IIHS Çarpışma Testleri

0
1
ııhs

Euroncap ardından sıra Amerikalı test kuruluşu IIHS inceleme geldi. Bilindiği üzere artık son zamanlarda IIHS yaptığı testler önem kazanmaya başladı ve NCAP ten 5 yıldız alan araçların birçoğunun bu testlerde çuvalladığını göruyorsunuz. IIHS de gerçekleştirilen testleri incelemeye çalışacağım. Bir daha ki yazımda detaylı olarak ncap ve IIHS karsılastıracağım. İyi okumalar dilerim.

IHSS 2012 yılından itibaren yapmaya başladığı Small Overlap Crash Test yeni önden yapılan çarpışmanın adıdır. Bilindiği gibi Euro ncap gerçekleştirmiş olduğu testlerde 90 derecelik açıyla 64 km hızla hasar alan bir yere çarpma gerçekleşmektedir. Yanlız, IIHS Small Overlap Crash testinde ise araç 90 derecelik açı ile değil; ya sağ yada sol taraftan sıyırtma çarpacak şekilde gerçekleşmektedir. Teste ki zemin çok sert bir zemin olup bütün yükü araça bindirir. IIHS in araştırmalarına göre önden çarpmaların önemli bir kısmı araç köşelerinden diğer araçlara ya da sabit yol kenarı nesnelerine çarpma şeklinde gerçekleşiyor.

Bundan dolayı IIHS yapmış olduğu testlerde alınan veriler dayanıklılıkta çok önemli bir yere sahiptir.Euro ncap tam koruma olan 5 yıldızı alan çoğu model bu testlerde sınıfta kalmıştır. Videolarda yapılan testı ve ncap 5 yıldız alıp sınıfta kalanları ve IIHS diğer yapmış olduğu testleri izleyebilirsiniz.

IIHS Çarpışma Testleri Small Overlap Crash:

IIHS yeni yayınlamış olduğu test videolarının çekimini anlattığı videosu:

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.