Ana Sayfa Serbest Kürsü Günlük İnternet Kullanım Oranı Nedir

Günlük İnternet Kullanım Oranı Nedir

Cep telefonu ve mobile internet kullanıcıları her geçen gün hızla artmaktadır.
Gerek alışveriş gerek sosyal medya gerekse film, dizi vs. izlemek için kullanılan internet oranları aşağıda verildiği gibidir;

Türkiye’deki internete bağlanan ortalama kişi sayısı 48 milyondur. Mobile kullanıcı sayısı Türkiye’nin 71 milyonluk bir alanını kaplarken, sosyal medyayı sadece telefon üzerinden kullanan kişi sayısı 42 milyonu oluşturmaktadır. 2016 Ocak ayından itibaren internet kullanan kişi sayısı tam 2 Milyon artmıştır.

Günde ortalama insanlar 3 saatini telefon ile internete bağlanarak harcarken, bir 3 saatini daha ise sadece, sosyal medya üzerinde geçiriyor. Şu yıllarda Türkiye’de cep trafiği %61 oranına çıkmıştır. En çok kullanılan sosyal medya siteleri ise birinci sırayı YouTube’ye verirken ikinci, üçüncü ve dördüncü sırayı sırasıyla Facebook, Instagram ve Twitter’a vermiştir.

internet kullanım oranları

Günlük İnternet Kullanım Oranı Nedir?

Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım araştırmalarına göre; internet kullanan kişi oranı %61,2’dir. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre %29,4’lük bir kısım interneti iş, okul, internet kafe gibi başka yerlerde kullandıklarını belirtmiştir.

İnternet Kullanım Amaçları

İnternet kullanım amaçlarında yine ‘sosyal medya’ ilk sıradaki yerini koruyor. Öyle ki bu kısım %82,4 iken, video izleme, müzik dinleme, haber, dergi vs. okuma, mesaj gönderme veya bilgi arama gibi amaçları geride bırakmıştır. Geçtiğimiz 3 ay içerisinde interneti hemen hemen her gün veya haftada en az bir kez kullanan kişilerin oluşturduğu düzenli internet kullanıcı oranı 2016 yılının ilk üç ayında %94,9.

Türkiye’nin İnternet Kullanım Oranları

Her geçen gün artan bu internet trafiğinin başlıca nedenleri, kullanım oranları, en çok ne sebeple kullanıldığı araştırmalar doğrultusunda gösterilmiş ve sizlerle paylaşmak üzere yazımızda yerini almıştır. Doğru kullanıldığında mükemmel bir hazineye dönüşen internet ne kadar kötü emeller için de aynı şekilde kullanılsa da Teknoloji’nin en iyi icatlarından biri olan internetin kullanım oranları yukarıda belirtilmiştir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar