php Sayfa Görüntüleme Sayısı Veritabanı Kullanmadan

4
1431
php Sayfa görüntüleme sayısı veritabanı kullanmadan
robolink-banner

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere php dilinde php sayfaların ” sayfa görüntüleme sayısı” ‘nın nasıl sayfaya yazdırılacağınız öğreteceğim. Bu yöntem ile sayfa görüntüleme sayısını veritabanı kullanmadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sayfa Görüntüleme Sayısı

Peki veritabanı kullanmadan görüntüleme sayısının nerede tutulacağını merak etmişşinizdir. Görüntüleme sayımızı sayac.txt adlı bir dosyada tutacağız. Dosya ana dizinde otomatik olarak açılacaktır. Sizin herhangi bir dosya açmanıza gerek yoktur. Kodların çalışma algoritması çok basittir. Kodlar arasına gerekli açıklamaları yazdım. Umarım işinize yarar.

Sizlerde isterseniz logo veya görsel ekleyebilirsiniz.


<?php
//görüntülenme sayısının alınması
$oku = @fopen(‘sayac.txt‘, ‘r’);
$rakam = @fread($oku, filesize(‘sayac.txt‘));
@fclose($oku);

//sayac.txt sayfasının oluşturulması ve düzenlenmesi
$yaz = fopen(‘sayac.txt‘, ‘w’);
$goruntulenme = $rakam+1;
//görüntülenme sayısının 1 artırılıp yeni verinin dosyaya yazılması
fwrite($yaz, $goruntulenme);
fclose($yaz);

//sayınn ekranda gösterilmesi
echo “Bu sayfa “.$goruntulenme.” kere görüntülendi.”;
?>


Paylaşır mısınız?
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin editörüyüm, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

4 Yorum

  1. Bir master page oluşturulabilir ve bu kodlar orada kullanılırsa daha kararlı bir yapı izlenebilir. Bunun dışında fonksiyonel artış için her sayfaya ayrı birer sayaç tasarlanır. Fakat zahmetli ve performansı yetersiz kalabilir. En ideali çeşitli sayaç eklentileri kullanmaktır. Ayrıca statik siteler için yeterli olan bu sistem dinamik sitelerde kendine yer bulamaz. Faydalı bir paylaşım. Bu tür ipuçları kod yazmayı hızlandırır ve pratik çözümler sağlar.

  2. güzel ama detay gösteren bir sayfada kullanınca, işe yaramıyor. a konusunda sayfa yenilediğinizde b konusununda hiti artıyor.

    • Bir yerde hata yapıyor olabilir siniz. Şuan bunu kullanıyorum sorun olmuyor. sayac.txt dosyası oluşturup sayım yapılan klasöre atmayı unutmayınız.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here