişkin önemli bir keşfi bildiriyordu.

100 yıllık teorinin doğruluğu geride bıraktığımız 2016 yılının şubat ayı içerisinde kanıtlanabildi. Einstein’in meşhur yerçekimi dalgalarının ‘Lazer Interferometer Yerçekimi Dalgası Gözlemevi” kısa adıyla (LIGO) çalışma grubu tarafından gözlemlendiği resmen açıklandı. Böylelikle, uzay, zaman, kütle, enerji, ışık gibi pek çok fiziksel kavramın birbiriyle olan temel bağlantıları da açıklanmış oldu.

İkizler Paradoksu
İkizler Paradoksu

Şimdi tekrar başa dönelim ve biraz da ‘İkizler Paradoksu‘ndan söz edelim. Özel Görelilik Kuramına göre zamanın kişisel olduğunu, farklı gözlemciler için farklı şekillerde aktığını ve zamanın mutlak olmadığını söylemiştik. İkizler paradoksu, bu hali anlatan bir fikir deneyidir. Paradoks olarak anılıyor olsa da kesinlikle öyle değildir ve anlatılan olgu tamamen gerçektir. İkizler paradoksu özel görelilik kuramının varlığıyla zaten çözülmüştür.

İkizler paradoksunda dünyada yaşayan ikizlerden birisi bir uzay aracına binip, belirli bir süre (örneğin 1 ay gibi) ışık hızına yakın hızlarda dolaştıktan sonra dünyaya döndüğünde, kendi ikizini süre, hız, ivmelenme değerleri gibi sayısal büyüklüklerin belirleyeceği nispette(örneğin 80 yıl gibi) yaşlanmış olarak bulur. Zamanın mutlak bir olgu olmaması sebebiyle her iki kardeş kendi kişisel zamanlarını yaşamış ve tekrar buluşmuşlardır. Ama aralarında 80 yıl yaş farkı vardır.

Peki asıl soru şu olmalıdır: neden yaşlanan kişi uzayda dolaşan ikiz değildir de, dünyadaki ikizdir? Genel Görelilik bu durumu tek kelimeyle açıklamakta: İvmelenme. Dünyada kalan ikiz çok daha fazla yaşlanmıştır. Çünkü başlangıç ve varış noktaları arasındaki hareketi eylemsizdir. Oysa ki diğer ikiz çok büyük hızlara ulaştığı için bir ivmelenme söz konusudur. Dolayısıyla yolculuk yapan ikiz iki uzayzaman noktası arasındaki vakti daha az ölçümleyecek yani daha az yaşlanacaktır. Özel Görelilik Kuramının varlığıyla deney paradoks olmaktan çıkmış ve gerçek olduğu ortaya konmuştur.

Yazar olarak benim bu makaleden kendi adıma çıkarttığım sonuç şu: Kuramsal Fizik akılalmaz bir hızla çalışmaktadır. O yalnızca matematiksel modellemeler ve fiziğin soyut değerleriyle çalışarak tıpkı bir fener gibi önden ışık tutarak giderken deneysel çalışmaları diğer bilim dallarına bırakmaktadır. Oysa ki ispatlamak için teknolojiye ihtiyacımız var. Hem de günlük hayatımızda kullandığımız teknoloji değil bu, bilim esaslı yüksek teknoloji.

Yukarıdaki örneği düşünsenize; Albert Einstein‘in 1905 yılında düşünüp ortaya attığı bir kuram ancak 101 yıl sonra kanıtlanabildi. O yüzden bütün mühendislerin, teknik insanların ve hatta her bireyin kendi çapında birer bilim insanı gibi düşünmesi ve yaşaması nerdeyse zorunlu gibi. Güvenilir, dürüst, anlaşılabilir, barışçıl, içi dolu ama özü mütevazi, yaşamın kendisine ve tüm evrene katkı sağlayabilecek sevgi dolu insanların, bilimi zihinsel altyapısı edinmiş kişilerden çıkacağına olan inancımız sonsuzdur.

arıcılık malzemeleri
Cenk Demirarslan
Cenk Demirarslan
DÜŞLERİ ÖLDÜRMEK kitabının yazarı.İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Bilim, hayatının vazgeçilmez bir parçası. Bunun dışında felsefeyle de ilgileniyor. Bilimsel araştırmalar, doğa sporları, sinema, tiyatro, sahne sanatları, ve müzik başlıca ilgilendiği etkinlikler. Amatörce resimle de uğraşıyor. İnsanın, ancak ruhsal ve zihinsel anlamda geliştiği sürece yaşamına devam edebileceğine inanıyor ve kendisi sıkı bir hümanist.
Önceki İçerikSanayileşme Nedir
Sonraki İçerikTakım Çelikleri Nedir

