Ana Sayfa Biyoloji Sentetik Amino Asit Gros

Sentetik Amino Asit Gros

Yale Üniversitesi bilim adamları tarımda, enerji üretiminde, atık yönetiminde ve tıpta GDO kullanımının yaygınlaşmasıyla önemli bir engeli aşmak, güvenli bir ortamda sınırlı olabilecek genetiği değiştirilmiş organizmalar sağlamak için bir yol geliştirdiler.

Bu büyüme için gerekli genleri aktif hale getirmek için, doğada var olmayan özel bir sentetik amino asit varlığına ihtiyaç duyuldu, böylece Yale araştırmacıları bakteri soyunun DNA’sını yeniden yazdı. Amino asitler hayatın işlevlerini yürüten proteinlerin yapı taşlarıdır.

Sentetik Amino Asit Nedir

21 Ocak Nature Dergisinde yayınlanan bu yeni yöntem; Biyo-Çevreleme;

Biyoteknolojide uzun süredir devam eden sorunu çözüyor. “Bu genetiği değiştirilmiş organizmalar mevcut biyosınırlılık yaklaşımlara üzerinde önemli bir gelişmedir,” dedi Farren Isaacs, (Moleküler, Hücresel ve Gelişimsel Biyoloji Bölümü Yardımcı Doçent ayrıca Batı Kampüsü’nde Sistem Biyolojisi Enstitüsü ve kağıt kıdemli yazar) “Bu çalışma, daha geniş tarımsal ortamlarda organizmalar için , çevre bio-temizlenmesi için ve hatta tıp terapilerinde kullanım için önemli koruma oluşturur.” Isaacs, Jesse Rinehart, Alexis Rovner ve Yale’deki diğer sentetikçi biyologlar, genetik olarak yeniden kodlanmış bu yeni bakteri organizmalarına (Gros) ismini uygun gördüler. Yeni kod doğal ortamlarında organizmaların yayılmasını ve hayatta kalmasını sınırlayan önemli bir güvenlik kurarak, takıma doğada bulunmayan sentetik amino asit için bakterilerin büyümesine izin verdi.

Sentetik Amino Asit

İkinci bir çalışmada Yale’de , Isaacs, Yale Ryan Gallagher ve Jaymin Patel sentetik moleküllerin farklı bir dizi içeren ortamlarda GDO’ların büyümesini sınırlamak için katmanlı çok sayıda önlemler içeren bir strateji geliştirdi. Nükleik Asitler Araştırma Dergisinde 21 Ocak’da yayınlanan bu çalışma çok çeşitli organizmaları tespit edebilen belirgin ve taşınabilir önlemler olarak tamamlayıcı bir şekilde tarif edilmektedir.

Bu güvenli GDO artık bu tür ilaç, yakıt, ve yeni kimyasal maddelerin üretimi gibi, kapalı sistemlerde kullanılan , tasarlanmış organizmaların verimliliğini artıracaktır.

Açık ortamlarda GDO’ların kullanımı hakkında endişeler, ancak diğer alanlarda adaptasyonuyla sınırlıdır. Yazarlar ayrıca, sentetik amino asit ile eşleştirilmiş yeni kodun bilim adamlarına açık sistemlerde kullanılmak üzere; gelişmiş gıda üretimi, tasarımcı biyotiklerin hastalıklarla mücadelesi , petrol sızıntıları ve çöplüklerini temizleyen uzman mikroorganizmalar gibi; güvenli GDO oluşturma imkanı sağlayacağını söylüyorlar.

Sentetik biyoloji, bu büyük zorlukları ele almak için daha karmaşık yapılı bir GDO ortaya çıkmalı, “Biz, biyoteknolojide güvenli ve etkili çözümler oluşturulması içim biyoteknolojinin daha aktif , daha ileriye dönük bir rolde hayatımıza dahil olmak zorundadır. Biyoteknoloji , 1990’larda internetin çıkışı gibidir, güvenli kullanıldığı sürece sorun olmayacak.” dedi Isaacs

Araştırma Kaynağı :
Yukarıdaki araştırma Yale Üniversitesi tarafından sağlanan malzemelere dayanmaktadır. Orijinal makale Bill Hathaway tarafından yazılmıştır.

Dergi Referansı :
Alexis J. Rovner, Adrian D. Haimovich, Spencer R. Katz, Zhe Li, Michael W. Grome, Brandon M. Gassaway, Miriam Amiram, Jaymin R. Patel, Ryan R. Gallagher, Jesse Rinehart, Farren J. Isaacs. Yeniden kodlanmış organizmalar, sentetik amino asit Nature , 2015; DOI: 10.1038 / nature14095

Muhammer Elek
Muhammer Elek
Mobil oyunlara ve akıllı telefonlara ilgisi olan Muhammer, teknolojiyi ve oyun dünyasını yakından takip etmektedir. Favori cihazları PS3 ve iPad'dir. Ayrıca kendisi Yıldız Teknik Üniversitesinde Biyomühendislik bölümünde öğrenciliğin keyfini sürmektedir. Çeşitli kulüp çalışmalarında aktif rol oynayan muhammer, elinden geleni her zaman yapmış ve karakterini kendi çizmiştir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar