Ana Sayfa İnceleyip Öğren Posta Güvercinleri Yönlerini Nasıl Bulur?

Posta Güvercinleri Yönlerini Nasıl Bulur?

Teknolojinin bu kadar gelişmediği çağlarda; şehirler, ülkeler hatta kıtalar arasında posta güvercinleri yardımıyla haberleşme sağlanırdı. Haberleşme yavaştı fakat güvercinler yönlerini çok iyi şekilde bulup haberleri doğru yere iletirlerdi. Peki ya bu kadar mükemmel yön bilgisi güvercinlere nasıl kazandırıldı? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Posta güvercinlerinin kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Bu güvercinler hakkında ilk kayıtlar M.Ö 1200’lü yıllarda görülmektedir. Bu zaman diliminde Mısır’da güvercinlerin haberleşme amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Daha sonra bu güvercinlerin yetiştirilmesi farklı ülkelere de yayılmıştır.

posta güvercinleri
Posta güvercinlerinin fiziki yapıları diğer güvercin çeşitlerine göre biraz farklıdır. Bu güvercinler diğer güvercinlere göre biraz daha iri ve ağırdır. Kafaları düzgün biçimli ve yuvarlaktır. Takka, perçem gibi uçuşlarını zorlayacak özellikleri yoktur. Böylelikle diğer güvercinlere göre daha uzun yolculukları rahatlıkla gerçekleştirebilmektedirler.

bm-institute

Gözleri biraz iridir. “İnci göz” şeklinde tabir edilen türleri daha makbuldür. Gözleri kırmızıdır ve güvercin yetiştiriciler için bu önemli bir kriterdir. Ayrıca göz çevrelerinde beyaz halka bulunmakta ve bu halkalar biraz belirgin olmaktadır. Gagalarının rengi siyahtır. Boyları orta derecede ve kalınlıkları da ortadır. Paçasız ve açık kırmızı renkte ayakları bulunur. Ayak parmakları ve bacakları biraz uzundur. Ayrıca bacakları yay gibi gergindir. Bu güvercinler kanatları kuyruğu üzerindedir. Kuyruklarında 12 telek bulunur. Kanatlarında 10’ar telek bulunmakla birlikte en başta teleğin biraz dışarı doğru bakmasın alıcıların tercih sebebi olmuştur. Kanat altı tüylerin düzgün ve iyi gelişmiş olması gerekir, çünkü bu tüyler uçmayı kolaylaştırmaktadır. Farklı renk çeşitleri bulunmaktadır.

Posta güvercinlerinde kuşun soyu çok önemlidir. Bu kuşların soylarını tutan bir şecereleri bulunur. Bu kuşların ayaklarına doğdukları zaman takılan markalarda bu kuşun hangi soydan geldiği yazılır. Ayrıca bu kuşların “Pedigre” denilen kuşun nüfus cüzdanı gibi kullanılan kartları da vardır. Posta güvercin yetiştiricileri soyu belli olmayan kuşları kesinlikle almazlar. Bu kuşlar onlar için değersizdir. Bu konu Belçikalılar ’da atasözü haline gelmiştir. Bu konu için; “İyi soy aldatmaz” derler.

siber güvenlik

Posta Güvercinlerinin Mükemmel Yön Bilgisi Hakkında Bazı Teoriler

posta güvercinlerinin eğitimiPosta güvercinlerin uzun yollar giderek doğru yönleri bulmaları, bilim dünyası için hep bir soru işareti oluşturmuştur. Bu konu için çeşitli görüşler öne sürülmüş ve deneyler yapılmıştır. İlk görüş olarak yeryüzü şekillerini ezberledikleri öne sürülmüştür. İleriki zamanlarda ise güneşin ve yıldızın konumlarına göre yönlerini belirledikleri saptanmıştır. 1947 yılında yapılan araştırmalara göre güvercinlerin yerin manyetik alanını yön bulmak için kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Geliştirilen bu görüş uzun yıllar kabul görmüştür. Ancak son zamanlarda yeni bir varsayım daha ortaya atılmıştır. Bu görüşe göre güvercinler, koku duyularını kullanarak hedeflerine ulaşabilmektedir. Bu görüş, ilk kez 1972 yılında F. Papi tarafından belirtilmiştir.