8 Yorum

  1. Baştan sona yanlış yorumlanmış bir deneyden bahsediyorsunuz. İkizlerden birinin yaşlanmasını sadece bazı şartlara bağlıyor ve nedenini de hiç ilgisi olmayan veya temel nedeni olmayan ivmelenmeye bağlıyorsunuz. Halbuki çözüm gözünüzün önünde. Sadece göremiyorsunuz. İvmelenme asıl neden değil sadece nedeni doğuran bir eylemdir. Olay tamamen kütle çekimi ve zaman arasındaki ilişkiden kaynaklanır. Yapılan bütün ölçümler dünya ve daha genel ifade ile güneş sisteminin ortalama kütle değerine göre düşülüyor.Aslında ne oluyor onu açıklamaya çalışayım. Dünyada duran ikiz her şart altında dünyanın ve güneş sisteminin bütün etkileri bizim zaman dediğimiz bütün fiziksel güçlere maruz kalır. Ancak hareket eden ikiz için şartlar hareketin hızına göre değişir. Işık hızına yakın olmayan hızlarda kütle çekiminin yakalama hızından kurtulamayacağı için dünyadaki ikiz ile aynı kuvvetlere maruz kalır. Ama ivme arttıkça güneş sisteminin ortalama kütlesinin yakalama hızından kurtulmaya başlarsın ve sadece geminin kütlesi ile muhatap olursun. Dünyaya ve ya daha doğrusu güneş sisteminin ortala kütlesine göre geminin kütlesi çok küçük değerlerde kalacağı için ikizin beden kütlesine olan etkisi o kadar az olacaktır. İşte bunu zamanın genişlemesi olarak algılarız. Halbuki zamanın genişlemesi falan değil, sadece diğer kütlelerden kurtulma söz konusudur. Eğer şartları hızlandıkça kütlenin artacağı bir ortama sokarsak emin olun bu defa uzayda giden ikiz çok daha faza yaşlanmış olarak geri dönecektir. Işık hızına yakın hızlarda olan şey büyük kütlenin küçük kütleyi yakalama hızının aşılmasıdır. Aynı deneyi kütlesi çok yoğun olan bir gezegen etrafında yaparsanız alacağınız değerler çok az olan bir gezegen etrafında yaparsanız alacağınız değer farklı olacaktır.

  2. Ivmeli hareket yapan için zaman daha yavaş ilerler diye bilir miyiz? Diyebiliyorsak eger birkaç örnek daha verir misiniz?

    • Tabii, vermeye çalışayım: Burada bahsettiğimiz hızlar gerçekten çok büyük olmalı. Bugünkü teknolojiyle imkansız hızlar. Hız için de zaten ivmelenme gerekmekte. Ancak günlük hayatımızda maruz kaldığımız ivme-hız değerleriyle uzayda bir ömür geçirsek bile dünyadakine göre çok önemli bir zaman farkı oluşmaz. İki örnek vereyim. Dünyadan ayrılıp ışık hızının % 90’ı oranında bir hıza çıkıp burada 5 yıl geçiren bir gezgin, dünyaya döndüğünde yaklaşık 11 yıl 4 ay geçmiş olduğunu görür. Işık hızının %99’u oranında bir hıza çıkıp uzayda 7 yıl geçiren biri ise dünyaya döndüğünde yaklaşık 50 yıl geçtiğini görür. Bu zaman farkı ışık hızına asimptotik olarak yaklaşıldığında hızla büyür. Bu arada ışık hızının saniyede 300.000 km gibi akılalmaz bir hız olduğunu unutmayalım.

  3. Yaziniz cok guzel ilaveten birsey yazmak istiyorum. Ikizler paradoksundaki paradoks kısmı esasen şudur: belki de uzaya giden ikiz hareketsizdir ve dunyadaki ikiz gorece isik hizina yakin bir hizda hareket ettigi icin genc kalacaktir. Bu paradoksun cozumu genel goreligin de cozumudur. Cunku uzaya giden ikiz elbet geri donecektir. Ve bu geri donus manevrasinda inanilmaz bir ivmeli hareket gerceklestirecektir. Iste uzaydaki ikizin genc kalmasinin sirri ve paradoksun cozumu geri donus manevrasindaki ivmeli harekettir.

    • Tamamlayıcı yorumunuz için çok teşekkürler, aslında bu paylaşımlarla biz de konulara o ana kadar bakmadığımız açılardan bakma fırsatı bulabilmekteyiz?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Harita Mühendisliği Maaşları

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği...

Gemi İnşaatı Mühendisliği Maaşları

Gemi inşaatı mühendisliği nedir? Gemi inşaatı mühendisleri, her türden askeri, sivil deniz araçlarını ve araçlara ait makineleri, bunlara bağlı olan diğer tüm ekipmanları tasarlayan, planlayan...

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az...

Eczacılık Maaşları

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım...