Ana SayfaSağlıkPilates Nefes Egzersizleri

Pilates Nefes Egzersizleri

Nefes almak hakkında bilmediklerimiz nelerdir?  Nefes almak hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan ve nerdeyse her saniye yapmak zorunda olduğumuz hayatın en önemli aktivitesidir diyebiliriz. Fakat çoğumuz nefes almayı sıradan görüp çok önemsemeyiz. Oysaki doğru nefes almanın faydalarını ve nefesi doğru kullanamamamın zararlarını biliyor olsak mutlaka bir önlem alırdık. Maalesef ki ağızdan alınan nefes hayat kalitemizi günden güne düşürmektedir.

nefes

Nefes ağızdan alındığında akciğerlerin sadece bir bölümü çalışmaktadır ve bu da zaman içinde kötü sonuçları beraberinde getirmektedir. Damarlar zamanla daralır ve bu durumda dolaşımın yavaşlamasına sebebiyet vermektedir. Yorgun ve bitkin halin sebeplerinden bir tanesi de budur. Doğru nefes aynı zamanda sinir sisteminin de doğru çalışmasını sağlayarak bedensel sorunların yanında ruhsal sorunlara da çözüm sağlamaktadır.

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Pilates nefes egzersizleri yaparak doğru nefes alınabilir. Buda diyaframımızı kullanarak nefes almamızı öğretir. Doğduğumuzda da aslında diyaframımızı kullanıyorduk fakat zamanla kalp nefesimizi kullanmaya döndüğümüz bir gerçektir. Bu durumu düzeltmek için ise dönüşümsel nefes terapisi uygulanır.

pilates nefes egzersizleri

Dönüşümsel nefes terapisi nedir?

Pilates nefes egzersizleri sayesinde sadece doğru nefes alarak bedenimizi ve ruhumuzu en başa döndürmemizi sağlar. Böylece sağlıkla birlikte, ruhsal problemlerde yüksek oranda azalır ve zamanla tamamen yok olur.

Kimler pilates nefes egzersizleri için uygundur?

Nefes egzersizlerinin herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Çocuklarda da uygulanmaktadır ve böylece bebekken kaybettikleri doğru nefes alma durumunu kısa zamanda geri kazanmış olurlar. Gelişme çağında olan çocukların doğru nefes alabilmesi ile konsantrasyonları gelişir ve birçok manevi kazanımlara sahip olurlar.

Her saniye yaptığımız ve yapacak olduğumuz bir şeyi olması gerektiği gibi yaptığımızda bile neredeyse hayatımız değişiyor. Bir bakıma kendine bakmak dediğimiz şey aslında nefes almak kadar basit. Saatlerce yürümemiz, koşmamız tabi ki fayda sağlayacaktır fakat bunun için günümüz şartlarında çok fazla vakit ayıramıyoruz. Oysaki nefes almak gibi bir vaktimiz her zaman var. Kendinize bir nefeslik mola verin ve bundan sonraki hayatınızda mola sizin yaşam tarzınız olsun. Sağlıklı, mutlu, huzurlu, kaygısız günler bir nefes kadar yakın ve içimizde.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?