Ana Sayfa Bilim Sigmund Freud Endüstri Mühendisi Miydi?

Sigmund Freud Endüstri Mühendisi Miydi?

Merhaba sevgili okuyucum, bu yazımda endüstri mühendisliğinin çok yönlülüğü hayatın içinden örneklerle aktarmaya çalışacağım. Çok yönlülük ile ifade etmek istediğim, bir endüstri mühendisi üretim mühendisi olup üretim tesisini iyileştirmesinin yanı sıra, bir psikiyatr olup hastalarını iyileştirebilir ya da pres başında çalışan işçi disipliniyle öğrencilerin beynini işleyen bir öğretmende olabilir daha da ötesi insan olup hayatını mükemmelleştirmeye çalışabilir.

Endüstri mühendisliğinin amacı mükemmellik ise mükemmelliği bozan her şey sorun olarak atfedilir ve sistemin gelişmesi için bu sorunlar çözülmeye çalışılır. Bunun için kullandığımız toyota üretim sisteminin birkaç aracını yaşamımızdan örneklerle anlatacağım.

İlk örneğim benzer temeller üzerine kurulu olduğunu varsaydığım iki alandır. Bunlar, endüstri mühendisliği ve psikanalizdir.

bm-institute

Sigmund Freud

Sigmund Freud, 1856 doğumlu ve yahudi asıllı tıp doktorudur. Psikoloji alanında devrim niteliği taşıyan psikanalizinin babası olarak da bilinir. Psikanaliz; ruhsallığın, değişik boyut, süreç ve katmanlarını inceleyen bir bilim dalı; ruhsal sorunlar, bozukluklar konusunda etkili bir tedavi tekniğidir. Süreç ve katman olarak anlatılmak istenen bilinç ve bilinçaltı kavramlardır. Yani psikanaliz bu kavramlar ve arasındaki ilişki üzerine kuruludur. Bilinç, algı ve bilgilerin beyinde oluşma ve eyleme yol gösterme yetkisi. Yani bir hareketi neden yaptığımızı bildiğimiz katman. Bilinçaltı, psikolojide kişinin iç dünyasının bilinç dışı olarak adlandırılan süreçleri arasında var olduğu kabul edilen bölgedir. Bu iki kavram arasında bulunan bağlantı bilinç düzeyine vurulan hareketin bilinçaltında manasının bulunmasıdır. Bir başka deyişle dalgaların etki tepki hareketleri gibidir. Belli bir zamanda meydana gelen bir olay, hareket ve travmanın sonucu olarak oluşan etki kuvveti başka bir zamanda dolaylı ya da doğrudan bir şekilde meydana gelen tepki kuvveti şeklinde özetlenebilir.

siber güvenlik

dalgalar

Suyun kaldırma kuvveti ancak bir etki kuvveti olunca mana bulur. Bu tepkinin muhakkak bir etki kuvvetini gerektirmesini açıklar. Bilinçaltı hiçbir hareketin manasız olmadığını kanıtlamaktadır. Yani kitaplığınıza rastgele kitapları yerleştirdiğinizi düşündüğünüzde bilinçaltınız devreye girerek yatkınlığınıza göre görsel olarak kitapları sıralamanızı sağlayabilir.

Bu bilgilerle yola çıkan Sigmund Freud hastalarını tedavi etmek için kök sebebi ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Tıpkı bir endüstri mühendisi gibi sadece zehirli sarmaşığı keserek sorunun hallolmayacağını fark ederek bilinçaltına-kök sebepleri tedavi etmeye çalışmıştır.

Bir örnek vererek Freud’un yaptıklarının daha anlaşılır hale gelmesini sağlayalım.

Acile sürekli sol elini yaralayarak gelen hastanın psikiyatri doktoru ile görüşmesi istenildiğinde başlayan sürecin problemin tanımlanmasına kadar olan kısmını inceleyelim.

 1. Bireysel terapi sonunda hasta uzvunu ona ait hissetmediği açıklıyor ve doktor buna vücut dismorfik bozukluğu teşhisi koyuyor.
 2. İstememe sebebinin araştırmaya başlayan doktor çift terapisti isteyince semptomların ikilinin bebek istemesiyle başladığı anlaşılıyor.
 3. Doktor, marangoz olan hastanın elini kesmeye çalışması ailesine bakamama korkusunun bilinç düzeyine tezahür eden bir eylem olarak tanımlıyor.

Ancak bu şekilde sorunun sebebi tanımlandıktan sonra hastalar gerçekten tedavi edilebilmiştir.

Freud’un öncülüğünü yaptığı, doktorların görünen sebeple değil kök sebeple ilgilenmesini sağlayan bu sistematik yapı endüstri mühendislerinin yoğun olarak kullandığı beş neden analiziyle aynı mantık üzerine kuruludur.

Endüstri mühendisliği bir insan olsaydı onun ruhu toyota üretim sisteminin felsefesi olurdu. Toyota üretim sistemi beş neden analizi üzerine kuruludur.

Beş neden analizi aslında bilinç ve bilinçaltı kavramlarının bizim sektördeki uygulamasıdır.

Beş neden analizinde sorunlar, gözüken sebebine göre değil kök sebebi bularak sorunun tekrarlanmasını engelleyecek şekilde çözülür.

