Panama Kanalı Hakkında Bilgi

30032
panama kanalı

İnsanoğlunun yaptığı harikalardan biri olarak tarif edilen Panama Kanalı, gerçekten inanılmaz bir mühendislik başarısıdır. Şu ana kadar girişilen en büyük ve en zor mühendislik projelerinden biri olduğu düşünülürse bu başarı çok da şaşırtıcı değildir.

Panama Kanalı Nasıl Çalışır

  Bu sene itibariyle tam yüz yıldır kullanımda olan kanalın birçok ilginç özelliği var. Atlantik Okyanus ile Pasifik Okyanusu’nu, Karayip Deniz ile birbirine bağlayan kanal, uluslararası deniz ticareti için hayati öneme sahiptir. Kanaldan çok büyük yük gemilerin geçebilmesi için en büyük boyutlarda inşa edildi. Bu boyutlar “Panamax Spec” olarak adlandırılmakta.

 Kanalda ki suyu ve trafiğin akışını kontrol eden yapay havuzlar mevcut. Bu havuzlardan herbiri, gemileri Gatun Gölün‘e ulaştırabilmek amacıyla dizayn edildi. Gatun Gölü deniz seviyesinden 25.9 metre yüksekte bulunuyor. Bu yapay göl, kanalın inşası sırasında yapılması gereken kazı işlemlerini daha aza indirmek amacıyla oluşturuldu. Son olarak yapımı hâlâ devam eden bazı yeni havuzların 2015’e doğru tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Panama Kanalı Video

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.