Ana SayfaBilimSilika Paketlerini Yerseniz Ne Olur

Silika Paketlerini Yerseniz Ne Olur

“Yeme içme” olarak işaretlenmiş silika paketlerini yerseniz ne olur? Tüketeceğiniz şey, büyük olasılıkla silika jeli veya başka bir kurutucu maddedir – adsorbe eden (toplayan) ve su buharı tutan bir şey. Bu küçük paketler kalitenin korunmasına yardımcı olmak için her türlü üründe bulunur.

silika jel

Silika Paketlerinin Amacı

Nakliye, her türlü atmosferik koşullara ve sıcaklıktan dolayı değişikliklere neden olabilir. Artan nem, birçok üründe bozulmaya veya kalıcı hasara neden olabilir. Örneğin, bir şişe vitamin herhangi bir nem buharı içeriyorsa ve hızlı bir şekilde soğutulursa yoğunlaşan nem hapları mahveder. Aşırı nem veya yoğuşmadan etkilenebilecek her şeyde küçük silika jel paketlerini bulacaksınız.

Silika jel, ağırlığının yaklaşık yüzde 40’ını nemde emebilir ve bağıl nemi kapalı bir kapta yaklaşık yüzde 40’a kadar alabilir. Jel doygun hale geldikten sonra, nemden kurtulabilir ve silika jelini 300 derece Fahrenheit (150 derece Santigrat) üzerinde ısıtarak tekrar kullanabilirsiniz.

silika paketlerini yerseniz ne olur

Bu tehlikeli mi?

Silika jel neredeyse zararsızdır ve bu yüzden onu gıda ürünlerinde bulursunuz. Aslında silikon dioksit (SiO2) olan silika, kuvarsta bulunanla aynı malzemedir. Jel formunda nemi emebilen ve tutabilen milyonlarca küçük gözenek bulunur – bu esasen gözenekli kumdur.

silikon dioksit

Bir silika jel paketinin içeriği temel olarak zararsız olsa da, silika kristallerini tüketmeye çalışmak oldukça nahoş bir deneyim olacaktır. Bu küçük kurutucuların tek işi nemi emmektir. Bir paket malzemeyi ağzınıza boşalttığınızda, nem ağzınızın kenarlarından ve çatısından, diş etlerinizden ve dilinizden – çırpılır – “ağız kuruluğu” ifadesinin tamamen yeni ve tamamen doğru bir anlamını verir. Eğer silis jeli ağzınızdan geçtiyse – ki bu muhtemelen tükürmek için her türlü çabayı göstereceğiniz için muhtemel değildir – aşağıdaki gibi rahatsız edici bir yan etki yaşayabilirsiniz:

  • Gözlerde kuruluk(sarılık)
  • Boğazında tahriş olmuş gibi, kuru bir his oluşur.
  • Ağırlaştırılmış, kuru mukoza ve burun tıkanıklığı
  • Mide rahatsızlığı

Öyleyse birisinin vücudundan tüm suyu almak için kaç tane silika paketi gerekir? Örnek olarak 100 kiloluk bir insan düşünelim. Bir insan vücudunun yüzde 70’inin sudan oluştuğunu biliyoruz – 100 kilogramın yüzde 70’i 70 kilo sudur. Silika jelin, ağırlığının yaklaşık yüzde 40’ını nem içinde adsorbe edebileceğini de biliyoruz. Bu yüzden, 4 pound (1.814 kg) su emmesi için 10 pound (4.535 kg) silika jeli gereklidir.

147 kilo su adsorbe edilmesi için 175 kilo silika jele ihtiyaç vardır. Tek bir silika jel paketinin 0.1 ons ağırlığından dolayı, 100 kiloluk bir insanın 27.800 paket silika jel tüketmesi gerektiği anlamına gelir.

Erencan Durmaz
Erencan Durmaz
Ben Eren, meraklı, araştırmacı, yazmayı seven bir kardeşinizim. Bildiklerimi ya da öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum ve eğleniyorum umarım sizlerde sever ve eğlenirsiniz. Meraklı ve bilgiyle kalın :)

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?