Beş neden analizini şu örnekle hatırlayalım.

 1. İşçinin Eli Yaralandı (Neden)
 2. Eli Robota Sıkıştı (Neden)
 3. Güvenlik Ekranı Başarısız Oldu (Neden)
 4. Güvenlik Ekranı Arızalı (Neden)
 5. Yetersiz Kurulum (Neden)
 6. Kurulum Denetlemesi Yok (Kök Sebep)

İki örnekte de fark edildiği üzere sorunların tekrarlanmamak üzere çözülmesi esas hedeftir.

Peki Sigmund Freud’u, endüstri mühendisi varsaymak ne anlam taşıyor?

Yazımın başında da belirttiğim gibi endüstri mühendisliğinin çok yönlülüğünü vurgulamak ve kanıtlamak istiyorum.

Bir başka kavramı da bir olayla örneklendirelim.

Andon, özellikle Japon üretim yöntemleri izleyen otomotiv endüstrisinde kullanılan hata önleme sistemidir. Toyota üretim sisteminde, üretimde bir makine herhangi bir sebepten çalışmayı durdurursa makinenin başında bulunan andonlar uyarı verir ve tüm üretim hattı durdurulur. Ancak o sorun çözüldüğünde üretim devam edebilir.

andon

Bunun hayatımızdaki örneğini ise bilgisayar laboratuvarından aktaracağım.

Aslında her derslik bir üretim tesisidir. Sınıfta bulunan hocalar, pres başında ürün basan işçi gibidir. Gerekli bilgiden noksan beyinler sınıfa girer ve işçi hoca tarafından beyinlerine bilgi işlenerek üretim tesisini terk ederler.

Bizim bilgisayar uygulamalı derslerimizde bunun örneğidir. Herkes kendi bilgisayarında çalışır ve herhangi öğrenci kendi bilgisayarında uygulamasını yapamazsa öğrencinin andonları uyarı verir ve hocamız yardım eder. O öğrenci uygulamasını yapana kadar ders anlatımı durur ancak sorun çözüldüğü zaman derse devam edilir.

Ne yazık ki, bizim dersliklerimizin verimliliği toyota üretim tesisleri kadar verimli işlemiyor ve bazı arkadaşlarımızın andonları bozuk olduğundan sıfır hata ile beyin işlenemiyor. Yinede andon mantığının hayatımızdan örneği olarak güzel bir örnektir.

Bu şekilde birçok kavram hayata uygulanabilir ve sonuç almak için iyileştirmeler yapılabilir.

Son olarak iki maddede aktaracaklarımı özetlersem,

 • Endüstri mühendisliğinin sadece cebi dolduran bir meslek olarak görülmesine karşı biri olarak hayatımıza katkıda bulunabilecek bir araç olduğuna inanıyorum. Endüstri mühendisliği sadece üretim/hizmet sektörlerinde mükemmelliği aramamalı ve bizlerin hayatlarını da geliştirerek toplu gelişim sağlamalıdır.
 • Kavramların felsefesini öğrenmek, yaptığımız işin ruhuyla dans etmek gibidir. Hem yaptığımız işi daha iyi anlamamızı dolayısıyla uygulamamızı sağlar hem de sürekli çalışan bir beyne sahip olmamıza katkı sağlar.

Yazım şahsi görüşlerimden ibaret olduğundan geliştirel yorumlarınızı, katkılarınızı yazabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri
Avatar
Seda Alkan
Merhabalar ben Seda ALKAN. On Dokuz Mayıs Üniversitesi endüstri mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Toyota üretim sistemi, yalın üretim ve kalite kontrol üzerine çalışıyorum.
Önceki İçerikAdli Bilişim Mühendisliği Nedir
Sonraki İçerikRobotik Nedir

2 Yorum

 1. Ben psikoloji birinci sınıf öğrencisiyim. Pg dersinde Freud’u anlattim. Sizin yazınıza denk geldim. Sunumumum sonunda çok kısa yazınıza yer verdim hocam bakış açınızı, bağlantı kurma yeteneğinizi o kadar çok beğendi ki derste açıp hepsini okuduk.
  Yazınızı bizlerle paylaştığınız için çok tesekkurler. Endüstri mühendisi olmasamda okumaya devam edeceğim.
  Sevgiler

  • Sevgili Eylül,
   Bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Ufkunu hep açık tutup yeni bilgilere ulaşman dileğiyle, sevgiyle kal :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisleri ne iş yapmaktadır? Bilgisayar mühendisliğinden mezun olan kişiler isterlerse özel sektörde isterlerse devlet sektöründe çalışabilirler. Özel sektörde çalışan bilgisayar mühendisleri firmalarda yazılım alanlarında...

İşlem Mühendisliği Maaşları

Her şirketin kendine göre bir maaş politikası vardır. Maaş politikası belirlenirken, yazılı kanunlar, kişinin iş performansı dikkate alınır. İşlem mühendisi; hastane, banka, belediye de...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...

Elektrik Teknikeri Maaşları

Elektrik teknikeri ne iş yapar? Elektrik tesisatı işlerinde cihazların çizilen projeye uygun olarak yerleştirilmesini sağlayan, işletmelerdeki gerilim hatlarında oluşan arızaların takibini yapan, bu arızalarla...