Ana SayfaMesleklerAdli Bilişim Mühendisliği Nedir

Adli Bilişim Mühendisliği Nedir

Zamanla hızlanan çağa ayak uydurmak için yeni meslek dalları oluşmaya başladı. Adli bilişim mühendisliği de bu meslek dallarından sadece biri. Geleceği olan, tercih sebebi çok olan bu meslek henüz ülkemizde çok fazla tanınmamakta. Sebebi ise henüz çok yeni bir meslek olması.

Ülkemizde siber suç oranı yeni yeni artmakta ve bu durumun doğurduğu ihtiyaçtan dolayı kurulan bu bölüm siber suçların önünü kesecek, kaliteli ve kalifiye personel yetiştirerek durumun oluşması için sınırlı sayıda üniversite de eğitime açılmıştır. Bilgisayar mühendisliğinin ve yazılım mühendisliğinin ilgi alanlarının genişletilip birleştirilerek daha üst boyuta taşındığı bu bölüm geleceğin mesleği olmaya aday niteliğinde. Peki, nedir bu adli bilişim mühendisliği? Daha yakından tüm detayları ile inceleyelim.

adli bilişim mühendisliği nedir

Adli Bilişim Mühendisliği Eğitimi

4 yıllık bir bölüm olan mühendisliğin bir koludur. İlk iki sene mesleki derslerin ağırlıklı olduğu dönemlerdir. Bu dönemler de görülecek olan dersler şöyle; algoritma ve programlama dersi, bilgisayar birimlerine giriş dersi, yazılım mühendisliğinin temelleri dersi, mantık devreleri eğitimi, ayrık yapılar, programlama dilleri, mikroişlemciler, nesne tabanlı programlama gibi derslerin içerikleri öğretilecek. Sonraki dönemler de ise sayısal adli bilimlere giriş, C programlama dilindeki özel konular, veri tabanı özel yönetim sistemleri, ağlar, donanımsal adli birimler, kötü amaçlı yazılımlar, siber savaşlar gibi esas ana derslerin eğitimine başlanacak.

Henüz yeni bir bölüm olması ve kısıtlı kontenjanı olması sebebiyle taban puan 268.91 üzerinden alım yapılan bölüm ilerde mezun olunduğunda adli siber suçlar bölümünde direk olarak iş imkanı sunmayı planlıyor. Eğitim kapsamında staj, laboratuvar uygulamalar ve gerçek iş yeri uygulamaları yapılması hedeflenmekte. Donanımlı personel yetiştirmesi hedeflenen bölümde hem yazılım alanında hem de bilgisayar ve siber suçlar alanında üstün eğitim vermesi, yeni bir bölüm olması ve çok fazla bilinmemesinden dolayı avantajları ve dezavantajları mevcut.

Neden Geleceğin Mesleği ?

Ülkemiz siber suçlar ile henüz yeni yeni tanışmakta. Maalesef bu konu ile ilgili olarak da elimizde yeteri kadar bilgili personel bulunmamakta. Bu sebeple adli bilişim mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra siber suçla mücadele adına çalışacak olan kaliteli birey yetişmesi hedeflenmektedir.

Konu ile ilgili adli bilişim mühendisliği maaşları ilginizi çekebilir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?