1980 yılında Almanya’da Hans Wallraf tarafından biraz üzerinde çalışılarak son halini almıştır. Bu görüşe göre, her coğrafi bölgenin uçucu maddelerden oluşan kendine özgü bir kokusu vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda güvercinlerin yön bulmak için kullandıkları kokuların hava içerisinde aeresol halinde değil, molekül halinde bulundukları keşfedilmiştir. Buna göre posta güvercinlerinin bu kokuları tanıdıkları düşünülmektedir. Güvercinlerin yavrularının bile farklı yönlerden esen her rüzgârın, farklı kokular taşıdığını uçmayı öğrenmeden önce öğrendikleri ve bu yavruların yaşadığı bölgelerin koku haritasını çıkarttıkları düşünülmektedir. Yavru kuşlar uçmaya başladıklarında farklı bölgelerin kokularını bu haritaya ilave ederek, haritalarını genişlettikleri varsayılmaktadır. Bu konu ile ilgili birçok deney yapılmakta ve bu deneyler ile varsayım desteklenmeye çalışılmaktadır. Bu gün koku varsayımı kabul edilen bir görüş durumundadır. Ancak diğer yön bulma yetilerini de duruma göre kullanmaktadırlar. Bu konu ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir.

arıcılık malzemeleri
Ecem Bölük
Ecem Bölük
Merhaba arkadaşlar, 1996'da Bursa'da doğdum. Liseyi Bursa Atatürk Anadolu Lisesi'nde okudum. Şu an Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Bilim ve teknoloji konularında oldukça ilgiliyim. Merak ettiğim ve araştırmalarımdan elde ettiğim konuları sizlerle paylaşacağım. Hep birlikte bilimin gizli dünyasını keşfedeceğiz. Ben hazırım, peki ya siz hazır mısınız?

4 Yorum

  1. uçucu hayvanlar özelliklede posta güvercinleri dünyanın çekirdeğindeki manyetik yapının bir dışavurumu olan manyetik alan işaretleri ile yön bulurlar biz bu manyetik alan işaretlerini kutup auroralarında görebiliyoruz ancak bu canlılar her zaman bu alanı görebilmekte ve kullanabilmektedirler, posta güvercinleri kendilerini rahat hissettikleri barınma ve beslenme ihtiyaçlarını giderdikleri alanları benimserler ve manyetik pattern üzerinde bu noktayı kaydederler, götürüldükleri alana kapalı bir kutu içersinde dahi götürülseler salıverildiklerinde geldikleri yönü bulur ve gerisin geri oraya dönerler.

    eğitimleri konusu ise kısa mesafeler şeklinde ilerleyerek gerçekleştirilmektedir. birbirini gören tepe noktalar şeklinde bir rota belirlenip sırası ile yakından uzağa doğru götürülüp salınarak geri dönmesi beklenir ve her başarılı noktadan sonra bir uzak nokta seçilir .

    Burada en önemli nokta, dünya ve uzay yapısında biz insanların gözleri ile göremediğimiz ancak gerçekte var olan bir takım alan, çizgi , kontrast vb olguların bazı diğer canlılarca rahatlıkla görülebildiğidir.

    kediler köpekler güvercinler koyunlar ve diğer canlılar bu ve benzeri işaretleri bazen yol bulma bazen de tehlike sezinleme amaçları için kullanırlar.

    Deprem öncesinde tepki veren koyunlar veya sahibinin kanser oluşumuna tepki veren kediler bu durumlara birer örnek olup araştırılırsa web üzerinde kaynaklara erişilebilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...

Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv Sektörü günümüz küreselleşen teknoloji dünyasının en önemli lokomotif sektörlerinden sadece birisidir. Otomotiv mühendisi olmak demek, sadece otomobillerin mühendisliğini yapmak değil, tüm motorlu kara...

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü, her cinsten enerjinin kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir taraftan...

Memur Maaşları

Merhabalar, bu yazımı bir üyemizin isteği üzerine memur maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Memur maaşları mesleki durumuna, branşına çalıştığı kuruma, mesai yapıp yapmadığını,...