Ana SayfaMühendislikMühendislik Öğrencisi Nasıl Bir Laptop Almalı

Mühendislik Öğrencisi Nasıl Bir Laptop Almalı

Daha önce bilgisayar alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bir makale yazmıştım. Biraz genel bir makale yazmak istemiştim ve anladığım kadarıyla çok basit olmuş. Yorum yapan bir arkadaşımızın önerisine uyarak bir mühendislik öğrencisi nasıl ve ne özellikte bir laptop almalıdır bunun hakkında yazmak istiyorum. Bu yazım, kendini iyi geliştirmeye çalışan bir mühendislik öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir laptop nasıl olmalıdır, bunu da kapsayacaktır.

bilgisayar

Öncelikle takip edenler varsa daha önce yazdığım makine mühendisliğinde kullanılan bilgisayar programları yazımı okumuş olabilirler. Özellikle bunlar üzerinden anlatmak istiyorum. Çünkü bir makine mühendisi adayı olarak diğer mühendislik programları hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim.

Mühendislik öğrencisi ne yapar? Tabi ki oyun oynar, bilgisayar destekli programlar(CAD, CAM, PLM) kullanır, grafik programları kullanır, Pascal, C, C++, C#, Java, Basic gibi programlama dilleri kullanılır. Tabi ki saydıklarımın hepsi illa kullanılacak diye bir şey demiyorum. Ama kendini geliştirmek isteyen her mühendis adayı bunları görmüştür yada duymuştur.

Saydıklarımın yapılabilmesi için özellikle grafik arabirimleri yüksek olan ve genellikle performans serisi laptoplardan tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır. Bu tür laptoplarda oyun oynayabilirsiniz, bilgisayarı yormadan film izleyebilirsiniz hatta bir 17 inçlik laptopta film açıkken diğer işlerinizi yapabilirsiniz aşırıya kaçmamak kaydıyla. Render falan almanız gereken programlar kullanacak iseniz (Maya, 3Dmax gibi) iyi bir ekran kartına ve rami de yüksek olan bir bilgisayar almanız gerekir. Mesela ben Autodesk Mayada çalıştım. Bilgisayarım berbattı o dönemde kaç kere ısınıp kapanmasına denk gelmişimdir bilmiyorum.

ssd disk nedir

Laptop satın alırken dikkat edeceğiniz en önemli üçlü bileşen işlemci, RAM ve ekran kartı değerlerinin yüksek olmasıdır. Bu üçlü donanım birimi bir laptopun performansının ne olduğu hakkında en doğru bilgiyi verecektir. İşlemci tercihinde i7, i5 işlemci RAM tercihinde ise en az 8 GB RAM seçilmelidir. Ekran Kartı seçimi ise özellikle dikkat edilmesi gerekenler donanım birimidir. Özellikle GTX modelinde ve en az 128 Bitlik ekran kartlarını tercih etmeniz grafik programları ve oyunları oynarken bilgisayarınızın kasması/donmasını şikayetlerinizi ortadan kaldıracaktır. Tabi SSD yi unutmayalım. Bence SSD bir bilgisayarın olmazsa olmazıdır. Bu saydıklarım için marka ve model hiç önemli değildir. Bir de ısınma problemini unutmayalım. Bilgisayar ısınmamalıdır. Yani bence bu laptoptaki en sıkıntılı şeydir. Ben HP kullandım ve hala kullanıyorum. İşlerimi çok rahat halletmeme rağmen bazen ısınma probleminden dolayı parçalamak istiyorum.

Mühendislik İçin Laptop Özellikleri

Bir mühendislik öğrencisi için iyi derece örnek bilgisayar özellikleri şöyle olabilir:

  • Intel Core i5 7200U 2.8GHz İşlemci (intel Core i7 6200U)
  • 8GB 1666 Mhz Ram
  • 2 GB Geforce GT 740 Ekran Kartı
  • 1TB HDD, 128 SSD
  • 15.6″ LED Ekran, 17.3″ (Büyük ekran severler için)

Yukarıda yazdığım özellikteki bir bilgisayarla neredeyse her işinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Performans problemleri yaşamazsınız.

msi

Yukarıda marka önemli değil demiştim. Yani tabi ki marka önemlidir her markanın çok iyisi yada çok kötüsü vardır. Benden en iyiler sıralaması istense söyle olurdu:

  1. MSI
  2. ASUS
  3. TOSHIBA
  4. LENOVA
  5. ….

HP den ağzım yandı asla önermiyorum. (Apple‘ı hiç kullanmadığım için sıralamaya koymadım. Bilip bilmeden yorum yapmak istemiyorum. Sorularınız var ise alabilir. Elimden geldiğince cevaplandırmaya çalışacağım.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
Merhaba ben İbrahim ARSLAN Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Burada sizlerle birşeyler paylaşabilmekten mutluluk duyuyorum.

51 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
51 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?